avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate ramses34

Activitate ramses34

Răspuns la discuția lamuriri succesiune
De ce spuneti ca dupa mama decedata mosteneste tot sotul supravietuitor? La succesiune vine si copilul. Asa ca trebuie declaratie de renuntare si la succesiunea de pe urma mamei.
Răspuns la discuția lamuriri succesiune
Ati fost la notar cu actele ca sa intrebati cat costa?
Mergeti sa va faca un calcul, nu are nici o importanta cat a platit x sau y. Singura modalitate sa aflati cat costa e sa mergeti la notar cu actele de proprietate ale tuturor bunurilor care au ramas ca sa va poata face o evaluare conform grilei notariale si sa va spuna taxele.
Răspuns la discuția linie de credit
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru promptitudine.
Credeti ca putem amana cumva inceperea procedurii de executare pana la intrarea in cont a unor sume de bani, cu care sa putem achita? Exista vreo posibilitate legala prin care noi sa putem plati fractionat? Suma nu este foarte mare, dar in cont banii nu ne intra toti o data ci sume mai mici la diverse termene scadente.
Inca o data va multumesc si va urez toate cele bune.
Discuție linie de credit
Am o problema in legatura cu o linie de credit de la banca.
Este vorba de un SRL cu 2 asociati, care sunt in acelasi timp si administratori. Societatea a contractat un credit de la banca. La implinirea termenului de restituire am primit o somatie din partea sucursalei care a acordat creditul, prin care ni se solicita sa inapoiem banii in termen de 5 zile. Societatea nu are lichiditati, in momentul de fata fiind exclusa posibilitatea de achitatare integrala a creditului. Societatea nu are nici un fel de bunuri. Are doar un stoc de marfa si sume de bani de recuparat de la cativa clienti rau platnici, sume care depasesc valoarea creditului, pentru recuperarea carora am apelat la Societatea de Avocati Urban si Asociatii.
Va rog sa-mi comunicati cum va fi angajata raspunderea in acest caz.
Va fac mentiunea ca, contractul de credit a fost semnat de unul dintre asociati, in calitatea sa de asociat si administrator (de la celalalt asociat si administrator avand doar delegatie pentru semnarea contractului), iar in garantarea creditului, semnatarul a emis in favoarea bancii un bilet la ordin avalizat, bilet ce a fost semnat de el si sotia sa.
In speranta unui raspuns cat mai urgent, va multumesc respectuos.