avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate eralu75

Activitate eralu75

Discuție Faliment firma
Buna ziua! V-as ruga daca se poate sa ma lamuriti cu o problema.Sotul meu lucreaza la o firma,iar acum cateva zile l-a anuntat pe el si pe colegii lui ca firma va intra in faliment.Patroana sustine ca nu le poate acorda ajutor de somaj daca firma intra in faliment si sa-si semneze demisia cu acordul ambelor parti (asta parca este legea 50 ).De aceea v-as ruga sa ne lamuriti asupra acestei probleme.Mentionez ca firma nu are mai mult de 5 angajati. Va multumesc.
Răspuns la discuția Deptul la somaj
Multumesc pentru raspuns,insa mai am o nelamurire...ce inseamna mai exact ceea ce scrie la art 65.1?
Discuție Deptul la somaj
Lucrez de patru ani la o firma ca lucrator comercial.Acum 2 luni patronul a decis sa inchirieze spatiul unei banci,urmand ca ulterior sa deschida magazinul in alta parte,spunandu-ne ca ne va plati cartea de munca si ne va da salariu de pe cartea de munca.Acum cateva zile ne-a anuntat ca trebuie sa ne cautam de lucru in alta parte deoarece momentan nu mai deschide magazinul din lipsa de spatiu,sa-mi semnez demisia ,ca nu ne poate acorda ajutorul de somaj deoarece este firma mica.Mentionez ca sunt 4 angajati plus patronii care au cartile de munca la firma,deci 6 angajati.Va rog sa-mi spuneti daca este adevarat si ce articol din lege spune acest lucru..ca unui angajat nu i se acorda ajutor de somaj.