avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate advocate

Activitate advocate

Tina86 a scris:

Buna tuturor. Sunt noua pe acest forum si as avea o rugaminte, sa-mi raspundeti la o intrebare. Pentru admitere la inm in ianuarie 2011, trebuie sa invatam dupa noile coduri care intra in vigoare? Care dintre voi stie sigur,pt ca deja m-am ametit cu toate diferentele existente (momentan la drept penal)...

In principiu, codul in vigoare la data organizarii concursului de admitere . Avand in vedere ca noile coduri sunt anuntate sa intre in vigoare la data de 1 octombrie 2011, poti sa inveti linistita din codul actual .
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Me_Sama a scris:

advocate a scris:

Pe langa cazierul judiciar si cel fiscal, esti cautat si in evidentele Inspectoratului Judetean de Politie. Chiar si in cazul in care esti gasit cu o amenta contraventionala, de genul tulburararii ordinii si linistii publice, risti sa cazi testul de buna reputatie .


Si amenzile contraventionale pentru ca ai traversat strada pe culoarea rosie a semaforului conteaza? :O


Ma refeream la cele care nu sunt juste din punct de vedere moral.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
student_20 a scris:

Serios vorbind, cum este verificata buna reputatie?
Se cere cazierul judiciar sau se merge cu intrebatul prin vecini?
Daca vecinul candidatului X la INM.. pur si simplu nu-l suporta, fara sa fie certati in vreun fel.. si spune ca nu are o parere prea buna despre X...

De asemenea, se verifica buna reputatie a candidatului sau si a familiei sale?

Pt orice precizare, va multumesc.



Pe langa cazierul judiciar si cel fiscal, esti cautat si in evidentele Inspectoratului Judetean de Politie. Chiar si in cazul in care esti gasit cu o amenta contraventionala, de genul tulburararii ordinii si linistii publice, risti sa cazi testul de buna reputatie .
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Daniel M. a scris:

Stie cineva in concret cum se dobandeste calitatea de procuror/judecator pt parchetele/instantele militare?
In lege (Lege nr. 54/1993) scrie ca trebuie sa fii cadru activ (dar nu stiu in ce structura, ca militari sunt si jandarmii, pompierii, ofiterii SRI, STS, ofiterii M Apararii etc)
In al doilea rand, stiu ca daca esti admis la INM/magistratura trebuie sa renunti la serviciul pe care il ai (in speta ofiter) pt ca altfel devii incompatibil. Ori daca renunti la serviciu, automat esti trecut in rezerva, deci nu mai indeplinesti conditia de cadru activ pt magistrat militar.
Daca stie cineva procedura de numire a magistratilor militari va rog sa afisati.
Multumesc!


M-am interesat si eu la un moment dat de acest subiect si din cate am inteles trebuie sa ai doar stagiul militar indeplinit .
Răspuns la discuția admitere inm 2010
A aparut pe situl INM "GHIDULUI pentru rezolvarea testelor de verificare a rationamentului logic" . Spor la invatat

[ link extern ]
cora3@yahoo.com a scris:

Rector este prof Niculescu.Tompea este un excroc care jecmaneste si manipuleaza studentii cu acte false

Nici o persoana nu mai poate ocupa o functie de conducere sau administrare dupa implinirea varstei de pensionare 65 de ani ,deci domnul Niculescu ar trebui sa se bucure de pensie si de nepoti.
Acest master se face exclusiv pentru cei licentiati in drept si nu ai deveni nimic cu el oricum .Ceea ce ai vazut in filmele gen CSI se realizeaza strict de catre politisti criminalisti dupa cum s-a afirmat intr-un post mai sus deci cred ca asta ai cauta . Iar legat de medicina legala , nu cred ca este cineva care se fie nascut pentru aceasta ,te obisnuiesti cu timpul.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
CrisTiNa Tikale a scris:

hello :D
sunt noua pe forum, anul acesta as vrea sa incerc si eu la inm, sper sa am timp destul sa ma pregatesc, daca nu la anu' sigur o sa dau ;)
unde gasesc si eu o lista cu cartile dupa care invatati ?
spor la invatat :)


La pagina nr 1 . Spor la invatat
Răspuns la discuția admitere inm 2010
silk a scris:

pt raresmocanu
:help:Daca ai cartea lui Mitrache din 2009, vreau sa te intreb daca ai pagini eronate, in sensul ca este scris acelasi lucru pe doua pagini. De exemplu la mine la pag. 250 si 251 scrie acelasi lucru...si mai sunt si altele:hm:


Este o greseala de tipar . Aceiasi situatie este si la mine.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Cea mai buna solutie cred ca ar fi cea prezentata in posturile de mai sus :

1 . testul grila , (am ramas surprins de afirmatia unora" inveti degeaba" , fara aceste cunostinte , elementare as putea spune ,nu cred ca se poate exercita vreo activitate juridica)
2. buna reputatie
3.examinarea medicala
4.testarea psihologica + interviu
5. teste de rationament logic

Nu vad plauzibila varianta cu examinarea medicala si psihologica anterior testului grila . Ar fi un haos total sa examinezi 3500 de candidati (exemplu angajarile MAI) .