avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate cezarlupan

Activitate cezarlupan

Discuție Vanzare teren
Buna seara,

Am semnat antecontract si cumparatorii vor tarusare.
Am inteles ca tarusarea se plateste de cel care o cere.
Am vorbit si cu topografa care mi-a spus ca trebuie obligatoriu sa vina si cei al caror teren este in partea cu tarusarea pentru a-si da acordul si ca este si in interesul nostru sa vina pentru ca altfel ne pot da in judecata daca nu este ok.
Bun, partea care nu o inteleg este daca actele sunt facute, antecontractul facut, cf info scos si acuma se face dezmembrarea de ce mai trebuie sa vina si proprietara de pe terenul alaturat daca totul este in acte si in schite topo facute prn gps, doara nu a sti ea mai bine decat sistemele gps.
Va rog sa ma lamuriti pe aceasta tema.
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Cezar
Buna seara,

Vreau sa vand doua parcele de teren intravilan.
Intrebarea mea este daca facem un precontract ajunge daca mergem la un notar, suma pe care se vinde terenul trebuie trecuta cea totala sau vom mai face un precontract deoarece probabil mai doreste inca o parcela si daca ajunge actul de proprietate prin care am primit terenul, autentificat la notar.
Multumesc.

Cu stima,
Cezar
Multumesc frumos.

O seara frumoasa.
Buna seara,

Dupa cum am citit in H.G. 150 din 01.03.2011, daca am inteles eu bine, pe langa taxa de mediu care se platea oricum, adica 3% se introduce si taxa de 16% pentru venituri din alte surse, care inainte era prevazuta daca deseurile nu proveneau din propria gospodarie. Acum daca provine sau nu din curtea mea o teava de fier eu trebuie sa o declar ca provenind din alte surse.
Va rog sa imi comunicati daca am inteles eu bine aceasta aberatie.
Mai jos atasez modificarea preluata exact din H.G. 150/01.03.2011.
Va multumesc.

"În înţelesul Codului fiscal nu sunt cuprinse în bunurile
mobile din patrimoniul personal deşeurile valorificate prin
centrele de colectare a deşeurilor de metal, hârtie, sticlă şi altele
asemenea, veniturile realizate fiind supuse impunerii potrivit
prevederilor cap. IX Venituri din alte surse."
Buna seara,

Va multumesc pentru raspunsul prompt.

O seara placuta in continuare.

Cu stima,
Cezar
Buna seara,

Pe perioada in care sunt somer trebuie sau nu sa platesc CAS-ul.
Va multumesc.

Cu stima,
Cezar
Răspuns la discuția Pasi necesari vanzare teren
Multumesc.
Da, am titlu de proprietate, dar ma intereseaza inainte sa am o garantie ca parcela va fi cumparata sa facem un precontract sau ceva de genul acesta, iar eu sa garantez cu partea de teren.
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt pasii necesari pentru a vinde un teren, care urmeaza sa fie parcelat. Doresc sa vand o parcela si as dori sa facem un precontract pe o treime din pretul terenului, restul urmand sa fie achitat peste 2-3 luni, si eu sa particip cu partea de teren pe care ar trebui sa fie parcela, dar sa trec ca sunt de acord sa ii dau parcela care momentan nu este dezmembrata.
Multumesc.

Cu stima,
Cezar
Multumesc.

Acuma am sa pot dormi linistit. :clapping:
Multumesc.