avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate b_kamelita

Activitate b_kamelita

Detin un certificat de handicap grad accentuat din octombrie 2010.in decembrie 12 am fost angajata la o societate comerciala.in ianuarie,cand am luat primul salariul ,am constatat ca mi s-a retinut impozitul pe venit cu toate ca eu stiam ca urma sa primesc eu acesti bani.care sunt ultimele noutati in leg cu legea 448.;s-a abrogat art. respectiv?



Daca momentan sunt somera ,din 8 august,iar tatal meu nu are nici un venit,pot sa-l trec co-asiguratul meu ,pt ca in cazul nefericit ca ar avea nevoie de spitalizare sa nu plateasca?
Răspuns la discuția declaratie pe proprie raspundere
Asa i s-a spus la primarie ca trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere in fata notarului public,iar eu am dedus ca trebuie platit ceva onorariu.
Am inteles ca la intocmirea dosarului pentru asigurari sociala (cei fara venit),la primarie se spune ca trebuie mers la notar pt o declararie pe proprie raspundere ca nu beneficiezi de venituri.stiti aprox.cat se plateste la notar pt asta.
Beneficiez de somaj din o7.08.2009,inainte am avut intrerupere 4 luni,nu am reusit sa adun actele pt dosar (probl.cu cartea de munca).in cazul in care as ramane insarcinata lunile urmatoare as beneficia de indemnizatie?
va multumesc pt raspuns.puteti sa-mi spuneti daca are importanta pt el daca facem cim pe per det. sau nedet?depinde de bunavointa lui.
va intreb fiindca e domeniu nou si mi-e teama ca voi trezi ca nu corespund cerintelor lor sau nu i-mi place mie si nu as vrea sa pierd somajul.pot sa le cer eu sa ma angajeze pe o perioada determinata,3 sau 6 luni,somajul se suspenda si daca nu merge treaba bine sa-mi reiau somajul.
ideea era ca voi fi angajata pe o perioada de 3 luni,e vb de un pct de lucru nou.in aceasta perioada nu se suspenda somajul?
Va rog sa ma ajutati cu o intrebare:ce facilitati am daca in perioada somajului ,dupa nici doua saptamani,i-mi gasesc de munca pe perioada determinata in domeniu nou .
am sa retin ideea.puteti sa-mi spuneti care sunt activitatile legale ce pot fi realizate in timpul somajului.