avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate aciumbrudean

Activitate aciumbrudean

Va multumesc pentru raspuns.

Din ceea ce citesc reiese ca, atata timp cat produsele sunt fabricate chiar de catre propietarul marcii (adica NU sunt contrafacute)nu exista nimeni care sa ma impiedice in distributia lor. Reprezentantul oficial are doar datoria de a verifica autenticitatea marcii.
Asta este si varianta domniilor de la vama, dar "distribuitorul" pretinde ca numai el poate distribui. Face orice sa amane autentificarea marfii.
Ex: a venit in ultima zi pentru autentificare si a realizat ca nu poate sa-si de seama daca produsul este autentic sau nu si a cerut prelungire de termen.
Daca ma mai poate ajuta cineva cu sfaturi.....as fi cel mai fericit!!!

Cred ca cea ma buna solutie este sa contractez un avocat, pentru cu anumite persoane juridice in Romania cred ca pot monopoliza piata sau mai nou, sa mearga la intimidare.
Buna ziua,
Am ceva nelamuriri in ceea ce priveste libera distributie a unor produse pe piata. Este foarte corect ca, un producator poate oferi exclusivitate de distributie unui distribuitor pe o tara(regiune).
Din cunostintele mele, relatia de unic importator si distribuitor este data doar in relatia Producator - Comerciant. Adica eu, Producatorul, vand doar tie, Distribuitorul X in Romania. Foarte de acord cu acest fapt.
De asmenea sunt foarte de acord cu notiunea de "consemn pe marca" care este pusa in vama, in vederea deciziei daca acel produs aduce atingere dreptului de proprietate intelectuala (sa nu fie contrafacut, piraterie, sau multimplicat fara acordul Producatorului). Protejam introducerea in tara a produselor contrafacute. Ne-am cam saturat de produse gen: Pannasonic, Sonny, Nikke, etc....

Dar, cat timp, eu cumpar produsele protejate prin marca de la alt distribuitor din USA, nu incalca dreptul la proprietate intelectuala(legea 344/2005, pentru ca sunt fabricate chiar de producator, autentificate), platesc taxele de rigoare impuse de statul roman, exista vreo lege care ma poate impiedica sa le comercializez?
Nu interferez deloc in contractul lor Producator - Distribuitor.

Va multumesc
Buna ziua,
In primul rand, va multumesc pentru raspuns si interes!
Aici am omis sa specific ca este vorba de un import de produse din Statele Unite.
Din cunostintele mele, relatia de unic importator si distribuitor este data doar in relatia Producator - Comerciant. Adica eu, Producatorul, vand doar tie, Distribuitorul X in Romania. Foarte de acord cu acest fapt.
De asmenea sunt foarte de acord cu notiunea de "consemn pe marca" care este pusa in vama, in vederea deciziei daca acel produs aduce atingere dreptului de proprietate intelectuala (sa nu fie contrafacut, piraterie, sau multimplicat fara acordul Producatorului). Protejam introducerea in tara a produselor contrafacute. Ne-am cam saturat de produse gen: Pannasonic, Sonny, Nikke, etc....

Dar, cat timp, eu cumpar produsele protejate prin marca de la alt distribuitor din USA, nu incalca dreptul la proprietate (pentru ca sunt fabricate chiar de producator, autentificate), platesc taxele de rigoare impuse de statul roman, exista vreo lege care ma poate impiedica sa le comercializez?
Nu interferez deloc in contractul lor Producator - Distribuitor.

P.S.: va rog sa ma scuzati, dar nu doresc sa dezvalui numele Producatorului, Distribuitorului sau a produsului comercializat.
Buna ziua,
Legat de topicul de mai sus, am ceva nelamuriri in ceea ce priveste libera distributie a unor produse pe piata. Este foarte corect ca, un producator poate oferi exclusivitate de distributie unui distribuitor pe o tara. Dar, daca eu cumpar acelasi produs de la alt distribuitor, din alta tara? De asmenea, respect tot procesul de vamuire si platesc toate taxele impuse (taxe vamale, TVA, etc).
Deci, in concluzie, merg intr-un proces de achizitie paralel. Poate distribuitorul unic din tara sa ma impiedice in a comercializa acele produse?
Si aici fac referire la legea 344/2005, prin care distribuitorul unic are consemn in vama pentru produsele respective. Conform legii, el trebuie doar sa verifice autenticitatea marfii mele.