avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate svisarinescu

Activitate svisarinescu

Care este primul an care nu este prescris in cazul stabilirii penalitatilor si dobanzilor aferente obligatiilor principale ? Multumesc !
Buna seaa!
Azi am primit de la Adm de Mediu decizie cu dobanzi si penalitati pentru perioada 2013-2014.Precizez ca in iulie 2107 am avut control de la ei si am primit decizie pentr suplimentare obligatii fisale principale pe care le-am platit tot in iulie 2017 .Acum au emis decie cu data de feb 2024 cu dob si penlatitati aferente perioadei controlate pana la data platii. Este corect sau dob si penalitatile respective sunt prescrise. E vorba de taxa pe ambalje introduse in tara. .Multumesc !
Buna seara ! In cazul unui avans spre decontare acordat exista un termen anume de justificare? In cazul in care nu este justificat in totalitate i se mai poate acorda avans acelei persoane? Multumesc!
In cazul in care in dec 2023 am platit chiria pt ian 2024 catre persoana fizica , este corect sa retin si sa platesc impozitul in ianuarie ? Mentionez sunt PJ si avem cobtract de inchiriere cu PF . Multumesc !
Daca fac o achizitie de utilaje pe fonduri europene de la o firma din Romania , dar utilajul vine de la un punct de lucru al sau din Franta care este furnizorul? Este achizitie intracomunitara si folosesc cui punct de lucru in declaratia 390?
Buna seara ! In cazul in care o societate are trecut deja la R
egistrul COmertului ca si administrator unul din asociati , ii se mai poate face acestuia un Contract de mandat pt. a ramane la venit pe micro in 2023? Multumesc!
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu o monografie pentru o societate care este prosumator., referitor la energia electrica produsa prin panouri fotovoltaice. ?
Multumesc !
Buna seara . Ma puteti ajuta intr-o situatie ? Pot lua amenda pentru compensarea zilei de 1 iunie cu 3 iunie. Specific ca firma lucreaza in domeniu constructii cod caen 4222, iar salariatii erau in deplasare la o lucrare departe de sediu unde stateau in chirie.Deoarece distanta era mare si trebuia sa se intoarca la lucrare s-a hotarat sa lucreze pe 1 iunie si sa fie liberi pe 3 iunie.Ce documente ar mai trebui intocmite?
Buna ziua ! Ma poate ajuta cineva cu un model proces verbal de receptie si punere in functiune mijloc fix(sistem de panouri fotovoltaice) realizat in regie proprie ? Multumesc!
Buna ziua.
Daca am achizitionat pe firma materiale (pe mai multe facturi) pentru a forma un sistem de apnouri fotovoltaice cum procedez pentru a le incadra ca mijloc fix? Ce documente intocmesc ? Multumesc