avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate Nynaeve

Activitate Nynaeve

As dori sa aflu,daca poate cineva sa imi spuna,raspunsul la urmatoarea chestiune: daca intr-un bloc de 4 etaje vecinii de la etajele 1,3 si 4 sunt debransati si doar cei de la etajul 2 sunt bransati inca dar nu deschid repartitoarele (sunt pe zero),e corect sa plateasca acea caldura de pe tevi doar cei de la etajele 1 si 2?Administratorul spune ca la etajul 3 nu intra caldura pe tevi si nu ii pune la plata,nu s-a putut verifica asta deoarece ei nu locuiesc acolo,este adevarat ca in aceasta situatie caldura de pe tevi urca doar pana la etajul 2 inclusiv?
In plus,daca si cei de la etajul 2 se debranseaza (toata coloana e debransata) mai urca agentul termic pe acele tevi sau trebuiesc taiate de jos ca sa nu mai se plateasca aceasta caldura?Este vorba de sume mari (120-150 RON) in conditiile in care caldura s-a dat din cand in cand cu pauze foarte mari.
Va multumesc anticipat si va salut cu respect
Aveti multa dreptate cu totii.Din pacate persoana in cauza fusese administratora noastra aproape 10 ani,este vecina cu noi si a urmat in functie tatalui ei, administrator anterior mortii sale,un om impecabil si respectat.
Povestea cu furtul nu este adevarata,nimeni nu se plimba printr-ún alt oras decat cel in care locuim cu traista cu bani iar fiind victima unui furt de asa valoare nu face plangere la politie.
Probabil cu timpul vom reusi sa ajungem la un consens cu totii si sa rezolvam aceasta problema,dar nu va fi usor.
Va multumesc pentru raspunsuri si sper ca acest caz sa foloseasca si altora care l-au citit pentru a evita acest gen de probleme.Pana la urma greseala noastra a fost sa avem administrator fara garantie,care a profitat de buna credinta a oamenilor care credeau ca o cunosc,acestia trebuie sa plateasca acum naivitatea de a mai crede in principii si valori,prietenie si vecinatate.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile primite,dar totusi exista o problema unde nu am primit raspuns: ce se intampla daca oamenii refuza sa plateasca sau nu au posibilitatile sa o faca?O sa vina vreun executor sa ne ia din casa bunurile,aparatura,mobilier?O sa puna poprire pe salarii?
Sunt sigura ca exista multi oameni in tara noastra in situatii asemanatoare,in care cineva te fura si tot tu trebuie sa platesti,oameni care doresc sa afle un raspuns in acest sens.
Apartamentul in care sta e pe numele mamei ei.Se pare ca ea a renuntat la partea ei din succesiune special, banuiesc eu,ca sa evite orice neplacere.Ce se intampla daca oamenii nu platesc aceasta datorie?O sa ne puna noua poprire pe salarii sau o sa ne scoata apartamentele la vanzare?Care pot fi consecintele?
Si inca o intrebare: daca eu de exemplu platesc,dar altii nu,mi se poate da mie o hartie care sa certifice ca mi-am achitat partea?Pentru ca am dat deja acum aproape un an 300 RON pentru o transa a datoriei,care s-a stabilit ca fond de rulment,si doar cca 30% dintre noi am dat acesti bani.
Buna ziua,va deranjez cu o problema mai veche, care a ajuns intr-un punct cel putin neplacut.
Acum un an,administratora asociatiei noastre pretindea ca i s-a furat suma de aproximativ 40000 RON pe strada( banii asociatiei pentru plata furnizorului de agent termic),din poseta,fapt pentru care nu a facut vreo plangere la politie.A fost inlaturata din functie,s-a angajat un nou administrator iar ea a fost data in judecata.Procedurile au durat destul,acum procesul este in derulare pe invinuirea de delapidare si probabil si alte acuzatii.Problema consta in faptul ca ea nu are niciun fel de bunuri pe numele ei precum si faptul ca este somera,asadar nu putem recupera suma respectiva.Aparent se spune ca va scapa cu o pedeapsa cu suspendare si ca noi,proprietarii,va trebui sa platim pentru aceasta datorie.
Bineinteles ca ni s-a intrerupt furnizarea agentului termic.
Intrebarea mea este daca oamenii pot fi obligati sa plateasca fiecare in parte pentru aceasta datorie si ce se poate intampla daca nu platesc.Se poate lua vreo masura impotriva proprietarilor?
Mentionez ca cea mai mare parte a proprietarilor sunt cu plata intretinerii la zi,dar la aceasta datorie generala se adauga in permanenta penalizari pe care anumite voci sustin ca tot noi trebuie sa le platim.
Astept un raspuns din partea Dvs. legat de aceasta problema si va multumim pentru ajutor.
Suntem cu totii revoltati de posibilitatea de a fi trasi la raspundere individual pentru aceasta datorie in timp ce infractoarea se va plimba libera pe strada si ne va rade in nas.
Răspuns la discuția pierderile de apa rece
Va multumesc pentru raspuns si informatii.
Răspuns la discuția pierderile de apa rece
Am citit aproape tot ce s'a scris pe acest forum legat de impartirea cheltuielilor cu pierderi de apa rece.Situatia concreta in blocul nostru este ca,de cateva luni,presedintele si administratorul pretind ca avem pierderi in bloc datorita avariilor de la subsolul scarii A.Din pacate,ei au hotarat sa ne adauge aceste pierderi in functie de consum,ceea ce mie nu mi se pare nici corect ,nici legal,avand in vedere ca pierderile sunt datorate,din spusele lor,unor defectiuni de la subsol.Nu are nicio relevanta consumul individual in legatura cu pierderile din spatiile comune.
As vrea sa sugerez sa'si schimbe cat mai urgent modalitatea cred ca numarul de persoane este irelevant de asemenea,corect ar fi in functie de mp(cota parte).
Ma refer la faptul ca avem vecini care nu locuiesc in bloc si deci nu consuma,dar mi se pare firesc sa contribuie la pierderile din spatiile comune,la fel cum platesc si iarna caldura pe spatiile comune.Mi se pare acelasi rationament.Faptul ca sunt proprietari la fel ca toti ceilalti trebuie sa genereze nu numai drepturi,ci si obligatii.
Sper ca nu va plictisesc revenind din nou la acest subiect atat de dezbatut,dar as dori parerea dvs.in legatura cu aceasta situatie concreta.
Va multumesc tuturor pentru raspuns.Am o mica mentiune pentru Dl.Clement:aparent traiti intr'un cartier civilizat,felicitari,dar din pacate in cea mai mare parte din Romania s'a dezvoltat o jungla,un taram nefast unde bunul simt si ratiunea se lovesc adesea de scutul indiferentei.Comitet Executiv?ha.Nu prea s'a auzit de asa ceva la noi.Aceasta doamna a fost administrator+contabil+casier de ani buni.Cine sa'si inchipuie ca o vecina ne va aduce in asa o situatie penibila?Presedintele a depus plangeri,dar pana atunci lucrurile se deruleaza greu.Asadar,se pare ca daca ea nu poate fi constransa sa plateasca,vom plati noi cu totii inca o data.:sorry:
Va multumesc inca o data.
Din cauza datoriilor catre firma de distributie a agentului termic,in asociatia noastra acesta nu se mai difuzeaza de aproape 2 luni.In acest timp,o buna parte a datoriilor au fost stranse,iar un numar mare dintre proprietari,printre care eu si familia mea, avem datoriile platite la zi insa suportam frigul si lipsa apei calde.
De aproape 2 saptamani,administratora afirma ca i'a fost furata pe mijloacele de transport in comun suma de 350 de milioane lei vechi (nu stiu ce pretinde ca facea cu aceasta suma intr'un astfel de loc).De asemenea afirma ca nu a facut inca plangere la politie cu privire la acest presupus furt,dar o tot lungeste ca va face si ca va acoperi aceasta pierdere,lucru pe care nu il face.
Intrebarea mea catre Dvs. este ce putem noi face ca sa o obligam cumva sa plateasca mai repede aceasta suma si sa descoperim ce s'a intamplat de fapt cu banii nostri.Trebuie sa facem noi o plangere la politie si daca da,de cate persoane este nevoie si ce date trebuie sa cunoastem?Este adevarat ca in cazul in care ea nu se achita de aceasta datorie va trebui sa platim tot noi si ca se va imparti datoria?Cum poate fi ea trasa la raspundere?
Va multumesc si astept raspunsul Dvs.
Răspuns la discuția Frauda bancara
Va multumesc mult pentru sfat,totusi eu nu inteleg de ce o firma de recuperare credite ar alege sa preia un credit investigat pentru frauda,iar daca ei nu au stiut acest lucru nu e ca si cum ar fi inselati de banca?In al doilea rand oare poate instanta sa pronunte pentru executare silita intr'un caz care se afla sub investigare?
Oricum noi vom trimite acestei firme de recuparari copii dupa hartiile de la politie care dovedesc ca s'a inceput ancheta cu privire la acest caz,dar cred ca era de datoria bancii sa ii anunte in momentul preluarii creditului despre situatia acestuia.