avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate felicia59

Activitate felicia59

Răspuns la discuția amenda - cum contest?
falsificarea semnaturii tine de codul penal dar pana la dovada falsificarii trebuie contestata somatia de plata in termen de 15 zile de la data comunicarii acesteia
Răspuns la discuția mutare functionar public
stimate av.Mihai ICHIM,
L188/1999 R nu face lumina in acest caz,modul de reorganizare al institutiilor publice este pentru functionarii publici o necunoscuta.
Subiectul a mai fost abordat tot in aprilie sub denumirea "transfer" functionar public.Sunt sigura ca persoana in cauza este in aceiasi situatie si nu numai...
L188/1999 stabileste cadrul legal in cazul mutarii intr-o institutie care functioneaza normal nu si in cazul reorganizarii sau poate n-am bagat de seama,mi-ar prinde bine o idee,
multumesc si astept pareri cat mai multe
Răspuns la discuția amenda - cum contest?
Potrivit OG2/2001 procesul verbal de contraventie se comunica in maxim o luna de la data de la care a fost emis (vezi data).Proba comunicarii pentru organul emitent poate fi :1.semnatura de primire pe toate exemplarele emise,2.semnatura pe confirmarea de primire daca procesul verbal a fost trimis cu recomandata postala,3 afisare la organul emitent sau/si adresa contravenientului.Comunicarea e f.importanta pt.emitent !!!
In cazul cand se considera indeplinita procedura comunicarii ,da trebuie contestata-atentie in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria in a carui raza teritoriala va aflati.
1.care este baza legala in cazul mutarii unui functionar public in cadrul aceleasi institutii (in aceiasi localitate) in serviciu cu activitate diferita fata de activitatea anterioara pe un post cu atributiuni diferite (alta fisa de post) fara acordul angajatului.
Mutarea se face cu titlul de reorganizare intr-un cadru mai larg HG 109/2009.Va rog sa ma informati care este cadrul legal in care se poate face aceasta reorganizare.Precizez ca pentru personalul de conducere ANAF-ul a scos ordinul 377/2009 dar nu cunosc baza legala pentru fuctionarii publici care ocupa functii de executie.
Răspuns la discuția recurs perimare
inseamna ca nu mai are rost sa ma adresez instantei cu cererea de a continua
oricum va multumesc
Răspuns la discuția recurs perimare
am invocat art.242 din CPC dar nu am stiut care sunt consecintele in cazul 'pasivitatii''.Inteleg ca din vina mea a ramas neactivata cererea de recurs.
Va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns !
Totusi ce sanse mai am sa se rejudece recursul daca
suspendarea ei nu mi-a fost adusa la costiinta pe cale oficiala,scrisa.Perimarea este pana la urma consecinta unei hotarari care nu este legata de capacitatea mea astfel incat sa fiu considerata ca fiind neglijenta,nepasatoare in acesta cauza mai ales ca randul proceselor e atat de mare in Romania incat toata lumea stie ca trebuie sa stai la coada si nimeni nu se mira ca nu a primit un raspuns dupa atat de mult timp !
Si daca totusi se hotaraste perimarea CSJ nu se comunica partilor?
Discuție recurs perimare
Ca urmare a refuzului de repunere in termen a Curtii de Apel avand ca subiect obtinerea unor drepturi pe baza legii functionarilor publici ,am facut recus la Inalta Curte de Casatie si Justitie
.In recurs am aratat ca ma folosesc de art.(nu mai stiu care) din Codul de procedura civila ca sa nu ma prezint-stiam ca se poate judeca in lipsa mea,de fapt si formularul de citatie zice la fel
am primit citatie pt.recurs pentru data de 13.11.2007
Nu am primit nici un raspuns dar mai tarziu am intrat pe site-ul csj si am vazut ca in dreptul dosarului scria suspendare
recent am primit citatie pentru:
Recurs perimare-alte cereri refuz repunere in termen
ce inseamna asta si ce trebuie sa fac avand in vedere ca toate argumentele si datele suplimentare au fost prezentate deja in recurs ?