avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Georgi_eu

Activitate Georgi_eu

Răspuns la discuția Act aditional target zilnic
Ar trebui sa scrie ceva de genul: incepand cu data de .... salariatul are obligatia sa realizeze targetul zilnic de X polite. si sa aduc atingere si aspura faptului ca acest lucru este important pentru a-si mentine calitatea de angajat al societatii. ma puteti ajuta cu o idee de text mai complex formulata?
Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu o formulare pentru un act aditional prin care sa se stabileasca target zilnic de X polite de asigurare, deoarece conducerea societatii a decis ca in functie de respecatarea acestui target depinde statutul de angajat al societatii.

Multumesc!
Buna seara!

Doresc sa calculez vechimea in munca pentru angajatii societatii pentru a acorda zile de concediu de odijna conform vechimii in munca. Va rog sa-mi comunicati ce anume sa nu iau in considerare cand calculez vechime ain munca deoarece am auzit variante de genul CIC, armata etc.

Multumesc!
Buna ziua!

As dori sa desfintez un post care este vacant in momentul de fata, adica sa il elimin din organigrama. Va rog sa ma ajutati cu etapele acestui proces si ce documente trebuie sa intocmesc.

Multumesc anticipat!
Georgiana
Discuție Norma de lucru
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii :care este baza legala pentru plata oamenilor la norma si cum se realizeaza?


Multumesc!
Răspuns la discuția Conditii deosebite de munca
Ma ocup de curatenie la Metrorex. Insa din 2005 partea acesta care se ocupa de curatenie in statiile de metrou a fost preluata de o cmpanie privata si ne-au acordat sporurile mnetionate mai sus. Insa eu am nevoie si de aceste conditii pentru a putea iesi la pensie limita de varsta mai devreme. In baza actului aditional de preluare s-a specificat ca ne preia cu toate drepturile avute la Metrorex, adica si cua ceste conditii deosebite sau speciale. Si ma gandeam ca daca avem atatea sporuri cand plec de la ei, imi vor mentiona pe cartea de munca, ca in periaoda 2005 - prezent sunt incadrata in conditii deosebite, ins anu stiu sigura daca este asa. pentru ca in prezent nu este stipulat nicaieri despre acest aspect. cum pot afal daca bebenficiez de conditii deosebite?
Buna ziua!

Beneficiez de spor pt vechimea in munca, spor metrou, spor pt conditii nocive de munca si spor pt lucru in timpul noptii. Va rog sa-mi spuneti daca avand aceste sporuri ma incadrez in conditii grele de munca sau deosebite sau speciale. Si plus de asa, in cartea de munca am mentionate doar 2 sporuri si nu toate.


Multumesc!
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu o stituatie: un salariat pleaca prin desfintare post la data de 17.10.2010. Vrem sa platim toate drepturile salariale pe statul din luna septembrie si anume: salariul aferent septembrie, salariul aferent octombrie (probabil pe prima) si salariile compensatorii. intrebarea mea este: pot mentiona in statul de septembrie ca ii platesc salarii compensatorii chiar la rubrica"salariu compensatoriu" sau pe prima? iar in octombrie sa apara pe stat cu rest de plata zero.

Si care este temeiul legal in acest sens?

Multumesc!
Discuție Munca sezoniera
Buna seara!

Cei care au contract individual de munca pe perioada determinata avand in vedere ca presteaza munca sezoniera in agricultura, pot avea ore suplimentare mai mult de 8 ore/saptamna?

O seara placuta!
Buna ziua!

In cazul concedierii disciplinare pentru abateri repetate salariatul are dreptul la optiunea de a sta 4 ore/zi la serviciu in perioada preavizului, drept pe care il au cei concediati din motive neimputabile lor?

As dori si temeiul legal.

Multumesc!