avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate raluca.raileanu

Activitate raluca.raileanu

buna seara,
din 13 iunie si pana acum,fostul meu sor mi-a virat in cont doar suma de 300 lei la data de 30 septembrie. ce trebuie sa fac pentru a recupera restantele?fac o cerere la judecatorie?ma adresez unui avocat? nu-mi permit sa cheltuiesc prea multi bani in acest sens
va multumesc
nu chiar.pretul e bun,zona e buna. nu mi s-ar parea normal sa achit niste datorii pe care nu le-am facut eu. daca aduce actualul proprietar adeverinta ca nu are datorii la asociatie si in contractul de vanzare cumparare nu se stipuleaza ca preiau acele datorii,banuiesc ca nu sunt obligata sa le achit eu.
deci eu,ca si nou proprietar,nu pot fi obligata sa platesc aceste datorii?
va multumesc
Buna seara,
Intentionez sa cumpar un apartament care a fost cumparat de catre actualul proprietar in octombrie 2013 la licitatie publica conform unui act de adjudecare dintr-un dosar de executare silita,in baza unui proces verbal de licitatie imobiliara. deci banca si-a recuperat datoria din vanzarea imobilului. Proprietarul initial,cel executat silit, mai are de plata la asociatia de locatari si SC Termoservice o datorie de 8000 lei si penalitati de 11000 lei.. Proprietarul actual,de la care vreau sa cumpar eu, sustine ca el nu a achizitionat imobilul cu tot cu datorii,ca ele vor fi recuperate de la fostul proprietar si ca va aduce de la asociatie o adeverinta in acest sens. Intrebarea mea este: preiau eu acele datorii o data cu achizitionarea imobilului?pot eu sa fiu obligata sa le platesc?
dar daca e angajat fara forme legale?
buna ziua. am divortat de fostul meu sot la notar in data de 13 iunie 2014.avem un copil de 6 ani si am fost de acord cu custodia comuna a acestuia. prin conventia incheiata la mediator si apoi ulterior luata in consideratie si autentificata la notar am stabilit domiciliul minorului la mine ,un program de vizitare pentru tata si o contributie lunara a acestuia de 300 lei,eu asigurand in natura si financiar celelelte cheltuieli cu intretinerea. problema este ca tatal refuza sa acorde orice suport material. cum ar trebui eu sa procedez in aceasta situatie? va multumesc
s-au retinut banii dar mi s-a spus ca inca nu s-au virat la stat.
daca normele intra in vigoare de luni,2 august inseamna ca se mi s-a retinul in ultimele 4 saptamani mi se returneaza?
dar un pfa cu activitate gen reprezentant avon,oriflame sau provident unde se incadreaza?multumesc
Lucrez cu contract de colaborare ca si pfa ca reprezentant provident si deja saptamana aceasta mi s-a retinut la sursa 32,5 %.atat de repede se misca lucrurile? nu intra in obligatia mea sa platesc lunat contributiile sociale si asta abia luna viitoare pentru veniturile obtinute luna aceasta?va multumesc