avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanc

Activitate bogdanc

Răspuns la discuția probleme administrator
da, multumesc frumos !
Răspuns la discuția probleme administrator
articolu sus-mentonat nu se incadreaza la prejudiciile aduse de administrator, sau cel putin asa este specificat in texul de lege .
31/1990 art 198 alin.2 - ) Administratorii raspund personal si solidar pentru orice dauna pricinuita prin nerespectarea prevederilor de la alin. (1).

alin1 . Societatea trebuie sa tina, prin grija administratorilor, un registru al asociatilor, in care se vor inscrie, dupa caz, numele si prenumele, denumirea, domiciliul sau sediul fiecarui asociat, partea acestuia din capitalul social, transferul partilor sociale sau orice alta modificare privitoare la aceste
buna ziua,

daca se poate va retin atentia cu urmatorul caz: srl 2 asociati 50%-50% unul din ei administrator pe perioada neliminitata. problema este ca se doreste revocarea din functia a administratorului dar acesta bineinteles nu este de acord, deci varianta cu votul in cadrul aga nu se poate aplica deoarece nu se ajunge la un consesns. revocarea se doreste din pricina faptului ca administratotorul nu pune la dispozitie actele firmei pt verificare, nu a depus la timp bilantul anual catre adm. fin. , firma primind penalizari, si prin urmare nici la ORC, a convocat aga dar nu a pus la dispozitie nici un fel de act pt verificare sau cel putin vizualizare, in urma unui control al garzi financiare au fost gasite neregului in urma carora s-au aplicat contraventiile legale. Cum poate fi demis din aceasta functie pentru motivele enumerate mai sus, si cum poate fi recuperat prejudiciul care l-a produs societati pentru ca nu si-a indelinit atributiile.
va multumesc.
Răspuns la discuția Adunarea Generala a Asociatilor
in cadrul aga actionarii/asociatii pot fi insotiti si de avocati?! este permisa prezenta acestora in cadrul aga?!
mutumesc.
buna ziua,

am o pb care nu stiu cum sa o interpretez.
2 asociati srl 50%-50% dinc are unul este si administrator au o pb, asociatul care nu este administrator a solicitat sa i se puna la dispozitie actele firmei pt o expertiza contabila, copie dupa acestea, lucru refuzat de administrator pe motiv ca nu exista activitate de secretariat in societate, a cerut convocarea aga pt a aporbarea bilantului si contului de profit si pierdere si distribuirea dividentelor , si a fost refuzat, de altfel bilantul a fost depus la administratia financiara fara conv, aga si fara aprobarea acestuia. in patrimoniul societati exista un autovehicul care se afla la asociat si care administratotul i l-a cerut print-o notificare executoreasca, iar acesta a refuzat sa il predea pe motiv ca i se refuza dreptul la situatia financiara a firmei si la dividente, si a precizat ca il va preda cand va sti situatia financiara a societati ca el nu are incredere in administrator si poate vinde acel autovehicul si sa dispara ca bani societati. intre timp administratorul a cerut convocare aga dar nu mai vrea sa ia autoturismul pe motiv ca l-a declarat furat si a facut plangere la parchet impotriva asociatului pt furt.
este posibil o asemenea acuzatie in condiitile date??
in perioada cat se afla autoturismul la asociat acesta a suferit avarie in parcare, iar acum administratorul vrea sa il scoata vinovat pe acesta si sa il puna sa plateasca pt ca nu avea drept de posesie asupra autoturismului, dar in mod normal masina fiind asigurata daunele sunt platite de cagtre casco, este corect acest lucru ?!
multumesc.
Răspuns la discuția Adunarea Generala a Asociatilor
am o mica nedumerire, de ex art 136 se aplica si incazul unui srl sau numai socitarilor pe actiuni?! art 135 eu stiu din legea 31/1990 ca este abrogat print I, pct 78 din legea 441/2006. eu am o versiune a legi 31/90 acasa de anu asta , au aparut cumva modificari de acest gen de curand ?!
multumesc
Răspuns la discuția depunere bilant 2007
sunt de acord cu dumneavoastra, dar stiu ca exista nici reglementari exacte in ceace priveste convocarea aga, si acestea in mod sigur nu s-au indeplinit, in baza acestui fapt eu pot contesta acel proces verbal "fictiv" al aga care s-a depus la adm.fin, si de altfel acesta este u fals in acte publice, dupa parerea mea. in ceace priveste expetiza contabila, administratorul nu elibereaza duplicat dupa acte si nici nu permite la acestea a unui expert contabil autorizat, singura varianta fiind cea in instanta dar care este de f mare durata, din pacate.
daca avet dumneavoastra alta idee cum as putea proceda v-as fi recunoscator.
multumesc.
buna ziua,

am si eu o nedumerire
sunt asociat 50% intru-un srl cu 2 asociati din care unul este si administrator. bilantul pe anul 2007 fost depus la termen din cate m-i s-a spus, dar nu s-a convocat nici un fel de aga, nu sa aprobat nici un bilant , nici contul de profit si pierderi, nu au fost repartizatele dividentele,mai mult de atat, cand s-a cerit o expertiza contabila pt a verifica vericiditatea acestor acte s-a refuzat in mod categoric.. bilantul o fost depus la afp doar cu semnatura administratorului si a contabilei.
intrebarea mea ar fi cum de s-a acceptata asa ceva de catre afp cand legea spune clar ca tb depunerea cu convocarea si aprobarea aga.?!?!
care este pedeapsa prevazuta de lege pt acest lucur. multumesc.
aprobarea bilantului pt depunere apf si orc se face doar in cadrul aga?!
multumesc.
Răspuns la discuția predare autovehicul
este proprietatea societati, corect dar administratorul a prelungit foarte mult lucrurile in a preda actele societati pentru verificare contabila iar celalalt asociat nu vrea sa predea masina care este bunul societati la cererea administratorului pana nu se face o expertiza contabila din care sa reiasa ca nu exista frauda in situatia financiara.
buna ziua,

administratorul unui srl care detine si 50% din societate a cerut printr-o notificare executoreasca predarea unui autovehicul afla in posesia celuilat asociat care la randul lui detine50% din societate , insa acesta din urma a refuzat deoarece nu i-au fost puse la dispozitie actele frmei pt verificare financiara si nici nu a semnat bilantul anual justificandu-si refuzul prin acest lucru si ca va preda autovehicolul in momentul in care se va efectua o expertiza contabila pe firma banuind ca exista o frauda comisa de catre administrator.
este indreptatita din pct de vedere legal actiunea asociatului?! si daca nu ce repercusiuni va avea acest lucru?
multumesc.