avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate anoni

Activitate anoni

Răspuns la discuția plecare din tara
Fostul sot nu are nici un fel de reticenta iar copilul este fara indoiala foarte bine ingrijit!!!!!!!! Problema lui este ca se foloseste de copil pentru a ma putea manipula pe mine pentru ca stie ca nu are cum sa-mi faca rau decat prin intermediul copilului! Daca i-ar fi pasat de copil in aceasta perioada pana la pronuntarea divortului cand poate vedea fata cand vrea el au trecut deja 2 luni de cand nu a intrebat de ea macar! Eu nu cred ca asa ii pasa unui parinte de copilul lui!
E foarte suparat si nu stie cum sa-mi faca rau pentru ca eu am aflat de o alta relatie a lui si am intentat divort!
Nici nu cred ca stie ce inseamna responsabilitati si buna crestere si dezvoltare a copilului din moment ce nici macar nu suna sa vorbeasca la telefon cu el!
Răspuns la discuția plecare din tara
Tocmai asta este problema. Tatal a solicitat program de vizita si sigur va obtine unul. Eu vreau sa plec din tara dupa ce se pronunta divortul si imi este incredintata fata dar cum fac sa nu ma dea in judecata pe viitor pentru ca nu sunt aici la ora de vizita?
Buna ziua.
Am nevoie de sfatul dumneavoastra inr-o problema.
In scurt timp se va pronunta divortul dintre mine si sotul meu iar fetita noastra in varsta de 6 ani imi va fi incredintata mie, aceasta fiind si vointa fostului sot.
Intrebarea mea este ce trebuie sa fac dupa pronuntarea divortului pentru a putea parasi tara definitiv?
Sunt convinsa ca se va stabili un program de vizita pentru fetita iar eu vreau sa parasesc tara impreuna cu fata. Ce trebuie sa fac pentru a nu ma trezi ca fostul sot ma da in judecata ca nu am fost prezenta la programul de vizita?
Mentionez ca el nu stie ca vreau sa plec definitiv pentru ca sunt sigura ca nu va fi de acord. Ce hartie sa-i cer sa faca pentru a putea pleca linistita?
Va multumesc.
Va multumesc mult pentru raspunsuri dar ma intreb oare el ca si parinte are doar drepturi nu si obligatii?
De ce se tot vorbeste de dreptul la vizita, dreptul de a-l lua acasa, drepturi drepturi dar obligatiile lui care sunt?
In trei luni de zile nu a vazut fata decat de 4 ori si asta in prima luna de la despartire. De 1 iunie i-a promis copilului ca ii cumpara ceva si nici macar nu a mai sunat. Cum ii pasa de acest copil? Sa nu mai vorbim de intretinerea copilului de care nici macar nu a intrebat daca are tot ce-i trebuie sau nu. Nici macar nu stie daca fata e bolnava sau e sanatoasa sau are vreun eveniment important pentru ea in care are nevoie de sprijinul parintilor. Ce DREPTURI poate avea un astfel de parinte?
Buna ziua.
Am si eu nevoie de un sfat.
Momentan ma aflu in proces de divort cu sotul meu pentru ca am aflat ca el are o amanta de mai bine de un an de zile. De ziua copilului el a plecat in Italia cu amanta motivand ca pleaca sa vorbeasca pentru un loc de munca. Eu am aflat tot si ne-am despartit copilul ramanand la mine. Momentan el solicita sa ia copilul in vacante la el si in wekend-uri. Eu nu sunt de acord tinand cont de faptul ca el a santajat sentimental copilul care stia de existenta amantei dar nu putea spune nimic de frica tatalui, unde a lucrat a produs numai pagube si nimeni nu are cuvinte de lauda la adresa lui. Eu am obtinut poze cu ei doi cand noi inca traiam impreuna si am martori care pot atesta faptele lui imorale. Din punctul meu de vedere nu este un tata ce poate sprijini si imbunatati cresterea copilului si as dori sa stiu ce probe mai am nevoie pentru a dovedi ca este o persoana imorala, cu vicii si care nu poate fi un exemplu pentru un copil? Mentionez ca fetita are 5 ani si este constienta de ceea ce se intampla si nu vrea sa mearga la tata. Va rog mult ajutati-ma sa scap de el si sa-mi pot creste copilul lin