avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate sorin2008

Activitate sorin2008

Va multumesc d eraspuns d.na avocat
Asa spun toate cunostintrele mele, inse se intampla si ciudateni prin experti contabili
Am contestat raportu;l.
Crede cineva ca pot pierde asa un proces?
ca voi oblicat sa platesc pensie de intretinere din impozit?
Buna seara,
Nu am mai scris pentru ca am crezut ca se rezolva repede aceasta ….nu stiu cum sa o numesc
Va prezint un scurt istoric:
1.Hotarare de divort in 2008, obligat sa platesc pensie de intretinere, citez “ 33% , lunar, din venitul net realizat”
2.La angajatorul unde lucrez, beneficiez de un spor pentru conditii deosebit de periculoase si in baza de calcul a pensiei de intretinere nu a fost inclus acest spor sau salariul al 13.
3.Prin decizia Tribunalului in decembrie 2014, s-a hotarat ca trebuie sa platesc din tot ce realizez.
4.Angajatorul din anul 2015 a platit din venitul net realizat , practic incasat.
5.Am fost executat silit pentru perioada 2008-2012, sa platesc diferenta pesie intretinere.
6.In sempembrie 2018, am terminat de plata.
7.In decembrie 2018, angajatorul a primit instiintare sa puna la dispozitie state de plata 2013-martie-2015.
8.In urma raportului de expertiza extrajudiciar, intocmit de expert contabil, executorul judecatoresc a emis acte de executare silita.
9.Raportul de expertizare include in baza de calcul a pensie de intretinere si impozitul.
10.Exemplu luna ianuarie 2015

Venit Brut: 5.013
CAS: 526
CASS: 276
Somaj: 25
Impozit: 689
VENIT NET: 3.497

Venitul net: 3.497 lei * 33% = 1.154 lei, pensie de intretinere retinuta pe statul de plata.
Venitul Net + Impozit: 3.497+689 = 4.186 lei * 33% = 1.381 lei, pensie de intretinere calculata conform Raportului de expertiza contabila
11.Am constestat acest raport numai prin prisma impozitului, insa am pierdut 3 runde.
12.Pot face plangere la CECAR la Executori judecatoresti, unde oameni buni?
13.Este normal sa platest pensie din impozitul datorat la stat?
14.Cum pot rezolva acest mister (sunt de acord cu interesul superior al copilului, dar nu si din impozit)
Mii de multumiri tuturor
Ma poate sprijini cineva ca sa nu se emita hotarare definitiva si irevocabila,,,,, sa platesc pensie din IMPOZIT?
VA MULTUMESC!
doamna avocat si eu daca fac public raportul de expertiza, in care se calculeaza pensie si din impozit, incalc vreo lege? - raport primit in data de 28.01.2019--
asta stiam, rog raspuns clar la ce am intrebat
Am primit un raport de expertiza contabila prin executor judecatoresc prin care sunt obligat sa platesc pensie de intretinrere si din impozit.
baza calcul pensie = salariul net incasat + impozit
este corect?
eu trebuie sa platesc pensie de intretinere din impozitul care il dau la stat??
Va multumesc!
stimata doamna "milady09", va rog citit temeiul legal pe care l-am spus.
si eu vorbesc din proprie experienta, am fost cercetat penal timp de doi ani si pana la urma s-au convins domni procurori ca am dreptate. Pe scurt nu se opreste pensie alimentara din veniturile care nu au caracter permanent si continuitate.
Repet stimata doamna, am hotarare definitiva si ierevocabila in acest sens, asa ca nu puteti sa-mi psuneti ca vorbesc "povesti", inca odata si pentru ultima data cititi legea.
Cu respect si va rog tati aparativa drepturile
doamna "milady09" , dumneavoastra spuneti teorii si nu fac subiectul acestui topic.
Va rog cititi legea, repet legea se aplica nu se interpeteaza.
Eu personal am fost cercetat penal pentru asa ceva si am hotararare definitiva si irevocabila de la procuratura ca am aplicat corect procentul de pensie.
Daca nu stiti legea, va rog nu va dati cu parerea.
Eu raspund de salarizare la institutia mea.
Va rog inca odata, nu cautati bani de la barbati care nu stiu legea, mai bine acceptati custodia comuna sau lasati copii la tatal lor daca va este greu
Ma repet, va rog sa citit legea inainte de a posta, omul care a deschis subiectul, vrea un cadru legal si eu l am oferit
Buna ziua la toata lumea.
Inainte de a face afirmatii, va rog sa cititi legea foarte bine si sa o aplicati corect domnilor juristi.
Legea se aplica nu se interpreteaza
"Plecand de la dispozitiile art.409 alin.7 al Codului de procedura civila din care reiese faptul ca “ alocatiile de stat, indemnizatiile pentru copii,…, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala , stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii” si coroborat cu Tratatul dreptul familiei care spune ca “ la calcularea cuantumului pensiei de intretinere nu se iau in calcul decat veniturile obisnuite, si nu cele intamplatoare, cum sunt de exemplu, cele din ore suplimentare; de asemenea, nu se iau in considereare indemnizatiile de deplasare, de transferare, de concediere si, in general, sumele care nu au caracter permanent; sporul celor incadrati care lucreaza in conditii deosebite de munca nu se include in castigul din munca ce se ia ca baza la calcularea pensiei de intretinere"
Mentionez faptul ca eu personal am fost cercetat penal timp de 2 ani pentru ca nu opream pensie alimentara din sporurile cu caracter nepermanent si apoi s-au convins ca aplic corect legea.
Iar pentru doamna "piscan_doina", daca i se pare greu cresterea copilului, acceptati custodia comuna a copilului sau incredintati spre crestere si educare copilul tatalui, nu va ganditi numai la BANI.
cu respect si suze daca am suparat pe cineva
Răspuns la discuția al 13 lea salariu
pensie de intretinere se retine numai din veniturile cu caracter de continuitate si constanta, sal.13, diurne, diverse prime cu caracter aleatoriu, nu au continuitate , deci nu se retine pensie alimentara
frumos subiect, dar greu de pus in practica