avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate lili cristescu

Activitate lili cristescu

Sunt presedinta unei asociatii de proprietari , am rugamintea sa ma informati cui deschid o actiune judecatoreasca daca proprietarul a decedat si a lasat o datorie de 13.000 lei.Are 3 mostenitori, insa nu dezbat succesiunea pe motiv ca nu au bani. Unul din mostenitori este bolnav( are o problema psihica) este in libertare, ba chiar locuieste in apartamentul mamei decadate, fara forme legale si indatoreaza asociatia in continuare.Va rog sa ma ajutati .Mentionez ca nu cunosc adresele de domiciliu ale mostenitorilor. Va multumesc
Răspuns la discuția executare silita
Nu , a facut o deratizare in apartamentul propriu si a cerut chitanta firmei respective, insa nefiind pe numele asociatiei chitanta, nu i s-a decontat actiunea. Si a fost o razbunare...mai este posibil apelul in procesul cheltuieli pe cale separata, , insa nu a venit inca motivarea( a aparut doar pe portal ) si plus de asta, nu stim daca in apel se mai diminueaza suma, sau platim si avocat si restul....si vai de noi !
Sunt presedinta unei Asoc de proprietari si in urma unui proces cu un subiect ilar ( patrunderea unui soricel in casa - distrugeri - solicitare daune de 1700 lei si 5503 lei cheltuieli pe cale separata, ambele propcese castigate de reclamant ) Asociatia in urma ececutarii silite a platit 1700 lei , (urmand sa plteasca si 5503 lei insa nu a venit motivarea) dar acum am constatat ca sunt 3 apartamente care nu au vrut sa plateasca suma ce a revenit in urma executarii silite.Ce pot face pentru recuperarea banilor de la acestia ? Va multumesc
Răspuns la discuția grupa I-a demunca
Va multumesc !
Răspuns la discuția grupa I-a demunca
Buna ziua ! Va rog sa-mi scuzati insistenta , insa colegii mei angajati la Opera de exemplu, au grupa I-a conditii speciale in procent de 100% . Probabil ca evidenta orelor lucrate se face de cand a aparut HOTĂRÂREA Nr. 924/2017 din 20 decembrie 2017 pentru stabilirea procedurii de reevaluare a locurilor de muncă în condiţii speciale, reevaluate potrivit prevederilor art. 30 alin. (2) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Filarmonica Pitesti pana la aceasta data nici macar nu a urmat procedura de incadrare in conditii speciale. Va rog daca puteti sa-mi precizati legislatia care specifica ca se acorda grupa I-a in functie de orele lucrate.Eu am gasit doar in situatia minerilor, si anume
:(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;
c) activitatile din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, prevazute de actele normative cu regim clasificat emise pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi;
d) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4. din Legea 263/2010

Va multumesc !
Revin cu o precizare Filarmonica Pitesti m-a instiintat ca imi vor depune declaratii rectificative doar pana la data de 01.01.2010, deoarece de la aceasta data trebuie sa lucrez 50% din program ori noi ne mai rotim la partida de suflatori si ca atare vom fi incadrati in conditii normale de munca ( asta probabil ca nu au bani sa plateasca, deoarece negociau cu mine o perioada scurta de timp, si nu de la angajare pentru a face platile. Va rog ajutati-ma cu cadrul legal ! Va multumesc !
Răspuns la discuția Actionare in instanta angajator
Multumesc ! O zi frumoasa !
Răspuns la discuția Actionare in instanta angajator
Buna ziua si multumesc pentru raspuns ! Am gasit pe internet urnatoarea referire la situatia incadrarii in conditii speciale , si anume :

În mai multe dosare aflate pe rolul instanţelor din ţară a fost ridicată excepţia de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 19 alin. (2) și (4) și art. 20 alin. (3) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, ale art. 1 alin. (1) și (2) din Legea nr. 226/2006 privind încadrarea unor locuri de muncă în condiţii speciale și ale art. 29 alin. (11) și art. 30 alin. (2) și (3) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Argumente
În motivarea excepției de neconstituționalitate – dosarele find conexate la CCR – autorii acesteia susțin, în esență, că:
• metodologia și criteriile de încadrare a unor activități și locuri de muncă în condiţii speciale, precum și reevaluarea acestor locuri de muncă au fost reglementate prin hotărâri ale Guvernului, ceea ce le extrage de la controlul de constituționalitate și împiedică salariații să se adreseze direct instanțelor de judecată pentru constatarea anumitor situații cu caracter individual sau specifice unui grup de salariați;
Am facut o adresa la departamentul legislatie din cadrul Ministerului Muncii , la care am primit raspuns favorabil, in sensul ca si dupa 01.04.2001 , se aplica unor anumite categorii de angajati conditii speciale la angajare, insa angajatorul trebuie sa depuna declaratiile cu contributiile aferente conditiilor speciale. Cei de la Filarmonica Pitesti ne-au transmis o adresa si comunica urmatoarele : "" va aducem la cunostinta ca nu sunteti incadrat intr-o anumita grupa de munca, deoarece aceste grupe erau reglementate de legislatia anterioara datei de 01.04.2001, data de la care actele normative care faceau referire la conditiile speciale au fost abrogate. " Ma scuzati ca am scris asa mult, .......inca o intrebare : pot actiona in instanta aceasta speta ? Va multumesc !
Cine este raspunzator pentru neincadrarea ca salariat in conditii speciale, art.4 din Codul Muncii facand mentiunea ca artistii instrumentisti-suflatori beneficiaza de acest drept? Cum este posibil sa nu ai dreptul sa actionezi in instanta aceasta nedreptate atata timp cat Constitutia prevede ca orice cetatean are dreptul la solutii judecatoresti .Meseria aceasta de suflator-trompeta in cadrul Filarmonicii Pitesti , face parte din grupa I-a conditii speciale de munca .Eu cred ca daca angajatorul nu a reinnoit avizul pentru conditii speciale, trebuie sa raspunda ! Doresc parerea dvs.pentru a ma adresa instantei ! Va multumesc, o zi buna !
Buna ziua ! In OUG 49/26.06.2014 la art.284 se specifica ca personalul didactic mai poate sta la catedra inca 3 ani peste varsta de pensionare.Intrebarea mea este : daca eu am stat 5 si mai stau si in continuare ( asta pentru ca vreau ) este legal, si daca DA, sa-mi spuneti VA ROG FRUMOS temeiul juridic .

Va multumesc !