avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate elsa579

Activitate elsa579

Răspuns la discuția REVENIREA DIN CCC
Multumesc pentru promptitudine.

Trebuie sa depun ceva acte la somaj sau eu, ca firma, nu am obligatia de a face dosarul de somaj.
Răspuns la discuția REVENIREA DIN CCC
Cum fac, ca firma, sa dau in somaj o persoana de conducere (Dir. Executiv). Firma are mari probleme financiare deoarece deruleaza numai contracte cu statul, iar acesta nu a platit nimic de ceva luni. Nu mai am bani sa platesc nici un angajat si ma vad obligata sa dau afara afara oameni de conducere pentru ca la institutiile statului imi trebuie un anumit numar de personal si nu vreau sa aiba motiv sa rezilie contractul.
I-am pus in vedere Dir. Exec. ca trebuie sa plece cat mai repede ca nu mai am bani si pentru el, si mi-a replicat ca situatia economica actula nu-i permite sa se angajeze prea repede si ca ar trebui sa-l bag in somaj.


Va multumesc mult
Răspuns la discuția perioada de proba
Este corecta o perioada de proba de 3 luni, timp in care ti se face contract de munca pe perioada determinata? Mentionez ca nu este vorba de o functie de conducere.
Cum ma pot "pune la adapost" si sa nu raman fara servici dupa 3 luni, tinand cont ca postul nu este peste nuvelul meu de competenta.
Răspuns la discuția refuzarea platii salariilor
E foarte greu ca si tanar in ziua de azi, cu familie si rata la casa sa le pui angajatorilor conditii. Este o realitate pe care vad ca nu prea vrea sa o observe nimeni, sau ma rog, dintre cei ce ar putea face ceva.
Este bine stiuta practica angajatorilor de a plati mai putin la stat, deci si pentru un angajat. A lucra in conditii normale este nerentabil pentru angajatori. Ei nu negociaza decat ce bani iti dau in mana si vin cu tot felul de vrajeli:
- pai eu mai platesc inca pe atat la stat;
- daca vrei banii (negociati) pe cartea de munca trebuie sa-ti scad contributia pentru stat din ei;
- mergem asa o luna doua si marim treptat;
- acum e criza si mai mult nu dau;
- si sunt sigura ca lista continua

Regretabil, dar pana prinzi experienta suficienta pentru marii angajatori, trebuie sa le faci pe plac "bisnitarilor" cum le zic eu
Răspuns la discuția refuzarea platii salariilor
Si ce acte pot fi invocate? Nu am baza legala decat pe CIM si nu pot recupera decat ce o acolo, dar cu restul banilor? Nu poate fi invocata practica angajatorilor ne a plati la negru, nu? si nu stiu cum o pot dovedi
Răspuns la discuția refuzarea platii salariilor
Si in situatia in care nu au fost incheiate nici acete aditionale dar nici nu s-au semnat state de plata, ce se poate face? Serviciul a fost in domeniul vanzarilor cu un minim pe cartea de munca si fara alte contracte sau acte aditionale.
Răspuns la discuția refuzarea platii salariilor
Dar ce se poate face daca pe cartea de munca e o suma si in realitate alta?
s-a desfiintat in sensul ca cei doi reprezentanti legali au hotarat sa se desparta. Am inteles ca trebuie sa dau de unul dintre cei doi fosti administratori.

Cand am primit banii am scris :
Am primit suma de .... de la firma X reprezentata de dl Y (altul decat unul din cei doi administratori)


cand ii predau ce trebuie sa scriu ?

Am restituit suma.... dl ...... in calitate de fost asociat la firma X. Orice alta solicitare de restituire din partea altor persoane se considera a fi nula - cu semnaturile de rigoare

Aceste precizari sunt indeajuns sa pot avea constiinta linistita?
Daca, la primirea banilor, nu s-a fost nici o legalizare, la restituire, avand in vedere situatia data, trebuie autentificata restituirea?
elsa579 a scris:

Banii au fost stransi pentru a se infiineta o asociatie, in prezenta unui jurist,cu scopul de a fi depusi ulterior la CEC atunci cand au fost supuse dezbaterii actul constitutiv si statutul. Neajungand la un acord (firmele intre ele) nu au fost semnate actele urmand sa se intalneasca ulterior. Si s-au intalnit de mai multe ori (din 2007 pana in 2008) fara a ajunge la un acord. Banii au fost restituiti mai putin firmei in cauza. Nu aveam cum sa emit nici chitanta nici factura pentru ca respectiva entitate juridica inca nu se infiintase. Singirele acte au fost:
-am primit suma de... de la firma....reprezentata de dl..... si semnatura dumnealui - pe o hartie unde erau trecute toate firmele
-si o hatrie pe care le-am dat-o fiecaruia, cu : am primit suma si semnatura mea


Va rog sa-mi raspundeti si mie .
Răspuns la discuția decizii in ad generala
Am tot respectul pentru pregatirea si experienta dumneavoastra dar. nu se referea la probleme de fond ci de fapt. Problema era mai mult de organizare interioara decat de aplicarea sau respectarea legilor. Sau, cel putin eu asa am inteles. Ei nu mai reuseau, probabil, sa-si indeplineasca scopul datorita maririi nr. de membri care mai erau si din alte judete.