avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate crenguta79

Activitate crenguta79

24 de ore inseamna 3 zile a cate 8 ore/zi. Conform contractului aveti dreptul la 20 de zile de concediu de odihna, dar a cate 8 ore fiecare. Angajatorul are dreptate.
Buna ziua,
In data de 19.09.2016 am incetat contractul de munca al unei salariate pentru pensionare la indeplinirea conditiilor de varsta si stagiu de cotizare si i-am deschis un nou contract de munca.
Doamna este cu functie de baza la noi.
Avand in vedere ca in timpul unei luni poti primi deducere personala intr-un singur loc de munca, o sa-i acord deducerea personala pe unul dintre contracte (probabil unde o avantajeaza), nu?
Intrebarea mai arzatoare ar fi daca pot sa-i acord tichete de masa pentru toata luna, respectiv 12 pe vechiul contract si 10 pe cel de-al doilea?
Multumesc!
Multumesc pentru ajutor!

Trebuie facut act aditional? La un alt post, de "agent interventie si paza" s-a schimbat denumirea in "Agent de securitate interventie", pastrandu-se codul COR. Revisalul mi-a modificat singur denumirea la prima modificare pe care am facut-o pentru salariatul respectiva, adica la 01.05.2016 (modificare salariu).

Asistentii de radiologie erau si pana acum angajati tot pe radiologie, doar ca acum am cod COR adecvat. Corect ar fi ca functia sa apara ca asistent radiologie de la data angajarii, lor fiindu-le necesara si vechimea in domeniu, pentru a-si da diverse examene...
Daca totusi ar trebui facut aditional, pot sa trec data de la care este valabila modificarea data angajarii , adica in urma cu 3-5-10 ani?
Buna ziua.
Incepand cu 09.03.2015 a fost introdus cod COR pentru postul de asistent medical radiologie, iar incepand cu mai 2016 a fost modificat si Revisalul si au fost introduse noile coduri COR.
Salariatii angajati pe postul de asistent medical radiologie, inainte de modificarea COR, ii inregistram in Revisal pe postul de asistent medical generalist. Acum ca am cod COR si pentru radiologie, o sa le modific si in Revisal.
Intrebarea mea este cu ce data sa fie valabila modificarea:
- cu data angajarii (ei fiind angajati in contractul de munca pe postul: "asistent medical generalist (radiologie)" conform diplomei si Certificatului de membru al Colegiului Asistentilor)
- cu data de 09.03.2015, de cand a fost adaugat in COR codul pentru asistent medical radiologie,
-sau cu data de 01.05.2016, data introducerii in Revisal a noilor coduri ?
Va multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Concediere
Multumesc pentru ajutor!

Deci procesul verbal incheiat de colege este suficient ca dovada ca a retinut decizia? Salariatul ar putea spune ca nu a primit-o... Dumnealui a zis ca nu contesta ca a primit-o, dar se poate razgandi...

Mi se pare ca ar trebui sa fie suficient, avand in vedere ca, in cazul in care angajatul isi da demisia si angajatorul nu o primeste, salariatul are dreptul de a face dovada demisiei prin orice mijloace de proba (Art. 81 (6)) Ar insemna ca si angajatorul ar avea dreptul de a face dovada aducerii la cunostinta a preavizului prin orice mijloace de proba, cum ar fi procesul verbal, nu?
Discuție Concediere
Buna ziua,
Am urmatoarea problema:
-In data de 02.11 am dat decizie de incetare CIM cu preaviz de 20 de zile (de la 03.11 pana la 02.12) concediere unui salariat. Salariatul a fost informat de continutul deciziei si de perioada preavizului, a primit o decizie dar nu a vrut sa semneze de luare la cunostinta. A spus ca o sa semneze urmatoarele zile, dupa ce citeste mai bine decizia.Cele 2 colege care i-au adus la cunostinta decizia au facut proces verbal in care au specificat ca nu a vrut sa semneze dar ca i s-a adus la cunostinta continutul si a retinut o decizie.
-In data de 04.11 i-am trimis decizia si prin posta cu confirmare de primire, pentru ca salariatul tot nu a vrut sa semneze.
-In data de 09.11 salariatul a semnat pe confirmarea de primire pentru ridicarea scrisorii.
Intrebarea mea este pot sa iau in considerare decizia cu preavizul 03.11-02.12?Sau trebuie sa o refac si sa iau in calcul ca data de luare la cunostinta fie data de 04.11 (data trimiterii prin posta) fie 09.11 (data semnarii de ridicare a scrisorii)?
Mii de multumiri!
Răspuns la discuția UPDATE REVISAL COD COR 2015
Multumesc!
Adresa pusa de mine (cu www. in fata) este adresa noua de unde se poate descarca programul Revisal.
Răspuns la discuția UPDATE REVISAL COD COR 2015
Mai stie cineva ceva despre Revisal?
Am vazut ca au schimbat pagina de internet si noul Revisal se gaseste la adresa: inspectiamuncii.ro/-/versiunea-noua-a-aplicatiei-revisal-conform-hotararii-de-guvern-nr-500-2011?inheritRedirect=true.

Dar versiunea pare a fi tot cea veche, fara modificarile COR din 2015... Si eu am nevoie de Revisal cu noul COR pentru asistent medial radiologie... La Ordinul asistentilor, pentru vizarea autorizatiei de libera practica, imi cer mereu Revisalul nou....
Discuție 2 POPRIRI
Buna ziua,
Am primit pentru o salariata o a doua poprire, pentru un imprumut neplatit. Conform Codului de Procedura Civila vom retine 1/2 din veniturile nete ale salariatei.
Intrebarea mea este cum distribuim aceasta suma catre cei 2 executori judecatoresti?
Am intrebat un avocat iar dumnealui mi-a spus ca in Cod Proc. Civ. nu se prevede in mod expres obligatia in sarcina tertului poprit de a calcula si vira catre fiecare creditor suma poprita proportional cu creanta datorata. Motiv pentru care a apreciat ca se impune a se vira intreaga suma poprita catre primul executor care a infiintat poprirea, urmand a-i comunica atat acestuia cat si celorlalti creditori faptul ca exista mai multe urmariri impotriva debitorului, conf. art. 786 alin. 2 Cod Proc. Civ.

Multumesc!
Buna ziua,
Un salariat si-a depus demisia pe data de 18.08.2015. A adus ulterior concediu medical pana pe data de 21.08.2015. A venit la lucru 24 si 25 august, iar pe 25 august am vrut sa-i dau decizia de incetare cu renuntare partiala la preaviz cu data de 26.08.2015. Domnul nu a primit-o... pentru ca vrea sa stea in preaviz... Eu o sa-i trimit azi, 26.08, decizia prin posta cu recomandare.
Avand in vedere ca angajatorul poate renunta total sau partial la preaviz, pot sa-i incetez contractul cu 26.08.2015? Ma gandesc ca angajatul ar putea merge la medic sa ia concediu medical incepand cu 26.08.2015...

Multumesc anticipat!