avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate kl3o4

Activitate kl3o4

Răspuns la discuția Revocare decizie desfiintare post
Va multumesc mult pentru ajutor. Mi-au fost de mare folos comentariile dumneavoastra. Si eu imi doresc rezolvarea pe cale amiabila dar ma tem ca firma nu va dori acest lucru deoarece daca este desfiintat postul, dansii vor trebui sa imi ofere 6 salarii compensatorii cum este mentionat in CCM - ramura transporturi, ceea ce banuiesc ca incearca sa evite.

Voi astepta sa vad ce ma sfatuieste avocatul si sper sa se rezolve.
O zi buna!
Răspuns la discuția Revocare decizie desfiintare post
Daca nu semnez sunt amenintata ca imi vor face referat pentru concediere disciplinara, din cauza unei mici greseli pe care am facut-o. Sper ca avocatul sa ma ajute sa lamuresc problema si sa ma sfatuiasca ce sa fac in continuare. Eu sincer as dori sa plec din companie dar as dori totusi sa beneficiez de somaj avand in vedere ca postul a fost desfiintat (chiar daca dansii acum spun ca au revocat decizia).
Răspuns la discuția Revocare decizie desfiintare post
Da, asa ar fi normal. Daca decizia a fost revocata atunci nu mai trebuie sa semnez nimic, ideea este ca dansii tot insista ca eu sa semnez actul aditional si fisa postului "nou" care de fapt, datorita revocarii, ar insemna ca nu e un post nou. In acest act aditional este scris clar ca se modifica salariul, atributiile postului si de asemenea departamentul si postul ocupat.

Se pare ca nu imi ramane decat sa apelez la un avocat ca sa rezolv aceasta problema.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Revocare decizie desfiintare post
O luna si jumatate a trecut din momentul emiterii deciziei. Decizia a fost comunicata numai verbal. Din momentul desfiintarii postului am fost mutata pe alt post in alt departament si a trebuit sa astept fisa postului si actul aditional ca sa vad daca sunt multumita de aceasta oferta.(acestea mi-au fost oferite abia saptamana trecuta). Acum, dupa ce am vazut fisa postului si actul aditional, nu sunt multumita de acesta pentru ca a scazut salariul iar volumul de munca a crescut, asa ca am refuzat postul, insa compania acum induce motivul ca s-a revocat decizia de desfiintare si ca de fapt eu lucrez pe acelasi post numai ca au schimbat denumirea departamentului, ceea ce nu este adevarat.
Răspuns la discuția Revocare decizie desfiintare post
Problema este ca decizia de concediere nu mi-a fost comunicata in scris pana in acest moment. Compania a incercat sa ma faca sa semnez un document in care de fapt era mentionat Art 17 din CM si anume modificarea postului si nu desfiintarea. Din acest motiv nici nu am semnat acel document.
Buna ziua,

E posibil ca angajatorul sa revoce decizia desfiintarii postului la o luna si jumatate dupa aceasta decizie? Exista anumite proceduri pe care trebuie sa le respecte in acest sens sau poate face asta cum doreste? Desi mi-a fost desfiintat postul, compania unde lucrez a revocat decizia si acum imi spune ca noul post pe care mi-l ofera ( si pe care eu nu il accept) este de fapt acelasi post pe care am lucrat, desi evident nu este, si refuza sa imi ofere preavizul pe acest motiv.

Puteti sa ma sfatuiti? Multumesc.
Buna ziua.

Va multumesc pentru raspuns. Pana in acest moment pot spune ca am lucrat la negru deoarece nu mi s-a adus la cunostinta niciun document de instiintare si nici actul aditional. Aceste documente mi-au fost oferite abia ieri. Am sa semnez instiintarea de desfiintare a postului si voi refuza noul loc de munca. Tot ieri din pacate am fost "amenintata" ca daca nu semnez mi se va face referat de abatere disciplinara, desi nu au pe ce baza acest lucru. Poate au vrut doar sa ma intimideze.

As mai avea o intrebare, in cazul in care una dintre colegele mele care se afla in aceeasi situatie numai ca are contract pe perioada determinata, ar putea beneficia de aceleasi drepturi ca mine? Mentionez ca contractul colegei a expirat in acest moment dar in momentul desfiintarii postului era valabil.

Cu stima,
Claudia D
Buna seara!

As avea si eu unele intrebari privind concedierea din motive neimputabile angajatului, si anume:

Sunt angajata unei firme de transport care in data de 28.02 a hotarat desfiintarea postului pe care lucram eu si aproximativ alti 20 de colegi. Din momentul desfiintarii postului nu am primit nicio avizare in scris a acestei decizii si nici o alternativa de ocupare a unui alt post in cadrul companiei, desi verbal mi s-a mentionat acest lucru. Din acea data pana in acest moment am lucrat in continuare in cadrul companiei pe asa-zisul post pe care trebuia sa il primesc alternativ.
Avand in vedere ca nu sunt multumita de noul post referitor la scaderea salariului si la marirea nivelului de munca si luand in considerare ca nici nu am primit un document in scris prin care sa mi se comunice desfiintarea postului, as putea solicita preavizul in asa fel incat sa beneficiez de cele 6 salarii compensatorii precum si de dreptul la somaj precum este mentionat in CCM la nivel de ramura Transporturi ?

Art. 80. – (1) Părţile convin ca la desfacerea contractului individual de muncă, din iniţiativa angajatorului,
salariaţii să primească pe lângă celelalte drepturi la zi cuvenite pentru activitatea prestata, şi de o plată compensatorie în
valoare de minim 6 salarii de bază brute negociate.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci când desfacerea contractului de muncă a intervenit din
următoarele motive:
a) unitatea îşi reduce personalul prin desfiinţarea unor posturi de natura celui ocupat de cel în cauză, ca urmare
a reorganizării;

In cazul in care intr-un final voi primi din partea angajatorului oferta in scris pentru noul post, daca nu sunt multumita de aceasta oferta si decid sa o refuz, mai beneficiez de cele 6 salarii compensatorii sau sunt valabile numai in cazul in care nu primesc un post alternativ?

Va multumesc anticipat si astept putin ajutor.

Cu stima,
Claudia D.
Buna seara!

As avea si eu unele intrebari privind concedierea din motive neimputabile angajatului, si anume:

Sunt angajata unei firme de transport care in data de 28.02 a hotarat desfiintarea postului pe care lucram eu si aproximativ alti 20 de colegi. Din momentul desfiintarii postului nu am primit nicio avizare in scris a acestei decizii si nici o alternativa de ocupare a unui alt post in cadrul companiei, desi verbal mi s-a mentionat acest lucru. Din acea data pana in acest moment am lucrat in continuare in cadrul companiei pe asa-zisul post pe care trebuia sa il primesc alternativ.
Avand in vedere ca nu sunt multumita de noul post referitor la scaderea salariului si la marirea nivelului de munca si luand in considerare ca nici nu am primit un document in scris prin care sa mi se comunice desfiintarea postului, as putea solicita preavizul in asa fel incat sa beneficiez de cele 6 salarii compensatorii precum si de dreptul la somaj precum este mentionat in CCM la nivel de ramura Transporturi ?

Art. 80. – (1) Părţile convin ca la desfacerea contractului individual de muncă, din iniţiativa angajatorului,
salariaţii să primească pe lângă celelalte drepturi la zi cuvenite pentru activitatea prestata, şi de o plată compensatorie în
valoare de minim 6 salarii de bază brute negociate.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci când desfacerea contractului de muncă a intervenit din
următoarele motive:
a) unitatea îşi reduce personalul prin desfiinţarea unor posturi de natura celui ocupat de cel în cauză, ca urmare
a reorganizării;

In cazul in care intr-un final voi primi din partea angajatorului oferta in scris pentru noul post, daca nu sunt multumita de aceasta oferta si decid sa o refuz, mai beneficiez de cele 6 salarii compensatorii sau sunt valabile numai in cazul in care nu primesc un post alternativ?

Va multumesc anticipat si astept putin ajutor.

Cu stima,
Claudia D.