avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate streck

Activitate streck

Nu sunteti singurul care petrece putin timp cu familia. Suntem nevoiti sa muncim de dimineata pana seara (mai ales daca este vreo multinationala!), daca vrem sa oferim ceva mai mult copiilor nostri. Asta este realitatea romaneasca.
Din ce inteleg sotia are un program de lucru mai leger. Dar program de lucru mai lejer insemna si un salariu mai mic.
Si mai inteleg ca sotia nu mai vrea sa mai comunice cu dvs, dar vrea suport financiar de la dvs. A plecat si v-a lasat cu casa goala! Eu interpretez ca fiecare este pe cont propriu. Cel putin o perioada!
gi-jane 2 are dreptate. M-ai lasati-o un timp si vedeti cum evolueaza lucrurile. Asta daca mai vreti sa va reluati relatia cu ea. Sa fii femeie singura cu doi copii de crescut nu e usor!
Desi daca a luat aproape tot din casa nu stiu daca mai este ceva de salvat in casnicie.
Pe de alta parte eu as intenta divortul. Daca mama nu are bani sa duca copiii la doctor sau la gradinita, poate sa ii incredinteze tatalui(daca acesta are mai multi bani!). Pana se va ajunge la o intelegere, pe sotia dvs o poate ajuta cu bani si toate cele necesare soacra dvs(care probabil a fost cu ideea!).
Eu sunt pe principiul ca dragoste cu sila nu se poate! Si pana la urma are balta peste suficient important este sa fii interesat sa-l prinzi.
Buna ziua,

Am urmatoarea problema:
Am lucrat pentru o firma multinationala intr-un alt oras decat in cel in care locuiesc si dupa o perioada am primi o oferta de a lucra pentru o firma mica dar care este in orasul in care locuiesc eu- oferta pe care eu am acceptat-o. Mentionez ca sunt mama unui copil de 4 ani si imi era mai greu cu naveta, dar as mentiona ca nu intentionam sa-mi las locul de munca si sa stau acasa cu copilul.
M-am dus la interviu la firma mica si de acolo mi s-a oferit postul de sef contabil dar cu intelegerea ca o parte din bani vor fi pe cartea de munca si o parte la negru, pentru ca citez " firma nu isi poate permite sa puna toti banii pe cartea de munca"-lucru pe care l-am acceptat desi mi se parea dubios.
Mi-am dat demisia de la firma multinationala pentru a ma angaja la firma mica.
Mai aveam 2 zile si imi mi expira perioada de preaviz de la firma multinationala cand m-am dus la firma mica sa semnez contractul de munca. Acolo am semnat contractul in niste clauze cu care eu am fost de acord desi au incercat sa ma faca sa semnez cu niste clauze cu care eu nu eram de acord si pe care nici nu le discutasem. la cateva ore dupa semnarea contractului primesc un SMS de la patronul firmei mici ca "daca mi-a incurcat in vreun fel planurile ii pare rau dar ca nu vom colabora".
Il sun pe patron (eram disperata imi dadusem demisia de la fostul loc de munca, mai aveam 2 zile de stat acolo) pentru a-l intreba ce se intampla.
Acesta mi-a spus ca nu i-a placut cum m-am descurcat in practica si mi-a facut recomandarea sa incerc sa imi retrag demisia de la firma multinationala aducand o serie de argumente pueriele(zic eu!): cum ca el nu ar fi plecat de acolo, ca nu i-a placut cum m-am descurcat in practica(am lucrat o zi la el fara bani), ca am scris cu pixul pe dosarul de carton si nu cu markerul...si pe scurt lui nu ii place persoana mea si nu va depune contractul semnat in REVISAL
Dupa ce termin discutia cu patronul firmei mici si imi sun supervisorul de la firma multinationala pentru a retrage demisia iar supervisorul imi transmite ca nu se mai poate retrage demisia(ei si-au adus deja om!)
La cca o jumatate de ora dupa ce patromul firmei mici mi-a transmis ca nu vrea sa mai colaboram tot el ma suna pentru a-mi transmite ca sa vin la program si ca va introduce contractul in REVISAL.

Maine trebuie sa incep lucrul la firma mica dar am convingerea ca patronul nu mai doreste ca eu sa vin (imi va cauta mereu nod in papura!) si oarecum am ramas fara loc de munca.

Exista vreun site in care astfel de firme neserioase sa apara?
Ma gandesc ca astfel de firme ar trebui sanctionate.


Răspuns la discuția Acuzatie nedreapta de furt
skybax, are dreptate. Casiera era platita sa emita bonul de casa si sa incaseze contravaloarea lui. Cand a observat ca nu a incasat c/val bonului trebuia urgent sa anunte paza... (nu a doua zi!)

Dar atunci cand esti in preaviz eu stiu ca muncesti 4 ore si esti pontat 8 ore. Se presupune ca trebuie sa iti cauti de lucru.
Acest lucru se aplica daca esti concediat. Are vreo importanta ca contractul este pe perioada determinata sau nedeterminata?
am si eu o intrebare:"Cum imi dau seama ca calculatorul meu este supravegheat?"
M-am angajat la o firma cu CIM pe perioda determinata de 1 an si 6 luni in locul unei persoane care a plecat in ingrijire copil. Problema este ca as dori sa fac un copil cat inca am acest contract pe perioada determinata.
Intrebarea mea ar fi daca suspendarea unui CIM pe perioada determinata pentru ingrijire copil inainte ca CIM sa expire atrage dupa sine prelungirea contractului cu perioada suspendata sau CIM expira la data inscrisa in CIM?