avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate iuly.

Activitate iuly.

Acum am inteles , multumesc mult pentru raspunsuri. O zi buna !
Eu asteptam sa treaca cele 30 de zile in care pot face apel si dupa aceea sa il predau , este prea tarziu ?
vreau sa il depun , dar hotararea aceasta nu e definitiva si din cate stiu nu imi primesc permisul la politie. trebuie sa primesc alta hotarare definitiva acasa ?
Contestatia s-a respins , si la ceva timp am primit o scrisoare acasa prin care sunt anuntat ca mi s-a repins contestatia cu drept de apel in 30 zile.
intrebarea mea este cand pot sa depund permisul la politie ? Banuiesc ca aceasca hotarare nu este definitia , trebuie sa primesc alta scrisoare prin care sa mi se comunice ca hotararea este definitiva ? din acel moment cat timp mai am ? Sunt plecat din tara si intreb pentru a sti cand trimit permisul acasa. Multumesc mult !
turkn a scris:

Martorul ce urma sa spuna?
Eu inteleg ca sunt 2 variante:
1 ) cea reala,adica nu ai acordat prioritate pietonilor
2 ) cea \"retusata\" ,cu nepurtarea centurii +vorbit urat.
Faptul ca e urat formulata contestatia nu cred ca are relevanta esentiala,judecatorul isi va da seama ca nu este formulata de un avocat.
Daca acum esti plecat din tara,inseamna ca procesul se va judeca in 29 sept in lipsa ta si probabil ca se va termina.In cel mai rau caz iti va respinge contestatia si asta inseamana ca ramai cu amenda data initial si pctele de penalizare.Daca martorul prezent ar sustine varianata cu centura de siguranta,exista si sansa sa ti se anuleze procesul verbal.
De fapt eu nu inteleg de ce ai renunta acum la proces.Trimite un email la instanta de judecata si solicita sa se judece si in lipsa ta.Mai rau decat sa pierzi,nu vad ce s-ar putea intampla.


pai asa trebuia , martorul trebuia sa sustina varianta cu centura , dar am angajat un ras de avocata , si dimineata cand a vazut plangerea , a zis ca nu are rost sa se prezinte ca nu are nici o sansa , si a trimis martorul acasa,

acum s-a respins.

"Solutia pe scurt: Respinge plângerea ca neîntemeiată. Cu apel in 30 zile de la comunicare, care se depune la Judecătoria Craiova . Pronunţata în şedinţa publica de la 29.09.2014"


ce demersuri sunt ? cand trebuie sa predau permisul ?
mie in luna noiembrie mi-ar trebui , pentru ca vin 3 saptamani in concediu acasa.
multumesc anticipat
imi da si mie cineva un sfat ? pe 29.09.2014 este inca o infatisare. Daca nu se prezinta iar nici martorul nici eu , se respinge cererea ? Multumesc
eu sunt plecat din tara , si doream sa se prezinte avocatul si martorul , dar avocatul m-a sfatuit ca nu are rost sa se prezinte. Ce ma sfatuiti sa fac ? vreau sa termin odata cu procesul ascesta si sa mi se revina sanctiunile din procesul verbal ( adica 370ron + 1 luna suspendare permis) la momentul acela cand am fost sanctionat , depindeam cu munca de permisul de conducere , acum nu ma deranjeaza daca il pierd pentru o luna

mentionez ca s-a dat un nou termin pe 29.09.2014 , pentru repetarea mandatului de aducere al martorului
acum ce pot sa fac ? azi era a 3-ea infatisare si nu s-a prezentat nimeni , am luat legatura cu un avocat si m-a sfatuit sa nu ma prezint pentru ca plangerea este o rusine , si m-a sfatuit ca in cazul in care se mai da inca un termen ( si s-a dat pe 29.09.2014) sa facem o cerere de anulare a plangerii.

Buna ziua , am facut contestatie la procesul verbal in urma retinerii permisului de conducere la trecerea de pietoni , in procesul verbal politistul scria ca nu am acordat prioritate la pieton. La obiectii am scris ca nu sunt de acord cu cele constatate , iar ulterior in plangerea contraventionala am sustinut ca politistul m-a oprit pentru nepurtarea centurei de siguranta , eu i-am vorbit urat si mi-a luat permisul pe 30zile(asa m-a sfatuit cineva) , azi aveam al 3-lea termin la judecatorie , aveam si martor pus , am angajat un avocat , iar cand a vazut dosarul cu contestatie mea , a spus ca este foarte prost facuta si ca nu are nici o legatura cu procesul verbal , si m-a sfatuit sa nu ma prezint la proces, si sa depun o cerere pentru anularea acestuia. Ce parere aveti ? chiar era gresita plangerea mea ( pentru ca nu avea nici o treaba cu procesul ) sau avocata m-a sfatuit gresit ? la indrumarile cuiva , trebuia sa ma prezint si sa spun exact cum am depus plangerea , ca nu a existat nici o trecere de pietoni.
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc pentru sfat , astept si altele.
as vrea sa stiu care este minimul pensiei alimentare in norvegia . daca stie cineva