avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate daianis

Activitate daianis

Multumesc mult pt. raspuns.
Dosarul va fi trimis totusi spre a fi judecat la instanta de care tine domiciliul paratului?
Buna ziua. Sunt reclamanta intr-un proces pentru marire pensie de intretinere. Paratul este reprezentat de avocat. La primul termen avocatul a depus intampinare, invocand si exceptie de necompetenta teritoriala conform Art 5 Cod Proc Civ . Cererea de chemare in judecata am depus-o la judecatoria sectorului unde locuiesc iar paratul considera ca am ignorat dispozitiile legale intrucat el locuieste intr-un alt sector al capitalei. Pe fondul cauzei paratul admite cererea de majorare a pensiei de intretinere insa prezinta situatii si acuzatii neconforme cu realitatea si la care doresc sa raspund.
In acest caz spuneti-mi, va rog, daca inscrisul pe care urmeaza sa-l depun la dosar trebuie sa se numeasca Raspuns Intampinare, intrucat va trebui sa fac intampinare la exceptia de necompetenta teritoriala si sa ma apar la acuzatiile nefondate aduse de parat.
Referitor la exceptia de necompetenta teritoriala voi face referire la Art 10 Cod p civ., punct 7. Este suficient?
Pot sa mai depun dovezi la dosar pentru a infirma cele relatate de parat in intampinare?
Multumesc anticipat.