avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate danlpl

Activitate danlpl

Buna,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:
Sotia este singura angajata la PFA-ul meu. Care sunt obligatiile vis-a-vis de protectia muncii la PFA? De ce am nevoie? Daca ar face ea un curs ar putea sa se instruiasca personal ca sa nu ma fie nevoie de angajare serviciu extern?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,

va rog daca puteti sa ma ajutati cu o informatie in privinta programelor de contabilitate. Am un srl cu activitate in croitorie si intermedieri in comertul cu produse diverse. Ce program ar fi mai potrivit d.p.d.v. pret-calitate. Va multumesc anticipat celor care va faceti timp sa imi raspundeti.
Multumesc frumos pentru raspuns. Inca nu sunt in clar: cu acest cod CAEN, am voie sa achizitionez si sa vand mai departe sau nu? multumesc
M-as bucura daca cineva mi-ar putea da niste detalii in privinta activitatii mentionate la titlu subiect.
Urmeaza sa achizitionez produse de la o societate, cu contract de vanzare cumparare si sa le vand altei firme tot la fel cu contract de vanzare cumparare. Este corect asa?
De asemenea intentionez sa intermediez prestari de servicii, in acelasi fel, este corect? Exista ceva anume ce trebuie trecut la denumirea produselor sau serviciilor pentru 4619?
Va multumesc tuturor celor care ma ajutati cu raspunsuri.
Răspuns la discuția REVISAL
Multumesc mult pentru cele 2 raspunsuri, am sa merg saptamana aceasta la ITM pentru depunere la ghiseu.
Discuție REVISAL
Buna,
recent am introdus datele necesare pentru revisal, in revisalul vechi. Atunci cand am vrut sa le trec in cel nou, am constatat ca nu mai pot sa intru in cel nou, chiar daca parola si codul fiscal au fost introduse corect. Mentionez ca nu am avut introduse pana acum nici un fel de date, deoarece nu a trebuit, e vb de un angajat cu 2 ore pe zi, iar angajarea este din aprilie 2010.
Ma poate ajuta cineva cu o informatie ce ar treb
ui sa fac? Incepand din 1.11.11 voi putea fi sanctionat daca nu am datele si in revisal-ul nou. Multumesc tuturor celor care imi dau o sugestie.
Discuție REVISAL
Detin un SRL cu un singur angajat, la 2 ore/zi. Intrebarea mea ar fi urmatoarea:
- de la data de cand s-a introdus inregistrarea in REVISAL, nu am efectuat nici o schimbare la contract, decat trecerea de la 6 ore/zi, la 2 ore/zi, cu act aditional. CIM-ul este din aprilie 2010. Trebuie sa introduc si ceva date in REVISAL?
Multumesc tuturor celor care imi veti raspunde.
Răspuns la discuția acte contabile croitorie
multumesc mult pentru raspuns. inca o intrebare: stiu ca, casa de marcat trebuie sa fie fiscalizata. pe langa casa de marcat mai tr ceva?
calculator.........si ce alte acte mai sunt necesare? registru casa,.......deci ma refer aici la acte care sa fie doar in atelierul de croitorie.

multumesc tuturor celor care isi aloca timpul a-mi raspunde
Mi-ar putea spune cineva, ce acte contabile as avea nevoie intr-un atelier de croitorie. Ma refer la chitantier, facturier.....ceea ce primesc clientii. Trebuie si casa de marcat obligatoriu? As vrea sa si confectionez de ex. diferite haine pe care apoi sa le expun in atelier (am cerut autorizatie si pt. comercializare). Acum sunt in faza de asteptare a reinceperii activitatii la registrul com., pt.ca am avut activitatea suspendata.
salut,
am o firma infiintata in 2004, dar din cauza unor probleme i-am suspendat activitatea pentru 3 ani in 2005. Nu am vrut sa o desfiintez in ideea ca poate ar mai fi posibil sa pot sa activez, dar acum cu impozitul forfetar sunt deja foarte derutat. Impoztul acela mizerabil se plataste in transe? Am inteles ca o noua suspendare nu ar mai fi posibila. O desfiintare ar costa destul de mult. Ma poate ajuta cineva cu o idee, ce asputea face? Oricum cu actiunea asta a noului guvern a inceput sa imi fie o mare scarba de toti politicienii din tara asta, in masa.