avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate cristina79

Activitate cristina79

Buna ziua.
Am contractat un credit pt nevoi personale cu ipoteca in timpul casatoriei, credit care in urma procesului de partaj a fost atribuit fostului sot, in hotararea de expedient fiind mentionat ca fostul sot preia impreuna cu alte bunuri si "creditul ramasa de achitat in suma de 28.000 CHF".
Desi am notificat banca in repetate randuri inca de acum 4 ani cu privire la indeplinirea obligatiei de executare a hotararii judecatoresti, aceasta nu vrea sa o duca la indeplinire intrucat ei au considerat ca fostul sot nu obtine venituri necesare indeplinirii conditiilor de eligibilitate, desi la o rata de 750 lei cred ca ar fi indeajuns un venit net de 1.800 lei.
De asemenea, si fostul sot a depus permanent in ultimul an toate documentele necesare schimbarii conventiei de credit in sensul de a ramane doar el ca si imprumutat, insa banca tot amana sa ne dea un raspuns.
Consider ca e rea credinta din partea bancii.
Mentionez ca fostul sot a achitat pana in momentul de fata ratele scadente la banca.
Efectiv nu stiu cum imi pot rezolva problema, in sensul de a fi modificat contractul de credit printr-un act aditional, pentru ca eu in momentul de fata am calitatea de imprumutat al bancii alaturi de fostul sot (desi am o hotarare judecatoreasca in sensul de a prelua el intreaga obligatie de achitare a creditului), eu fiind in imposibilitatea obtinerii unui nou credit.
Este posibil ca prin deschiderea unui nou proces, banca, in calitate de parat, sa poata fi obligata printr-o noua hotarare judecatoreasca, sa duca la indeplinire hotararea judecatoresca initiala.
Mentionez ca am depus si o sesizare la OPC in acest sens, insa am primit un raspuns conform caruia nu pot rezolva problema mea decat in instanta.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua.
Am contractat un credit pt nevoi personale cu ipoteca in timpul casatoriei, credit care in urma procesului de partaj a fost atribuit fostului sot, in hotararea de expedient fiind mentionat ca fostul sot preia impreuna cu alte bunuri si "creditul ramasa de achitat in suma de 28.000 CHF".
Desi am notificat banca in repetate randuri cu privire la indeplinirea obligatiei de executare a hotararii judecatoresti, aceasta nu vrea sa o duca la indeplinire intrucat fostul sot nu obtine actual venituri necesare indeplinirii conditiilor de eligibilitate.
Mentionez ca fostul sot a achitat pana in momentul de fata ratele scadente la banca.
Efectiv nu stiu cum imi pot rezolva problema, in sensul de a fi modificat contractul de credit printr-un act aditional, pentru ca eu in momentul de fata am calitatea de imprumutat al bancii alaturi de fostul sot (desi am o hotarare judecatoreasca in sensul de a prelua el intreaga obligatie de achitare a creditului), eu fiind in imposibilitatea obtinerii unui nou credit.
Este posibil ca prin deschiderea unui nou proces, banca, in calitate de parat, sa poata fi obligata printr-o noua hotarare judecatoreasca, sa duca la indeplinire hotararea judecatoresca initiala.
De asemenea, as putea chema in instanta fostul sot pentru neducerea la indeplinire a unei hotarari judecatoresti, el neindeplinindu-si o obligatie "de a face" mentionata in hotararea judecatoreasca?
Sau pot anula tranzactia care face obiectul hotararii de expedient dintre mine si fostul sot intrucat el nu si-a indeplinit obligatia asumata prin tranzactie?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua.
Am contractat un credit pt nevoi personale cu ipoteca in timpul casatoriei (garantat cu apartamentul fratelui fostului sot), credit pentru care a semnat in calitate de codebitor si sotul meu, insa pentru acordarea acestuia au fost luate in calcul doar veniturile mele, el fiind persoana fizica autorizata si banca neluand in considerare si veniturile lui.
In urma procesului de partaj, pe baza tranzactiei incheiate intre parti, instanta a emis o hotarare judecatoreasca de expedient, definitiva si irevocabila, prin care a luat act de tranzactia incheiata intre parti prin care se stabileste atribuirea creditului bancar fostului sot, impreuna cu alte bunuri.
Judecatorul a sustinut permanent faptul ca banca trebuie sa ia in considerare fara discutii aceasta hotarare judecatoreasca, intrucat are putere de lege, si calitatea de imprumutat a acelui credit sa o schimbe pe fostul sot, astfel eu fiind scoasa si din bazele de date ca fiind imprumutata.
Am investit hotararea judecatoreasca cu formula executorie si am inaintat-o bancii, insa aceasta nu vrea sa tina seama de ea, nefiind de acord sa nu mai figurez eu ca imprumutat. Solutia lor este ca fostul sot sa mearga la banca si in urma unei analize asemenatoare celei ale acordarii unui nou credit, in cazul in care indeplineste conditiile, ceea ce nu cred, sa transfere creditul pe el.
Fostul sot nu are venituri la vedere cu care sa poata dovedi bancii ca poate achita creditul si astfel nu se poate face transferul creditului.
In momentul de fata nu stiu ce am de facut in privinta rezolvarii acestei probleme, avand in vedere ca eu continui sa figurez ca imprumutat al bancii.
Doresc sa intentez proces pentru neducerea la indeplinire a unei hotarari judecatoresti, dar nu stiu cui.
Bancii sau fostului sot?
Mentionez ca timp de 3 ani, de cand instanta a emis hotararea judecatoreasca, am incercat sa-l conving pe cale amiabila sa rezolve problema si m-a tot amanat.
In cazul in care paratul va fi fostul sot, cum pot rezolva problema, avand in vedere ca el nu are bunuri care pot fi executate pe numele lui.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua.
Am contractat un credit pt nevoi personale cu ipoteca in timpul casatoriei (garantat cu apartamentul fratelui fostului sot), credit pentru care a semnat in calitate de codebitor si sotul meu, insa pentru acordarea acestuia au fost luate in calcul doar veniturile mele, el fiind persoana fizica autorizata si banca neluand in considerare si veniturile lui.
In urma procesului de partaj, pe baza tranzactiei incheiate intre parti, prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, creditul, o data cu alte bunuri, i-a fost atribuit fostului sot. Judecatorul a sustinut permanent faptul ca banca trebuie sa ia in considerare fara discutii aceasta hotarare judecatoreasca, intrucat are putere de lege, si calitatea de imprumutat a acelui credit sa o schimbe pe fostul sot, astfel eu fiind scoasa si din bazele de date ca fiind imprumutata.
Am investit hotararea judecatoreasca cu formula executorie si am inaintat-o bancii, insa aceasta nu vrea sa tina seama de ea, nefiind de acord sa nu mai figurez eu ca imprumutat. Solutia lor este ca fostul sot sa mearga la banca si in urma unei analize asemenatoare celei ale acordarii unui nou credit, in cazul in care indeplineste conditiile, ceea ce nu cred, sa transfere creditul pe el.
Fostul sot nu are venituri la vedere cu care sa poata dovedi bancii ca poate achita creditul si astfel nu se poate face transferul creditului.
In momentul de fata nu stiu ce am de facut in privinta rezolvarii acestei probleme, avand in vedere ca eu continui sa figurez ca imprumutat al bancii.
Doresc sa intentez proces pentru neducerea la indeplinire a unei hotarari judecatoresti, dar nu stiu cui.
Bancii sau fostului sot?
Mentionez ca timp de 3 ani, de cand instanta a emis hotararea judecatoreasca, am incercat sa-l conving pe cale amiabila sa rezolve problema si m-a tot amanat.
In cazul in care paratul va fi fostul sot, cum pot rezolva problema, avand in vedere ca el nu are bunuri care pot fi executate pe numele lui.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua.
Am contractat un credit pt nevoi personale cu ipoteca in timpul casatoriei, credit care in urma procesului de partaj a fost atribuit fostului sot.
Desi am notificat banca in repetate randuri cu privire la indeplinirea obligatiei de executare a hotararii judecatoresti, aceasta nu vrea sa o duca la indeplinire intrucat fostul sot nu obtine actual venituri necesare indeplinirii conditiilor de eligibilitate.
As dori sa stiu daca hotararea judecatoreasca investita cu formula executorie ar trebui sa oblige banca sa o execute, eu nemaiavand astfel calitatea de imprumutat, avand in vedere ca reprezentantii bancii sustin ca un contract incheiat intre parti are mai multa forta juridica decat o hotarare judecatoreasca (ceea ce nu cred).
Este posibil ca prin deschiderea unui nou proces, banca, in calitate de parat, sa poata fi obligata printr-o noua hotarare judecatoreasca, sa duca la indeplinire hotararea judecatoresca initiala.
De asemenea, as putea inainta instantei o plangere penala impotriva bancii pentru neducerea la indeplinire a unei hotarari judecatoresti?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția Sesizare BNR
Acum 2 ani am facut o notificare la care am atasat copie de pe hotararea judecatoreasca respectiva si de pe cea prin care era investita cu formula executorie, la care am primit un refuz datorita unei prevederi contractuale (una din multele scrise foarte marunt) prin care se specifica ca sotii chiar si in urma partajului raspund solidar.
Anul acesta am facut o revenire la care am primit din nou un refuz, sugerandu-mi ca fostul sot sa-si aduca coplatitori in cazul in care doresc preluarea de catre el a creditului.
Nu cred ca este problema mea prin ce mijloace fac ei aceste modificari, atata timp cat eu am o hotarare judecatoreasca.
Discuție Sesizare BNR
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti unde trebuie sa depun o sesizare catre BNR cu privire la o banca cu care am avut incheiat un contract de credit, eu avand calitatea de debitor. In urma partajului prin hotarare judecatoreasca instanta a dispus preluarea contractului de credit de catre fostul sot, iar banca nu vrea sa tina seama de acea hotarare judecatoreasca, intrucat fostul sot nu are venituri, mie fiindu-mi afectat dreptul de a mai obtine alte credite deoarece figurez la Biroul de credite cu acel credit.
Va multumesc!
Am depus la banca sentinta definitiva si irevocabila, investita cu formula executorie.
Insa aceasta nu opereaza in baza lor de date pe motiv ca sotul nu are venituri eligibile.
Buna ziua.
Am contractat un credit pt nevoi personale cu ipoteca in timpul casatoriei, credit care in urma procesului de partaj a fost atribuit fostului sot.
Desi am notificat banca in repetate randuri cu privire la indeplinirea obligatiei de executare a hotararii judecatoresti, aceasta nu vrea sa o duca la indeplinire intrucat fostul sot nu obtine actual venituri necesare indeplinirii conditiilor de eligibilitate.
As dori sa stiu hotararea judecatoreasca investita cu formula executorie ar trebui sa oblige banca sa o execute, eu nemaiavand astfel calitatea de imprumutat, avand in vedere ca reprezentantii bancii sustin ca un contract incheiat intre parti are mai multa forta juridica decat o hotarare judecatoreasca (ceea ce nu cred).
Este posibil ca prin deschiderea unui nou proces, banca, in calitate de parat, sa poata fi obligata printr-o noua hotarare judecatoreasca, sa duca la indeplinire hotararea judecatoresca initiala.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Buna ziua.
In anul 2007, in timpul casatoriei, am contractat un credit bancar pentru nevoi personale cu ipoteca (garantat cu apartamentul fratelui fostului sot), credit pentru care a semnat in calitate de codebitor si sotul meu, insa pentru acordarea acestuia au fost luate in calcul doar veniturile mele, el fiind persoana fizica autorizata si banca neluand in considerare si veniturile lui.
In anul 2009, in urma procesului de partaj, pe baza tranzactiei incheiate intre parti, prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila (hotarare investita cu formula executorie) creditul, o data cu alte bunuri, i-a fost atribuit fostului sot.
Judecatorul a sustinut permanent faptul ca banca trebuie sa ia in considerare fara discutii aceasta hotarare judecatoreasca, intrucat are putere de lege si prevaland un contract de impurumut bancar, iar calitatea de imprumutat a acelui credit sa o schimbe pe fostul sot, astfel eu fiind scoasa si din bazele de date ca fiind imprumutata.
Am investit hotararea judecatoreasca cu formula executorie si am inaintat-o bancii, insa aceasta nu vrea sa tina seama de ea, nefiind de acord sa nu mai figurez eu ca fiind imprumutat. Solutia lor este ca fostul sot sa mearga la banca si in urma unei analize asemenatoare celei ale acordarii unui nou credit, in cazul in care indeplineste conditiile, ceea ce nu cred, sa transfere creditul pe el.
Problema la el se pune ca nu are venituri la vedere cu care sa poata dovedi bancii ca poate achita bancii.
Problema mea este ca figurez in Biroul de credite cu acest credit si imi influenteaza gradul de indatorare, neputand contracta niciun credit, mai ales ca acest credit e pe 25 ani, pt ca in privinta platii ratelor nu imi fac probleme, avand in vedere ca ipoteca o constituie apartamentul fratelui lui.
Este posibil ca prin deschiderea unui nou proces, banca, in calitate de parat, sa poata fi obligata printr-o noua hotarare judecatoreasca, sa duca la indeplinire hotararea judecatoresca initiala.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!