avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate DarieDaniel

Activitate DarieDaniel

Multumesc pentru raspuns!

Voinea Liviu a scris:

Exact!
Actiune civila si executare silita,plus daune...
Plus cheltuieli de judecata,de executare...
Aveti chiar optiuni mai bune decat daca ar fi fost fapta penala.

Multumesc pt raspuns. Am contract dar am contractat amenajare apartament 2 camere integral in valoare de 10000 lei. Urmatoarea echipa a cerut tot 10000 pt lucrare pt ca nu au facut nimic. Au curatat cate 1/2 mp din loc in loc, iar eu am cerut altceva.

Voinea Liviu a scris:

Actiune civila in raspundere contractuala.
Aveti contract,nu este vorba de inselaciune.Despre violare de domiciliu ,se pare ca da.

Buna ziua,
Am facut un contract de prestari servicii cu un zidar pt amenajare apartament. Am platit un avans, mentionat in contract pe care a semnat de incasare, dar dupa cateva zile si curatat vre-o 2 mp de var, acesta a plecat fara sa returneze avansul. Mentionez ca a intrat in casa, fara sa ma anunte, dupa plecarea mea, la 2 zile dupa ce renuntase la lucrare sa-si ia sculele.

Ce sanse are plangerea penala pt inselatorie si violare de domiciliu?

Multumesc.
Răspuns la discuția penalitati CAS pensionari
Scuze pt confuzie.

Este vorba despre CASS, contributia la sanatate.
Plata tb sa o faca catre casa de asigurari de sanatate.

Multumesc.
Răspuns la discuția penalitati CAS pensionari
Multumesc pt raspuns.

Stiu ca nu se aplica nici o lege reatroactiv, dar aici intervine si legislatia CAS-ului .
Nu poti fi asigurat daca nu ai platit in ultimii 5 ani.

Am sa ma dc la CAS sa cer numarul legii prin care il obliga sa plateasca din urma, sa vad ce scrie in ea.

Cred, totusi, ca exista ceva, prin care te obliga .... am colegi juristi, ai caror parinti au fost in aceeasi situatie si au achitat (sunt convins ca au studiat problema inainte).

Multumesc.
Buna ziua,
Lamuriti-ma intr-o problema :

Tatal meu are pensie sub 1000 lei, in ultimii ani a avut un venit de 60 ron / AN (mi-a inchiriat apartamentul pt deschiderea unei firme pe o valoare minima acceptata de finante 5 ron / luna).
De anul trecut a aparut legea cu CAS-ul pt pensionari.

Trecand peste faptul ca este aberant sa se aplice retroactiv (din moment ce inainte de legea/2008 nu trebuia sa plateasca) si mai absurde mi se par penalitatile aplicate pe ultimii 5 ani.

De ce se considera ca am intarziat cu banii 5 ani cand legea a aparut anul trecut. Intarzierea consider ca este de la momentul anuntarii ca ai de adus bani pana ii aduci.

Pot face ceva sa nu achit penalitatile (suma nu cerd ca este f. mare , dar o consider o bataie de joc la adresa pensionarilor, persoane in varsta , care de cele mai multe ori nu se pot apara singure) ?


Multumesc.