avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate ba.marinescu

Activitate ba.marinescu

Răspuns la discuția Retinere permis strain
Stimate domn,
va multumesc pentru raspuns, dar totusi ramane intrebarea daca exista posibilitatea de a redobandi permisul pentru a putea circula in afara Romaniei, fara a fi nevoie sa fie trimis permisul prin ambasada in Germania, deoarece dreptul de circulatie mi-a fost suspendat pentru Romania. Nu fac parte din persoanele care fac abuz de faptul ca detiin permis strain si nu sunt o persoana nesimtita in trafic, respect si am respectat legile in trafic mereu, situatia data, care a dus la retinerea carnetului nu este atat de grava, deoarece imprejurarile au fost de asa natura ca nu puteam altfel decat sa depasesc coloana, iesind de la o benzinarie si incercand sa fac stanga si nimeni nu ma lasat sa intru in coloana, asa ca am depasit coloana circa 30 metri. Sunt mii de cazuri de genul si mult mai grave in fiecare zi in Bucuresti si intentionat exercitate.
Inca odata va rog, daca aveti vreo idee cum as putea obtine permisul fara a trebui urmata procedura prin ambasada. Nu este nici o problema pentru mine ca nu am dreptul sa circul pe teritoriul Romaniei. Poate exista o cale legala, deoarece nu sunt adeptul rezolvarii problemelor prin asa zisele relatii. Poate imi puteti spune unde as putea sa ma duc sa vorbesc, la Udriste sau la ambasada Germaniei sau ce as putea face...inca odata o cale legala. Au existat cazuri gasite pe internet, cand permisul a fost redobandit imediat, ramanand valabila interdictia pentru teritoriul Romaniei.

Va multumesc
Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu o informatie in legatura cu retinerea permisului strain. Sunt roman cu domiciliul in Germania si posed permis de conducere german. Mi a fost retinut in urma depasirii coloanei la semafor rosu pentru 30 de zile. Intrebarea mea este daca este legala retinerea deoarece am dubii daca un act al unui stat strain poate fi retinut. Din moment ce am comis o "infractiune" pe teritoriul Romaniei, mi se ia dreptul de conducere doar pe acest teritoriu?! Exista posibilitatea de a primi permisul inapoi si a primi o dovada si un document care sa ateste ca nu am dreptul sa circul timp de 30 zile pe teritoriul Romaniei? Trebuie sa ma intorc in Germania in 2 saptamani cu masina si nu stiu cum sa procedez. Ma poate ajuta cumva ambasada Germaniei sau ce ar trebui sa fac?
Va multumesc anticipat si astept un raspuns din partea Dvs. cat de repede posibil.