avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate azone19_70

Activitate azone19_70

Răspuns la discuția contract temporar
freeelis a scris:

Se incheie un c.i.m. in care se prevede ca salariul este de ... lei , la care se adauga un procent de .... calculat la valoarea vanzarilor.

Multumesc pentru raspuns. Trebuia sa fac precizarea ca dorim o forma de contract care sa evite formele de angajare. Se poate?
TitoiuEugen a scris:

Alta practica.
Se va proceda dupa cum va decide compartimentul juridic din cadrul primariei respective .Probabil dumneavoastra lucrati la compartimentul contabil al acestei societati . Bafta!

Aveti dreptate. Va multumesc foarte mult pentru amabilitate si voi tine seama de sfaturile dvs.
TitoiuEugen a scris:

Problema dumneavoastra are doua solutii, daca imi este permis .


Va multumesc foarte mult pentru amabilitate. Ce imi sugerati?
Buna seara! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
La societatea la care lucrez, este necesara angajarea unor persoane care sa presteze munca de incasatori taxe pe baza de comision din incasari, dar nu mai putin de salariul minim pe economie. Va rog foarte mult sa-mi spuneti ce forma de contract trebuie incheiata cu acestia? Multumesc.
Suntem o societate comerciala cu asociat unic primaria orasului. In baza unei hotarari a consiliului local.
Buna seara! Va rog frumos sa ma ajutati, pentru ca nu am studii juridice. Firma pentru care lucrez in prezent a primit in administrare niste spatii comerciale. Aceste spatii au contracte de inchirere in derulare, pe care avem obligatia sa le pastram si sa incasam chiriile in continuare. Problema mea este: ce forma de act se incheie in acest stadiu? Cineva a sugerat incheierea unui act aditional la vechile contracte, dar mie nu mi se pare normal pentru ca titularul acelor contracte este persoana juridica, care ne-a dat in administrare spatiile respective. Astept opiniile dvs. profesionale si va multumesc anticipat!
Daca sunteti functionar public, categoric nu puteti cumula functiile, insa puteti trece de pe un post pe altul. Daca sunteti contractual, ar trebui sa vedeti prevederile cu privire la cumulul de functii....
Răspuns la discuția salarizare functionari
Dar cine obliga primaria sa transforme toate posturile in functionari publici? Asta este o minciuna.
Nu se poate! Eu intelesesem ca procesele privind conflictele de munca (nu stiu daca intra in aceasta categorie... desi... cam asta ar fi...) se judeca la urgenta. Asa de mult??? Si in tot acest timp ce se intampla cu mine? Stau fara salariu si fara somaj?
Va rog sa-mi spuneti daca aveti idee cam cat dureaza un proces de anulare a dispozitiei primarului privind restructurarea abuziva a unui post de functionar public, si cam ce se intampla in aceasta perioada cu functionarul respectiv. Multumesc.