avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate vestala

Activitate vestala

Discuție ore de noapte
As dori sa aflu care sunt conditiile de salarizare pentru un angajat care lucreaza in trei schimburi,uneori si sambata si duminica,in functie de programul stabilit.Cat la suta primeste in plus.Multumesc
O persoana de 74 ani care a intocmit un testament la notar prin care mentioneaza ca toate bunurile mobile si imobile sa ramana unei nepoate care trebuie sa-i poarte de grija pana la sfarsitul vietii dar care locuieste la alta adresa,mai poate sa modifice sau sa renunte la acest testament?mentionez ca nici una dintre parti nu a suferit nici un fel de paguba materiala ,singurul lucru pentru care se simte obligata persoana in cauza este ca la intocmirea testamentului, suma achitata notarului a fost facuta de catre nepoata si este aprox.150-170 lei aprox.cu doi ani in urma.De asemena ,mai adaug ca aceasta persoana nu are copii,frati,parinti,aceasta nepoata este cea mai apropiata ruda.Intr-ucat nu a mai dat nici un semn de viata,nici macar de sarbatori nu o felicita,doreste sa renunte si ar dori si un sfat.(de fapt doua)
-daca poate sa anuleze acest testament si daca suma este la fel,mai mare sau mai mica decat la intocmirea lui:
-in eventualitatea ca doreste sa intocmeasca alt testament,cum o sfatuiti sa procedeze si care situatie este cea mai avantajoasa pentru ea:
Va multumesc mult .
Va multumesc frumos.Ati adus o mare bucurie persoanei in cauza care nu mai stia ce sa faca.va doresc multa sanatate,spor in toate si numai bucurii
o persoana care este pensionata pe caz de boala gr.II poate renunta in favoarea pensiei sotului decedat.?mentionez ca persoana in cauza are varsta de 53 ani iar sotul decedat de aprix.2 luni a fost pensionar militar.Multumesc
Poate cineva sa ma informeze daca s-a anulat a se mai acorda plata pentru calculul grupelor I sau II de munca,la pensie pentru ca am observat ca in aceasta luna am revenit la punctajul dinainte de a se adauga grupa.Va multumesc.
Discuție intrebare
Care este diferenta intre un "testament anulat "si " testament revocat"
Răspuns la discuția TESTAMENT ANULARE
-as intreba respectuos pentru a intelege mai bine - ccare este diferenta intre un testament anulat si cel revocat?
Răspuns la discuția mod de formulare testament
mii de multumiri , acest aspect legat de scris de mana fara a fi la notariat si sa fie valabil este o noutate pentru mine. As dori totusi sa-mi mai dati o idee in eventualitatea ca sotul supravetuieste , in afara de faptul ca incerc sa-i fac dreptate, cum altfel as putea sa-l protejez de eventualii escroci care s-ar putea ivi mai ales ca el este foarte maleabil si nu as vrea sa fie pacalit mai apoi.Sper sa nu fiu prea cicalitoare, doresc doar sa stiu ce clauze as putea sa spun si care sa fie luate in considerare, bineinteles daca totul decurge dupa cum as dori eu. Va doresc multa sanatate si tot binele din lume.
Răspuns la discuția mod de formulare testament
si totusi, in conditiile in care nu exista testament ,sotului meu revenindu-i din oficiu 1/2 din masa succesorala, poate fi evacuat de catre fratii mei (am o sora si un frate, parintii mei fiind decedati) in eventualitatea ca lor le revine cealalta jumatate sau poate ramane in locuinta cat traieste fara a cere despagubiri, frati mei
Răspuns la discuția mod de formulare testament
s dori totusi sa-mi spuneti ca in eventualitatea ca as deceda inainte de a exista acest testament cum s-ar efectua partajul.