avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Activitate zegetina

Activitate zegetina

chiar nu poate nimeni sa imi dea un raspuns clar si legal?
Buna ziua.

De curand am vorbit cu cineva pentru o constructie (balcon) - la mica intelegere.
Acum am o foarte mare problema cu el, mi-a adus materialelel si tot a muncit ceva .. dar de mantuiala si acum nu mai vrea sa imi repare nimic.

As vrea sa stiu in ce mod pot pune presiune asupra lui. El lucreaza la negru fara factura fara nimic. As vrea sa il raportez undeva la finante sau ceva de genul pentru tot ce se poate raporta:
- angajati fara carte de munca
- fara factura
- nedeclarare de venit

va rog frumos sa ma ajutati. Am impresia ca doar strangandu-l cu usa am sa reusesc macar sa imi recuperz banii ce i-am dat lui pt materialele care acum stau in ploaie.

va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Probleme cu asociatia
Sincer .. nu e 2 hectare de pamant unde sa cultiv .. e o mica gradinita cu spatiu verde .. loc de joaca pt copii sau mai stiu eu ce .. nu e mare tam-tam ..

ideea mea e ca ... sunt niste oameni ne-oameni care .. dupa ce ai udat 2 saptamani gazonul sa creasca .. si ai amenajat frumos si ai facut carare cu dale sa poata intra - ca de sunt om si ma gandesc ca e bine sa las access - ma tresesc dimineata cu toate florile calcate in picioare si urme de pasi de la vreo 5-6 si capacul de la canal mutat de la loc .

Iluminat este, deci nus e pune problema ca nu au vazut unde calca ...

Răspuns la discuția Probleme cu asociatia
Eu am ap la partier .. in partea nordica a apartamentului am teren in suprafata de 38 mp .. este vorba nu doar de mine in particular ci de aproximativ 60 proprietari. in partea nordica .. este un teren aproxzimativ in aceeasi suprafata care apartine asociatiei de locatari am inteles. - apartamentul a fost cumparat direct de la constructor el fiin proprietarul intregului teren din zona .. unde au ridicat vreo 20 de blocuri :D

In fine ...

Unii dintre noi, avem aceasta problema .. avem un access la canalizare pe teren (gura de canal). Va rog sa imi spuneti, daca nu. Eu am contract de cumparare pe teren si inscrierea in CF.

Va rog frumos sa ma sfatuiti cum anume sa procedez, pentru ca eu am amenajat frumos .. iar azi mi-am gasit toate florile rupte si tot terenul calcat in picioare, asta in conditiile in care la canal am facut cale de acces si omeneste se poate ajunge. Vreau doar sa "oblig" pe cei care merg acolo sa imi respecte proprietatea si munca.
Buna ziua.
Am cumparat recent un ap + teren in fata blocului. Am platit atat apartamentul si terenul inainte de constructie, iar acum am vazut ca pe teren am o gura de canal. Nu ma deranjeaza in mod neaparat, dar am probleme foarte mari cu vecinii.

Gura respectiva este aproximativ in mijlocul terenului (38 m2). Am amenajat acel spatiu cat de cat (gazon + altele) dar in ultima vreme sunt probleme cu canalizarea .. si vecinii binevoitori, chiar daca au cale de acces .. spre canal .. calca tot in picioare.

M-am suparat astazi foarte tare si as vrea sa ingradesc tot si sa le tai dreptul de access. Va rog sa imi spuneti ..a m acest drept .. sau cum se poate rezolva o problema de genul ?

Va multumesc.
Stiu ca omeneste e sa ii las sa umble la canal atat timp cat au inundatii sau pb de genul ... dar daca ei nu sunt oameni .. vreau sa stiu exact ce drepturi imi confera legea in acest caz

Eventual, cei care mi-au vandut pamantul au drept sa il vanda?
Curios raspunsul dumneavoastra pentru ca in codul fiscal si cel din 2007 si cel modificat din 2008 apare urmatorul aticol:

Stabilirea venitului net anual din activitati agricole pe baza de norme de venit
Art. 72. (5) Contribuabilii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit nu au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla, pentru activitatea respectiva.

Dumneavoastra cum interpretati acest articol? Pentru mine ca PFA cu norma de venit (pe care o primesc anual de la Finante) interpretarea suna ca nu trebuie sa tin contabilitate. Pentru un Jurist cum suna?
Am si eu o intrebare. Sunt PFA (servicii de informatica) neplatitor de TVA inregistrat cu norma de venit. Anual primesc de la finante o impunere de venit pe baza careia imi platesc darile la stata (impozit, sanatate ... )

In Codul Fiscal (nu stiu exact articolul) scrie clar ca un PFA cu norma de venit (si mi-au confirmat si cei de la finante) nu are obligatia de a tine evidenta contabila. Tot in Codul Fiscal este si articolul care spune ca daca CA e mai mare de 35.000 euro devin platitor de TVA.

Intrebarile mele sunt:

De unde stiu eu ce CA am daca nu tin evidena nici unei incasari/plati?
Daca eu platesc taxe pe 12.000 RON (norma de venit primita de la finante) dar castig mai mult (muuult mai mult) nu e evaziune fiscala sau ceva de genul?
Sa zicem ca trec la TVA. Ce fac in acest caz? Facturez cu TVA de peste 35.000 euro anual, platesc TVA dar impozit pe venit doar pe impunere?


Va rog sa ma ajutati, cei de la finante ridica din umeri :(
Răspuns la discuția Rezilere contract Orange
costiboncu a scris:
rezolvarea dvs. va veni din negocierea cu ei sau de la instanta.


Din negocierea cu ei, nu prea iese nimic, decat poate daca vorbesc cu un avocat sa ii sune sa fie ceva mai oficial.
Pe mine ma iau cu povesti de fiecare data. Ar ramane in instanta.

Acum am o intrebare: Cum pot eu sa dovedesc ca e asa cum spun eu?

Adica, ii dau in judecata, dar toate serviciile le am de la ei. Cum pot eu sa dovedesc ca nu imi merge internetul? Eu i-am sunat pe ei .. ei au vb cu mine si au inchis toate sesizarile mele pt ca pe ziua problema se pare ca se remediaza (adica nu mai sunt atat de multi utilizatori si am viteza mai mare - tot nu ca in contract)

Cum pot sa fac niste teste care sa fie ok in instanta, sa pot dovedi ca mie chiar nu imi merge internetul. Mi se pare stupid ca, ei stiin ca sunt dati in judecata .. sa fac teste, deoarece se poate "fixa" problema pe o perioada de timp.

Ce ma sfatuiti? Pentru a nu avea probleme.

Si cam cat m-ar costa un avocat in cazul acesta?
As incerca sa vorbesc cu cineva sa ii sune sa rezolvam rezilierea de comun acord. Nu am nevoie de banii lor, dar vreau internet. Daca nu de la ei .. de la altii.
Răspuns la discuția Rezilere contract Orange
Ce rost are Protectia Consumatorului, daca un consumator trebuie sa dea in judecata pe cineva in cazuri de acesta?
Nu aici ar trebui ei sa intervina?
Răspuns la discuția Rezilere contract Orange
Da, e o gaselnita pe care o au stipulata cumva si in contract .. deorace ei scriu "up to" adica pana la. Cu astfel de contracte ei pot face cam ce vor ... adica poate sa iti idea si 1/10 ca tot e in limitele contractului.

Eu stiam ca un contract pot sa il inchei cu preaviz de 30 dezile, iar daca nu e stipulat ca ar trebui despagubita cealalta parte, nu trebue sa mai platesc nimic. In contractele de telefonie ei au trecut clar , daca renunti in timpul perioadei trebuie sa platesti o suma.

Am fost la protectia consumatorului si ei zic ca in conditiile astea sa le trimit un raspuns sa imi spuna pe ce baza calculeaza ei acea suma pe care trebuie sa o returnez eu, avand in vedere ca acel contract nu prevede nimic.

Ideea e ca nenea ala de acolo de la drepturile cosumatorului era constient ca sunt probleme cu ei, cum am deschis gura de Orange Internet zambea deja.

Protectia consumatorului nu ar trebui sa faca ceva in acest sens?
Sau cum sa fac eu o sesizare la ei prin care sa ii oblig sa ii verifice pe cei de la Orange sau contractul in sine?

Sunt un consumator, am un contract, Orange face ce vrea si eu nu pot sa fac nimic nici macar sa reziliez contractul fara ca tot eu sa scot bani din buzunar? Suport tehnic nu au decat ziua, eu am probleme noaptea cand se dau toti pe net .. ce ma fac?

Nu am bani sa dau Orange in judecata :((