avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate Attiorban

Activitate Attiorban

Răspuns la discuția Permis din SUA in romania?
cioan a scris:

Legislatia din Romania nu va permite sa posedati doua permise de conducere nationale. Daca conduceti cu cel sin SUA avand cel romanesc suspendat savarsiti o infractiune.
Decizia va apartine.


ok.. inteleg ca este asa, insa nu prea inteleg cum si de ce?
Eu ca sa conduc, si sa ma legitimez in sua cand sunt acolo in calatorii trebuie sa am un permis emis de ei (daca stau mai mult de 30 zile cred) ala e valabil 10 ani. In acelasi timp cand sunt in Ro trebuie sa am permis Romanesc care mi l-am facut la 18 ani si e si normal ca doar aici locuiesc si aici sunt cetatean.
Ce sa fac cu cel de state? sa il arunc? sa il distrug? cat timp sunt acasa? Daca nu se permite posesia a mai multor permise cum este posibila emiterea uneia fara suspendarea celuilalt?
oricum. is ciudate legile pe la noi :)

Multumesc pentru raspunsuri,
proabil nu strica plimbarea si mersul pe bicicleta o luna :)
Răspuns la discuția permis retinut pentru alcool
Buna,
Sunt cam in aceeasi dilema si eu cu permisul american. Cred ca ar fi ok, daca am avea cetatenie sau domicilu acolo, deci daca ai avea si pasaport US si cu adresa de acolo. altfel.. le dai buletinul de aici, permisul de acolo. Imediat te verifica (ma gandesc eu) si vede ca ai aici alt permis retinut pentru conducere sub influenta.
Nu sunt expert, dar cam asa am inteles lucrurile din ce mi s-a explicat, si am decis sa fiu o luna pieton si sa nu risc.
Voi incerca data viitoare daca mai fac o prostie sa o dau pe aia. daca nu le place o dau pe cea din Ro.
Buna,
Am un permis eliberat in sua, dar sunt cetatean Roman si domiciluil aici. Pot conduce cu acel permis in Ro?

Ce se intampla daca eu am si un permis normal din Ro, pe cate mi l-au suspendat pe 30 zile. Daca conduc si la un control arat pemisul din state, ce se poate intampla?