avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate MariusBucur

Activitate MariusBucur

Răspuns la discuția proces
multumesc mult pentru raspunsurile promte pe care le am primit de la dumneavoastra.
Răspuns la discuția proces
pai e contract de intretinere in care mama si a pastrat dreptul de uzufruct viager a fost asistata in momentul contractului si de un reprezentant al autoritatii tutelare.Mama a fost singura proprietara a apartamentului.Si rezerva aceea cat e?
Sau poate castiga tot apartamentul in instanta desi eu am grijit o pe mama?Notarul la care am facut actele m a sfatuit sa fac un contract de intretinere cu clauza de uzufruct viager si nu unul de vanzare cumparare cu mama ca sincer nu aveam bani sa platesc pretul real si mi a spus ca mai tarziu poate fii considerat un contract fictiv care poate fii atacat de nulitatae.Acesta e un contract de intretinere in care mama si a rezervat dreptul de uzufruct viager asupra apartamentului. In cei 8 ani de la incheierea contractului am investit atat in ingrijire(mancare, medicamente utilitati,imbracaminte etc) cat si in apartament (centrala,termopane etc pe care le pot dovedi prin chitante) deci nu inteleg de ce ar putea castiga sau la ce se asteapta fratele meu din proces, totusi cat e rezerva si daca se aplica in cazul in care dupa cum am scus contractul este de intretinere cu clauza de uzufruct viager si mama a fost unic proprietar ? Eu m-am ocupat de tot si pe perioada contractului si la inmormantare fratele meu fiind din alta localitate venea rar pe la mama. Intradevar, apartamentul a fost trecut pe numele meu imediat dupa incheierea contractului deci ce spuneti ? Are vre-o sansa stiind toate aceste detalii ? Mai mai aplica problema cu rezerva in cazul meu ? Si daca se aplica, cum e ? Cat e ?
Discuție proces
Buna ziua.Vreau sa va expun problema mea.Eu am avut incheiat cu mama un contract de intretinere in care mama si a pastrat dreptul de uzufruct viager.Mamam mea a decedat .Eu am grijit o pe parcursul vietii locuind cu ea in acelasi oras.Fratele meu locuieste in alt oras iar acum are pretentii la apartamentul mamei.Mi a spus ca ma va da in judecata.Eu am chitantele de inmormantare,bonuri cum ia m cumparat mamei unele lucruri,bonuri de la unele investitii pe care le am facut in apartament,bonuri de mancare,de medicamente.Utilitatile mamei toate au fost achitate la zii bine erau pe numele mamei dar sunt achitate la zii am chitantele.Credeti ca fratele meu are sanse de castig?Am investit in toti acesti ani niste bani.Multumesc anticipat.