avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate ela25

Activitate ela25

Discuție legea 290/2003
Sunt una dintre persoanele care ar fi trebuit pana in acest moment sa primeasca despagubiri in conformitate cu legea 290/2003.Desi am dosarul numarul 4 depus la prefectura din anul 2003 luna august la noi in judet nici pana in prezent nu s-a solutionat nici un dosar neacordandu-se nici o despagubire in acest sens.Am aflat din surse externe ca o buna parte din persoanele care beneficiaza de legea mai sus mentionata au primit deja macar o jumatate din suma de bani ce li se cuvenea.Ma adresez dumneavoastra in speranta ca ma veti ajuta cu un sfat pentru rezolvarea urgenta si a a dosarului meu,intrucat au trecut deja 6 ani de la depunere si sunt mintita incontinuu.Am aflat din surse de la ANRP ca persoane de varsta mea,am 79 de ani, mai ales ca beneficiez de legile speciale,Lg nr.189/2000 care aproba OG nr.105/1999 -refugiat din Basarabia si Lg nr.309/2002.Astept cu interes raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat!
Mi-am dat demisia in data de 10.02.2009 in baza art.55 din Codul Muncii (demisie cu lichidare la zi).Suntem in data de 15 martie iar mie nu mi-a venit cartea de munca.Am sunat in urma cu 2 saptamani la ei la Cluj(ca acolo este cartea mea de munca ) si mi-au spus ca este la ITM la verificat si ca o sa o trimita.Care este termenul in care trebuia sa-mi trimita cartea de munca?Ce pot sa fac pentru ca imi trebuie cartea de munca ca sa ma angajez in alta parte?Si inca ceva daca am plecat cu lichidare la zi trebuie sa primesc ceva bani ?