avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate gygi10

Activitate gygi10

Răspuns la discuția Renuntare la mostenire?
Succesiunea s-a facut in 1998,iar pe certificatul de mostenitor chiar asa scrie ca au renuntat la succesiune,fiii cutare si cutare,rudele din clasa urmatoare care ar fi fost? nu au fost alti mostenitori si toata masa succesorala a revenit mamei in intregime.Este corect?Se mai poate ataca in vreun fel actul de catre fii?Multumesc.
In cazul succesiunii dupa tata,ambii fii au renuntat la mostenire in favoarea mamei,se mai poate reveni in vreun fel deoarece ,fiul care a ramas sa locuiasca cu mama si nu mai are nici un drept,nu are venituri este terorizat sa plece din casa,mama ii face viata imposibila,...si totusi nu are unde sa plece... Ce se mai poate face?Fiul este necasatorit nu are venituri si nici alta locuinta,se poate sa ceara de la primarie sau de la RIAL in inchiriere o casa(sociala),sau macar dupa angajare,exista vreo sansa:este necasatorit si nu a fost casatorit!Mai este vreo speranta ?Multumesc.
Este legal ca un notar dupa legalizarea diplomei de bac sa -si faca si el o copie legalizata pe care o retine la el fara justificare?si mai am o intrebare este corect si legal ca aceeasi diploma de bac sa fie retinuta si in copie legalizata si in original la inscriere la facultate?In cazul in care am nevoie de ea in original sau legalizata si refuza sa mi-o dea cum sa procedez?Multumesc.