avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate tmp

Activitate tmp

Discuție Servicii Notari
As dori sa stiu daca pentru o succesiune dupa ambii parinti decedati in ultimii doi ani se percepe o taxa (comision) notariala de ca si cum s-ar face doua succesiuni sau este de fapt o singura succesiune.

Multumesc
Tudor
In Martie 2010 am inchiriat in calitate de proprietar o locuinta pe termen de un an. Contractul a fost depus la Administratia Financiara cu toate impozitele pe venit platite la timp. Chiriasul nu si-a mai achitat cheltuielile de intretinere din luna Octombrie 2010 iar ultima chirie a fost achitata in Decembrie 2010. Nu mai reusesc sa intru in legatura cu chiriasul intrucat acesta refuza orice contact scris, telefonic sau in persoana la adresa locuintei (nu deschide usa nici administratorei blocului).

Mentionez ca in luna Septembrie am avut o situatie similara cu acelasi chirias. La acea data am vrut sa reziliez contractul in baza mai multor alineaturi din legea 114/1996 ce reglementeaza aceste probleme. Am reusit atunci sa contactez chiriasul in scris prin intermediul comandantului unitatii militare la care lucreaza si intrucat a platit in cele din urma restantele am renuntat la reziliere.

Doresc sa fiu contactat de un avocat pentru o actiune in instanta de recuperare a datoriilor acumulate. Intrucat nu domiciliez in Romania doresc sa fiu reprezentat de acel avocat in instanta. Nu se mai pune problema rezilierii intrucat contractul oricum expira in Martie.

Multumesc
Tudor
Răspuns la discuția modalitati ajustare chirie
multumesc pentru rapunsurile postate. in legatura cu raspunsul Irinei de vineri 10 Aprilie: tocmai aici este nedumerire mea. in contract nu sunt stipulate nici un fel de termeni de ajustare a chiriei sau neajustare iar contractul este in derulare pe inca 3 ani (persoana locuieste de 5 ani). mie mi se pare normal ca chiriasul sa nu fie de acord cu marirea chiriei (ce motiv ar avea ?), pe de alta parte contractul nu se poate rezilia sau modifica decat in conditiile legii 114 din 1996 cu hotarare judecatoreasca, adica in termeni practici daca chiria nu este platita 3 luni consecutive. deci practic nu prea am ce face ...
dispun de o garsoniera in bucuresti care este inchiriata de mai multi ani aceleiasi persoane. ihchirierea este facuta cu acte in regula la sectia financiara, plata impozitului etc. pretul a fost stabilit in contract in lei si nu a fost niciodata modificat fapt ce a dus ca nivelul actual al chiriei sa ajunga la 60 EURO pe luna brut (din care platesc impozitul si fondul de rulment pt reparatiile spatiilor comune). acest pret nu mai corespunde nivelurilor practicate pe piata insa contractul mai este valabil inca 3 ani.
exista vreo posibilate legala de a ajusta chiria, macar in ritmul inflatiei, daca nu a fost prevazuta renegociarea anuala explicit in contract ?
multumesc anticipat prentu orice raspuns