avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters96544

Activitate ContSters96544

Buna ziua,
Am calificare de tamplar si tapiter, proiectez in AutoCAD, am executat multe interioare la comanda, unicate , ca angat. Acum sunt invitat sa colaborez cu o firma de design interior care doreste sa ma ocup de tot ceeace inseamna relizarea si montajul mobilierului. Va trebui sa legalizez aceasta activitate si m-am gandit la Manager de proiect, ca PFA.
Intrebarea este : pot sa demarez actiunea de infiintare PFA in aceasta meserie avand 'numai' calificarile aratate mai sus ? Exista o alta forma de legalizare activitate in aceasta categorie mai adecvata sau mai avantajoasa ?
Va multumesc !
Asa este insa traim vremuri in care nu poti face mare lucru, cat de serios ai fi. Eu am trait in Italia timp de 15 ani, am executat interioare de yachturi (premiate la expozitii mondiale !!!) iar acum, intors in Patrie pt. a fi alaturi de familie, intampin serioase dificultati de adaptare. Aici nimeni nu vrea nimic facut cum trebuie, e totul o mocirla.... Sunt nevoit sa.mi schimb sectorul de activitate si sincer, nu stiu de va merge, de aici necesitatea de a fi atent cu tot ce voi face, de a nu ma 'baga' in datorii aiurea...
Multumesc, Adrian Tudor, Buzau
Am inteles ca dincolo de PFA este si II...Mai mult nu stiu ce sa va spun, altfel nu ceream sfaturi...
Multumesc pentru intentia de a ma ajuta.
Pentru aceasta activitate este suficienta o Intreprindere Individuala ? Care sunt costurile obligatorii ale unei astfel de societati in cazul in care nu are nici un angajat ? Pentru mine, cel care infiinteaza societatea, vor fi taxe, cheltuieli nobligatorii de orice fel 'si de faci si de nu faci nimic' ?
Multumesc !