avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate AndreyB

Activitate AndreyB

Buna ziua.

Urmeaza sa inchei, ca si cumparator, un contract de VC a unui apartament intr-un bloc nou. Blocul nu este inca bransat la reteaua de gaze si nici nu se cunoaste un termen exact de rezolvare a situatiei.

Doresc sa ma asigur ca vanzatorul isi va da in continuare interesul sa rezolve acesta treaba si dupa incheierea contractului si primirea banilor, astfel as dori sa stiu ce posiblititati legale am de a prevede acest lucru in contractul de VC.

Din ce m-am interesat pana acum ar fi:

1. Contract de VC cu rest de plata, conditionata de rezolvarea situatiei intr-un interval de timp.

2. O anexa la contractul de VC care prevede penalitati din partea vanzatorului daca nu rezolva situatia intr-un interval de timp prevazut.

Va rog sa-mi spuneti care dintre aceste variante este mai buna, sau daca mai exista si alte posibilitati.

Multumesc.
Buna ziua.

Nu mai deschid alt topic pentru ca ma aflu exact in situatia descrisa in acesta. Un mic amanunt, constructorul/dezvoltatorul e persoana fizica si e proprietarul tuturor apartamentelor din bloc, in unul din acesta urmand sa locuiasca si un membru al familiei acestuia.
Cu toate acestea blocul nu este inca racordat la gaze, iar la electric e bransat cu un contract pe parti comune.
Ce sfaturi imi puteti da legat de contractul de vanzare-cumparare? Ce clauze ar trebui sa contina pentru a ma proteja in situatia in care pentru orice motiv blocul nu va fi bransat intr-un termen de timp rezonabil?
Răspuns la discuția proiectul 'Prima Casa'
Va salut, si eu sunt intr-o situatie similara, detin impreuna cu tata si fratele meu apartamentul in care locuim, eu si fratele avand certificat de mostenitor dupa mama decedata. Mai concret eu am 3/8 din jumatatea mamei.
in plus fata de situatia asta, mai detin jumate-jumate cu fratele meu o casa de tara.
Nu mi se pare normal ca aceste proprietati sa ma impiedice sa aceesez Prima Casa.
Detin impreuna cu fratele meu o casa batraneasca la tara(jud. Buzau,deci nu este in judetul de domiciliu).Aceasta a fost dobandita in 1998, 1/5 prin mostenire iar restul de 4/5 prin vanzare-cumparare cu ceilalti mostenitori.Nu avem act de proprietate, singurul act este cel de vanzare-cumparare.Casa nu are cadastru si intabulare facute.
Poate afecta aceasta situatie contractarea uni credit prin Prima Casa?