avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate NIKI 31

Activitate NIKI 31

Multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsuri! Seara buna!
Intrebarea mea era: daca, conform codului muncii,ziua aceea in care am stat in greva,ar trebui sa fie platita fara sa recuperam orele ulterior?(deoarece greva a fost consecinta faptului ca nu ne-am primit drepturile salariale pentru ultimele 2 luni).

Cornel Vasile a scris:

În acest caz, dacă se va recupera atunci trebuie trecut prezent.

Am pontat lipsa activitate cu comentariul "greva-neplata 2 salarii si bonuri".
Ei au spus ca vor plati ziua aceea,insa va trebui sa recuperam orele acelea. Initial ,voiau sa pontam absent motivat,insa noi am refuzat.
Cornel Vasile a scris:

Cum figurati în pontaj în acea zi?

Buna ziua! Va rog,sa imi spuneti,daca firma la care lucrez, nu a mai platit salariile si bonurile de 2 luni,iar noi am oprit munca pentru 1 zi, aceasta(ziua de lucru) va fi platita sau nu?
Multumesc!
Buna seara,va rog sa-mi spuneti ,daca copilul s-a nascut in noiembrie 2011,sotul mai este obligat sa efectueze acea luna de CCC?
Din art 11...eu am inteles ca, doar cei ai caror copii s-au nascut dupa martie 2012 au aceasta obligativitate....gresesc?

multumesc anticipat...
buna seara,
va rog sa-mi spune-ti daca CCMUN 2011-2014 obliga pe angajator(societate comerciala) sa acorde prima de nastere egala cu salariu mediu pe unitate.
Am o fetita de 10 luni,insa pana acum nu am stiut de existenta acestei prime,mai pot sa o revendic?
multumesc!
Buna ziua.Eu sunt din Prahova,in luna iunie am ramas somera,insa din fericire am gasit de lucru in Bucuresti,nu cu mult timp in urma.Nefiind posibil sa fac naveta si avand posibilitatea de a locui aici(Buc),am acceptat jobul. Zilele trecute am cautat pe internet ,"legea somajului",in care am gasit 2 art. foarte interesante si anume Art.74 si Art.75.Intrebarea mea catre dvs se refera la Art 75.Va rog sa-mi spuneti, daca, pentru a putea beneficia de cele 7 salarii trebuie sa-mi schimb domiciliul sau este suficient sa fiu flotant? Va multumesc ! LA MULTI ANI SI UN AN NOU EXCELENT TUTUROR !