avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate Draghici Madalina

Activitate Draghici Madalina

Răspuns la discuția ALTE REZERVE
Multumesc mult, Fat-Frumos! O zi buna!
Discuție ALTE REZERVE
Buna ziua!
Am preluat evidenta contabila a unei firme si la intocmirea bilantului am constatat (cu stupoare ) urmatoarele:
-cont 1068 sold C=37127 LEI (la 31.12.2008)
-cont 1171 sold 0
-cont 121 sold D=3153
-cont 461 sold D= 43479
Am constatat ca in CURSUL anuuil 2006 administratorul firmei a ridicat sub forma de avansuri de trezorerie , sume care la sfarsitul anului au fost trecute in contul 461. In anul 2006 , firma a obtinut profit care a fost repartizat 50% pe dividende (la care a achitat impozitul aferent), iar jumatate l-a trecut pe alte rezerve (firma la data respectiva era micro).
In anul 2007 firma a obtinut pierdere care a fost acoperita din alte rezerve (deci contul 1068 l-a diminuat cu pierderea respectiva, dar fara sa achite vreun fel de impozit pe dividende sau pe profit) Incepand cu anul 2007 devine platitoare de impozit pe profit.
Intrebarea mea este daca se poate ca la sfarsitul anului 2008, din alte rezerve sa fie trecut in contul 117, din care se vor repartiza dividende si se va retine impozitul aferent acestora.Scopul ar fi acela de inchidere a contului 461 (debitor). La acoperirea pierderii anului 2007 din alte rezerve, trebuia platit impozit pe dividende? Daca se poate si baza legala .Va multumesc.