avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate FLORIAN MAGUREANU

Activitate FLORIAN MAGUREANU

Răspuns la discuția Emiterea de facturi sub 100 €
Buna ziua,

Sa intelegem ca este alegerea fiecarui agent economic ( comerciant ) de a emite sau nu factura daca suma la achizitie , bunuri, servicii sau... este mai mica de 100 Euro?
Putem emite doar bon fiscal cu RO chiar daca ni se solicita factura si sa transmitem clientilor ca se pot multumi si cu aceasta varianta!!!
Exista o alta lege pentru cei care comercializeaza carburanti?
Imi cer scuze pentru insistenta, doar ca vreau sa stiu exact, daca eu am pitici pe creier si solicit o factura iar cel de la ghiseu nu doreste sa mi emita pentru ca nu are el chef sa munceasca si sa consume trei coli A4 eu ar trebui sa mi vad de drum, treaba, sa tac din gura pentru ca am platit carburant si sa ma multumesc cu situatia.

Multumesc.
Florian Magureanu
Răspuns la discuția Emiterea de facturi sub 100 €
Buna dimineata,

Cunoastem aspectul ca, bonul fiscal cu valoare mai mica de 100 Euro este suficient pentru a deduce cheltuieli si T.V.A. Asa cum am scris si in primul mesaj ( intrebare ) dorinta noastra a fost sa ni se emita o factura si nu sa dorit, credeti ca raspunsul poate fi la obiect, adica: noi ne dorim factura si nu doar bon fiscal. In acest caz cum procedam daca agentul economic, Rompetrol nu doreste sa emita?

Multumesc anticipat.
Florian Magureanu.
Răspuns la discuția Emiterea de facturi sub 100 €
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspuns, ceea ce doresc sa relatez este ca am solicitat emiterea de factura, facand abstractie de suma si nu sa dorit emiterea. Este legal sa fiu refuzat avand in vedere ca suma de care am alimentat este mai mica de 100 Euro?
Multumesc.
Buna ziua.
Intampinam probleme cu emiterea de facturi la alimentarea cu combustibili din statiile Rompetrol, nu vor sa emita factura in cazul in care suma nu depaseste 100 Euro, pragul nu stiu cine la stabilit si de ce dar si noi ne ocupam cu comertul si emitem factura chiar si pentru un Leu. Este permis sau exista o lege in acest sens? In cazul in care este obligat sa emita factura la solicitatea noastra si nu se doreste cui ne putem adresa?
Multumim.