avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate balexg

Activitate balexg

Răspuns la discuția Nu mai stiu ce sa fac
Intelesesem de PFA, nu de firma, dar oricum, mergeti cu dosarul, daca ei zic ceva le aratati extrasul din lege, eventual mergeti cu el printat.
Răspuns la discuția Nu mai stiu ce sa fac
Aici este o interpretare gresita a Registrului Comertului a OUG 44/2008 pt ca in ordontanta scrie asa:

(3)În cazul în care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activităţi economice este necesară îndeplinirea unor condiţii de pregătire profesională şi/sau de atestare a pregătirii profesionale, persoanele prevăzute la art. 4 trebuie să facă dovada îndeplinirii acestora

Pentru online nu exista nici o lege speciala. Eu am dat mail la ONRC si am intrebat daca pot face PFA pe vanzari, nu mai tin minte CAEN acum, fara diploma si mi-au dat mail cu extrasul asta din lege zicandu-mi ca nu-mi trebuie o diploma in domeniu.

Eu folosesc www.pfacontabilitate.ro pentru multe info ref la PFA, poti sa tragi cu ochiul si pe acolo.
Răspuns la discuția pfa+angajat
aici gasiti nomenclatorul normelor de venit [ link extern ]
Răspuns la discuția Instructor independent PFA
Domna, incercati cum va spun eu (direct la Administratia Financiara), era nevoie de Registrul comertului daca dumnealui nu avea o autorizatie, dar dumnealui are autorizatie de instructor auto. De exemplu, avocatii au de la Barou, medicii de la colegiul medicilor, arhitectii de la asociatia lor samd. Ei nu se inregistreaza deloc la Registrul comertului. Chiar sunt curios ce se intampla, va astept cu noutati.
Răspuns la discuția Instructor independent PFA
stelutza_tl a scris:

balexg a scris:

insamna ca intra in profesii liberale, sa mearga direct la administratia financiara de care apartineti si se poate inregistra, fara sa mearga la registrul comertului

Ce acte trebuie la profesii liberale?? E vorba tot de PFA??

uitati aici, pasii de infiintare, dar ignorati partea cu registrul comertului: www.pfacontabilitate.ro/pasi_pfa , aici vad ca nu scrie de contract de comodat pt Administratia Financiara, nu stiu sigur daca trebuie sau nu, dar mai bine sa-l aiba.
Răspuns la discuția Instructor independent PFA
insamna ca intra in profesii liberale, sa mearga direct la administratia financiara de care apartineti si se poate inregistra, fara sa mearga la registrul comertului
Răspuns la discuția Instructor independent PFA
totusi, daca dumnealui are atestat (care nu stiu de cine este emis), nu poate intra ca si profesie libera? Doar dumnealui nu face comert, nu intra ca si PFA, intra ca si o profesie libera. Nu stiu exact la intructori auto, dar eu asa vad problema, important este sa stim cine a emis atestatul.
pentru infiintarea PFA-ului, pasii ii gasesti aici: www.pfacontabilitate.ro/pasi_pfa
Răspuns la discuția Cont bancar PFA
Extrasul din lege nu spune nimic de contul bancar, nu vad cum imi raspunde la intrebare.
Răspuns la discuția Platesc sau nu impozit...
Avand in vedere ca dumnealui nu este persoana fizica care desfasoara activitati independente si nici nu exercita vreo profesie libera, va rog sa-mi spuneti pe ce baza legala este obligat sa plateasca contributia la sanatate.