avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate hero services

Activitate hero services

eu am incasari foarte mici si nu acopar nici pe departe datoriile.inseamna ca ma incadrez.dar de ce scap de executare silita?
daca cer insolventa cum sa scap de executare silita?
culmea este ca nu am datorii fata de nici o firma sau la stat.
buna ziua.sunt pe cale sa fiu executat si nu stiu ce sa fac?sunt actionar unic la o firma.firma are doua credite ,unul cu garantie imobiliara apartamentul mamei mele si unul fara garantie.deasemenea mai am un credit persoana fizica pe numele meu cu garantie apartamentul in care locuiesc.am doi copii si as vrea sa mai salvez ceva.am facut mari greseli si am investit in perioada buna dar acum nu mai fac fata.situatia este mai complicata si as dori un sfat eventual o legatura telefonica sau prin email cu un avocat.daca cineva ma poate ajuta eu sunt pregatit sa platesc consultatia sau chiar sa angajez un avocat.multumesc.
multumesc frumos .o sa va comunic ce am rezolvat.
multumesc puteti sa-mi trimiteti formula de atac la adresa de e-mail hero_octavian@yahoo.com.multumesc mult si tinem legatura.
buna ziua.sunt o persoana juridica si am de lamurit o problema.va rog sa-mi raspunde-ti.multumesc.acum 5 zile am avut de depus bani in banca (brd)pentru a achita un cec in valoare de 1.200 lei.intrucit nu erau suficienti bani in cont a fost sunata sotia mea (care este contabil la firma )de la banca sa mai aduca niste bani.sotia mea nu avea bani iar eu eram plecat din localitate.pe la 14.20 am fost sunat eu si am spus ca sosesc imediat.am ajuns pe la 14.40 am intrat in banca cu banii in mina.cand am ajuns mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic si ca am intrat in C.I.P dar nu mi-a luat banii. Am iesit din banca si am sunat-o pe sotia mea sa vina sa rezolve problema.ea a ajuns pela 15.20.a efectuat plata corespunzatoare cec-ului cu o.p. ca sa nu fie probleme.dar eu nu mai pot face nimic.am intrat in cip.
am sunat a doua zi la brd fil.iasi. si am vorbit cu directorul financiar. acesta mi-a spus ca functionara de la banca trebuia sa-mi i-a banii imediat pina in ora 15.00 facand exceptie si de randul la care stateam. si atunci el putea sa rezolve problema.dar asa nu se poate face nimic decat daca dau in judecata brd.acesta a fost sfatul lui.mi-a spus sa actionez in judecata brd. fara a cere nici o cheltuiala de judecata aducind la cunostinta ca nefiind prejudiciat nimeni cer sa fiu scos din cip. si mi-a spus ca voi castiga dar fara cheltuieli de judecata.care este parerea dvs?


Răspuns la discuția dat afara
pe instiintare scrie:sa se prezinte la serviciu pt. a clarifica situatia in caz contrar i se desface contractul de munca. pe decizie scrie ca nu s-a prezentat la serviciu(total fals.)data instiintarii 8.07.datadeciziei 10.07. are 3 martori care au confirmat prezenta la serviciu si cele afirmate de ea.
Răspuns la discuția dat afara
ea nu a actionat in instanta inca.are instiintarea si decizia de concediere.
Discuție dat afara
buna ziua.am o prietena care a fost data afara din serviciu in mod abuziv.iata care e problema:acum o luna conducerea i-a comunicat ca de miine se inchide magazinul pt. ca e in stare de faliment si i s-a spus sa nu mai vina.de a doua zi nu s-a mai dus la serviciu fiind din alta localitate.a fost apoi angajat altcineva in locul ei.are doi martori de la serviciu ca i s-a comunicat sa nu mai vina la serviciu.i s-a trimis acasa o adresa sa se prezinte la firma pt.a discuta problema dar ea mersese si inainte de a primi instiintarea la serviciu si a discutat cu seful.seful i-a spus ca nu ii da nici somaj avind o vechime de 2,5 ani,si ii desface contractul de munca din motive disciplinare.el a angajat o alta persoana exact pe acelasi post.ce se poate face?se poate actiona in judecata firma?multumesc.octavian.