avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate florin iulian

Activitate florin iulian

Răspuns la discuția eliminare din cadrul succesiunii
Cred ca am inteles.
Nu mi-am exprimat optiunea succesorala in termenul stabilit de lege, deci am decazut din acest drept, adica am pierdut cota-parte care mi se cuvenea.
Nu am apelat la notar, deci nu avea cum sa ma citeze.
Iar instanta a solicitat un extras din registrul national notarial cu cei care prin act notarial, in termen, au acceptat mostenirea.
Daca am gresit undeva, va rog sa ma corectati.

Nu am intrat in posesia niciunui bun al defunctului, insa un frate m-a asigurat ca cel care mi-a "luat partea" mi-o va inapoia, insa trebuie sa platesc eu actele.Din asta am inteles ca el imi va da o parte pentru care are acte, fiind doar o intelegere amicala intre noi, daca accepta acest lucru, bineinteles, el neavand nicio obligatie legala in acest sens.
Răspuns la discuția eliminare din cadrul succesiunii
Nu am infaptuit niciun act sau fapt cu privire la mostenire, de altfel abia acum am aflat ca in urma cu 4 ani s-a deschis succesiunea. Insa nu am vazut nici hotararea judecatoreasca care s-a pronuntat. Am vazut pe portalul justitiei faptul ca s-a judecat si ca instanta a luat act de invoiala fratilor, deasemenea eu si cel de-al cincilea frate nu figuram ca parti in proces.

Instanta nu trebuia sa ia act de faptul ca suntem 5 mostenitori si sa ne citeze pe toti?

Si banuiesc ca nu pot nici sa consult continutul hotararii de vreme ce nu sunt parte in proces?
Buna seara.
Suntem 5 frati. Acum 4 ani s-a deschis succesiunea ca urmare a decesului ultimului parinte. Unul dintre frati a facut demersurile necesare la instanta. 3 dintre frati au fost parti in cadrul procesului (unul in calitate de reclamant iar ceilalti 2 in calitate de parati), iar eu cu cel de-al cincilea frate nu am fost parti, mentionez ca nu m-a interesat la momentul acela impartirea terenurilor care au apartinut parintilor, de altfel abia acum am aflat despre cele pe care vi le relatez in prezentul post.
In cadrul procesului care a avut loc, cei trei frati au incheiat o tranzactie in fata instantei prin care s-au inteles cu privire la imparteala terenurilor.

Este legal si normal ce s-a intamplat in cadrul procesului de vreme ce, atat eu cat si celalalt frate al meu(fiind mostenitori rezervatari si nedand niciun fel de declaratie expresa prin care sa renuntam la mostenire) am fost exclusi din cadrul procesului, nefiind nici macar citati?
Cand l-am abordat pe un frate de-al meu cu privire la aceste aspecte mi-a spus ca partea mea se afla la celalalt frate si ca urmeaza sa ma inteleg cu el.(cum as putea daca acesta e proprietar de drept).

Cum as putea sa-mi recuperez partea de vreme ce fratii care au facut imparteala au la mana actele prin care li se atesta dreptul de proprietate asupra masei succesorale?


Imi cer scuze ca nu m-am facut inteles de la inceput.
Va mai retin atentia inca o data.sotul a inaintat cererea de divort,este reclamant.
Citatia de prezentare in fata instantei de fond pentru sotie,parata, a venit insotita de o copie de pe cererea de divort inaintata instanteia de catre sot.
In cerere sunt stipulate urmatoarele:
-desfacerea casatoriei din culpa comuna a celor doi soti
-revenirea sotiei la numele purtat anterior
-motivul invocat este despartirea in fapt( de aproape 2 ani)
-nu se solicita cheltuieli de judecata
-nu se face referire la partajarea bunurilor comune(exista posibilitatea ca cerere de parajare sa fie introdusa separat in acelasi timp cu cererea de divort?).
Sotia se afla in afara granitelor, e plecata de 2 ani.nu are acte de niciun fel in tara respectiva.
Aceasta nu se poate prezenta la proces.
As dori sa stiu ce va pronunta instanta,in cat timp se poate solutiona cauza?
Care este modolitate cea mai convenabila(cheltuieli minime) de partajare a bunurilor(mi-ati spus tranzactia,ce implica?,carei institutii trebuie sa i se adreseze?)Din cate am citit am inteles ca partajare cea mai convenabila se face pe cale judecatoreasca,evitand cheltuielile acordate unui notar.
Ipotetic - In situatia neprezentarii sotiei pentru judecarea cererii de partaj,cand exista probe clare(inscrisuri) ca cei doi soti au avut venituri asemanatoare si o contributie similara poate sotul sa obtina o cota parte mai mare de 50% ,chiar daca are un avocat bun?
Exista posibilitate ca instanta se respinga cererea pe motiv ca e nefondata(am facut mentiunea ca
sotia e plecata de 2 ani,sotul sustine ca sunt despartiti in fapt ,cum se poate dovedi acest lucru,constituie un motiv intemeiat de divort?).
Daca sotia se afla in afara granitelor si instanta va pronunta, pe langa altele, si revenirea la numele purtat anterior
care sunt consecintele pentru sotie ,cartea de identitate trebuie schimbat ,in ce termen?in cat timp de la pronuntarea hotararii se fac modificarile in registrele autoritatilor competente cu tinerea evidentei populatiei?,daca nu e schimbata mai poate calatori pe baza ei.actele incheiate sunt lovite de nulitate absoluta?cui se poate adresa in statul respectiv?carei autoritati?
Va multumesc anticipat si sper ca nu v-am deranjat prea mult cu seria aceasta de intrebari.






0
Răspuns la discuția proces divort
Imi cer scuze ca nu m-am facut inteles de la inceput.
Va mai retin atentia inca o data.sotul a inaintat cererea de divort,este reclamant.
Citatia de prezentare in fata instantei de fond pentru sotie,parata, a venit insotita de o copie de pe cererea de divort inaintata instanteia de catre sot.
In cerere sunt stipulate urmatoarele:
-desfacerea casatoriei din culpa comuna a celor doi soti
-revenirea sotiei la numele purtat anterior
-motivul invocat este despartirea in fapt( de aproape 2 ani)
-nu se solicita cheltuieli de judecata
-nu se face referire la partajarea bunurilor comune(exista posibilitatea ca cerere de parajare sa fie introdusa separat in acelasi timp cu cererea de divort?).
Sotia se afla in afara granitelor, e plecata de 2 ani.nu are acte de niciun fel in tara respectiva.
Aceasta nu se poate prezenta la proces.
As dori sa stiu ce va pronunta instanta,in cat timp se poate solutiona cauza?
Care este modolitate cea mai convenabila(cheltuieli minime) de partajare a bunurilor(mi-ati spus tranzactia,ce implica?,carei institutii trebuie sa i se adreseze?)Din cate am citit am inteles ca partajare cea mai convenabila se face pe cale judecatoreasca,evitand cheltuielile acordate unui notar.
Ipotetic - In situatia neprezentarii sotiei pentru judecarea cererii de partaj,cand exista probe clare(inscrisuri) ca cei doi soti au avut venituri asemanatoare si o contributie similara poate sotul sa obtina o cota parte mai mare de 50% ,chiar daca are un avocat bun?
Exista posibilitate ca instanta se respinga cererea pe motiv ca e nefondata(am facut mentiunea ca
sotia e plecata de 2 ani,sotul sustine ca sunt despartiti in fapt ,cum se poate dovedi acest lucru,constituie un motiv intemeiat de divort?).
Daca sotia se afla in afara granitelor si instanta va pronunta, pe langa altele, si revenirea la numele purtat anterior
care sunt consecintele pentru sotie ,cartea de identitate trebuie schimbat ,in ce termen?in cat timp de la pronuntarea hotararii se fac modificarile in registrele autoritatilor competente cu tinerea evidentei populatiei?,daca nu e schimbata mai poate calatori pe baza ei.actele incheiate sunt lovite de nulitate absoluta?cui se poate adresa in statul respectiv?carei autoritati?
Va multumesc anticipat si sper ca nu v-am deranjat prea mult cu seria aceasta de intrebari.






0
Discuție proces divort
Va rog sa-mi dati niste informatii cu privire la un proces de divort ce se va judeca in aceasta luna.
Se cere desfacerea casatoriei de catre unul dintre soti din culpa ambilor soti,fara cheltuieli de judecata,
si revenirea sotiei la numele purtat anterior.Din casatorie au rezultat 2 copii majori.
Problema este ca unul dintre soti,sotia, nu se poate prezenta la proces intrucat se afla in strainatate,intr-un
stat membru UE si nu are resedinta in acest stat.
As dori sa va intreb ce va pronunta instanta in acest caz,se poate acorda un nou termen pentru judecarea cauzei
in prezenta ambilor soti sau se poate judeca si in lipsa unuia dintre ei si care sunt consecintele asupra
sotului care nu e prezent.Deasemeni as vrea sa stiu care va fi situatia bunurilor comune.Mentionez ca sotiii au
avut o contributie egala pe timpul casatoriei.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.