avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate lilianab2009

Activitate lilianab2009

in cazul in care exista un inscris, mai precis o contestatie ( impotriva unei somatii intocmite de Administratia fiscala si a unui titlu executoriu prin care concubinul meu a fost somat sa plateasca o anumita suma ca urmare a unui proces verbal in tocmit de Politie) catre judecatorie.
In respectiva contestatie concubinul meu specifica :,,ca urmare a unor discutii avute cu fiica mea xxxxxxxxxx, care este angajata la xxxxxxxx, in functia de xxxxx.
Din respectiva contestatie rezulta faptul ca fiica mea este si copilul lui.
Ma ajuta acest inscris in dobandirea paternitatii?
Mentionez ca pe inscrisul respectiv este semnat de primire si datata.
Am trait in concubinaj cu un barbat timp de 30 de ani si din nefericire acesta a decedat.Acest barbat a avut un baiat infiat inca de cand l-am cunoscut, iar cu mine a facut doua fete pe care nu le-a recunoscut. As dori sa stiu daca in urma procesului pe care il am cu baiatul concubinului pot cere efectuarea testului ADN prin care sa se dovedeasca paternitatea in ceea ce priveste cele doua fete facute cu concubinul si daca au aceleasi drepturi in ceea ce priveste mostenirea.
Va multumesc anticipat!
acum cateva luni am fst anuntat ca se va inchide magazinul societatii comerciale la care lucrez (magazin de prezentare si desfacere a produselor societatii) si ca o sa fiu disponibilizat. Am discutat cu seful meu si i-am spus ca daca tot vor sa inchida magazinul si ma disponibilizeaza sunt interesat sa inchiriez spatiul aferent pentru a-mi deschide propria afacere.Am facut o cerere de oferta si mi-au transmis la randul lor oferta comerciala, oferta care bineinteles ca nu ma avantaja deloc in a-mi deschide propria afacere( una dintre conditii era sa cumpar marfa de la ei in valoare de o anumita suma/an, in cazul in care cumparam de mai putin se adauga diferenta la chirie?!!!!) Le-am spus ca nu sunt de acord cu aceasta oferta si le-am oferit un pret asemanator cu al celorlalte societati comerciale care mai aveau spatii inchiriate la aceasta societate dar ca nu sunt de acord cu conditia sa cumpar marfa de la ei. Mi-au trimis inca doua oferte (banuiesc ca trebuiau sa scape de mine) care nu erau prea diferite fata de prima (adica, contineau aceeasi conditie de a cumpara marfa de la ei) si bineinteles ca nu am fost de acord, spunandu-le ca pretul pe care pot sa-l ofer este de x lei/m patrat, (aceiasi bani pe care ii plateau si ceilalti care mai aveau spatii inchiriate la societate) si fara conditia de a cumpara marfa in valoare de o anumita suma, avand in vedere ca nu am exclusivitate in vanzarea produselor societatii.
Dupa cateva saptamani constat cu uimire ca magazinul a fost redeschis si am aflat ca , conducerea societatii a facut un contract cu sindicatul de la societate (contract in care sindicatul vindea pentru societate si astfel obtineau si ei o suma de y la suta din vanzari).
Ma intreb daca este corect ca magazinul sa functioneze in baza unui contract cu sindicatul iar eu sa fiu disponibilizat pe motiv ca se inchide magazinul, ca nu mai este rentabil.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi!
multumesc frumos pentru sfaturi
Am facut o actiune in in contradictoriu avand ca obiect act in constatare la judecatorie. Urmeaza sa aiba loc infatisarea si ulterior sa prezint martorii? Ce sanse de reusita credeti ca as putea avea? Multumesc anticipat!
Am trait in concubinaj cu un barbat timp de 30 de ani.In momentul in care l-am cunoscut, barbatul avea un copil infiat cu prima sotie.In timpul concubinajului s-a cumparat un apartament in care am locuit toti trei.In ceea ce priveste achizitionarea apartamentului, mentionez ca aceasta s-a facut pe numele concubinului dar suma achitata a fost in totalitate de catre mine.(am martori care pot sa confirme faptul ca apartamentul a fost cumparat din banii mei).Concubinul a decedat si urmeaza sa se faca succesiunea.Avand in vedere cele mentionate mai sus, as dori sa aflu daca am vreun drept de mostenire.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!