avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate Gyna

Activitate Gyna

Ce poate face un angajat de 13 ani al unei companii, fără nici o abatere la locul de munca în acești ani, dacă șeful l-a obligat sa își semneze demisia ?!!!
Va multumesc , dar tot nu sunt lamurita ! Ma incadram cu sc prof in studii medii asa cum au cerut ? Ei nu au specificat in regulament cu studii medii doar liceul ! Asta nelamurire o am ! Aceasta sc am facuto degeaba nu reprezinta nimic ? Si faptul ca am fost angajata acum 17 ani si imi pune regula ca pt noii angajatii ? Atunci sa ii ia si pe ceilalti colegi ai mei care nu au nici macar sc prof si sa faca o regula pt toata lumea , nu numai pt cei fara pile ! Corect ?! Dar ce mai e corect in a noastra Romanie ?! Multumesc inca o data ! O seara frumoasa !
Domnule consilier , va multumesc pt raspuns si va rog daca se poate sa imi mai raspundeti la ceva ! 1. Daca conform legii clasificarea de studii medii nu exista , ei cum au pus la conditii , studii medii ?! 2. Cand am depus dosarul cu acte de ce nu mi s-a spus ?! 3. Au procedat corect cand au afisat dosarele aprobate si mi-am vazut dosarul respins cu mentiunea nu are studii medii ?! Mentionez ca nu eram candidat nou! Sunt angajatul lor de 17 ani, netrecuta pe postul pt care lucrez si am atestat ! C hiar azi am fost la ei , la resurse umane si mi s-a subliniat acelasi lucru , aveti sc prof nu liceu , deci nu aveti studii medii ! Spuneti-mi va rog , este corect sau nu ,cum au procedat cu mine ?! Va multumesc , inca o data !
Buna ziua !De 17 ani lucrez intro institutie bugetara ,pe un post pe care nu sunt trecuta nici in prezent desi am atestat pt acea functie . motivul ....nu am avut si nu am pile . zilele astea a scos postul la concurs . mi s-a respins dosarul pe motiv ca scoala profesionala nu este studiu mediu , iar cei 17 ani si atestatul nu conteaza pt ei , in conditiile in care pe posturi identice sunt angajati vechi doar cu 10 clase , este corect ce mi se intampla ? va multumesc !
Din cunostintele mele tichetul de masa este acordat unui angajat exclusiv pt hrana proprie , nu este un venit salarial , ci se asimileaza salariului in vederea impozitarii. Atunci cum se pot lua in calcul la poprirea pe salariu ,nu are destinatie speciala ?Ex:salariu de 1800ron+200ron (bonurile angajatului )=2000de ron . S-a facut poprirea de 50%din 2000 de ron, adica 1000de ron ,din care 100 ron reprezinta aproape 11 tichete de masa ale angajatului . Poprirea nu trebuia sa se faca din cei 1800 de ron ? Este corect sa fie luat din bonurile de masa ale angajatului ?
Eu personal am sunat executorul , pt ca nu avea nici un act ,nici o instiintare , la adresa mea i-a trimis acum cateva zile actele pt executare si sunt incheiate anul trecut .Nu este ceva necurat la mijloc?de ce nu s-a instituit poprirea de atunci si pana acum ?Cum i-a gasit firma unde lucreaza, acum ,o gasea si anul trecut ca tot acolo lucra.
Unde se face contestatia ? Cum dovedeste ca acum a fost instiintat ?Duce firma unde lucreaza , ca martor ?Pers locuieste de 7 ani in Buc si asta s-a intamplat la Cluj.
Luna aceasta a fost anuntat de la firma ca are poprire pe sal de 6500 de ron in urma unor acte trimise de un executor judecatoresc,mai precis o executare silita care a fost incheiata de Judecatoria Turda la data de 30.08.2014. Oare de ce a trimis dupa un an ? Ca sa nu mai poata face nimic !
Acum a aflat , dupa un an ! Ce sa faca ?
Domnilor avocati , cu stima va rog sa raspunde-ti ! Tocmai am citit pe aici cum o dna av din Cluj a castigat procesul unui om pe motivul ca , creditul vandut de banca unei firme de recuperare era trecut de 3 ani si era prescris. Care e adevarul cu aceasta prescriere ?Ma lupt aici pt o pers nevinovata ,care i-a facut cuiva un bine cand acea pers a facut un imprumut , iar acum dupa 10 ani( creditul a fost facut in 2005,era de 2000 de ron ,ala a platit vreo 1000 de ron pana in 2007, apoi a disparut ,banca a vandut creditul unei firme de recuperare,astia au castigat in instanta in 2014 dupa 9 ani cu un dosar de credit prescris?)astuia care a facut o data un bine i s-a pus oprire pe salariu pt suma de 6500 de ron.Care este adevarul ? Multumesc anticipat !