avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 398 soluții astăzi
Forum Activitate dacris

Activitate dacris

Buna seara. Dupa decesul parintilor mei am mostenit cateva suprafete de faneata si livezi undeva intr-un sat de munte.Zilele trecute am aflat despre niste subventii pentru suprafetele acoperite cu faneata/pasune/livezi acordate prin APIA. Pentru a beneficia de aceste subventii trebuie intocmit un dosar care trebuie sa contina si o adeverinta de utilizator a suprafetelor pentru care solicit subventia, aceasta fiind eliberata de primaria unde au domiciliat parintii mei. Numai ca atunci cand am solicitat adeverinta functionarilor de la primarie mi s-a spus ca blocul unde sunt localizate suprafetele ce-mi revin prin mostenire si conform unui titlu de proprietate, este ocupat de o alta persoana.Mi s-a sugerat sa accept sa mi se elibereze o adeverinta prin care sa fiu incadrat intr-o alta zona decat aceea unde de fapt detin terenurile. Nici nu se pune problema sa accept asa ceva.Cum ma sfatuiti sa actionez?Multumesc!
Exista un model anume de intampinare? Dar un termen pentru depunerea acesteia ? Multumesc !
Buna seara! Am cerut cateva sfaturi acum ceva vreme pe acest forum in legatura cu contestatrea unei amenzi pentru tulburarea linistii publice. Le multumesc ( desi cu intarziere ) celor care mi le-au oferit. Dupa 3 termene de infatisare am reusit sa obtin inlocuirea amenzii cu avertisment. Dar...surpriza (asteptata de altfel), politia a inaintat cerere de recurs. Inca nu am ajuns la tribunal (infatisarea e abia prin martie). Cererea de recurs a fost intemeiata in principal pe motive de ordin etic, moral, solicitandu-se modificarea sentintei si respingerea plangerii. As vrea sa aflu ce e de facut. De ce anume ar trebui sa uzez ca sa ma apar in continuare? Multumesc !
Va multumesc pentru raspuns. As mai vrea sa stiu unde anume depun contestatia: la sediul politiei sau la judecatorie? Contestatia trebuie trimisa alaturi de copii ale cartii de identitate si ale procesului-verbal? Recomandati sa le trimit prin posta cu instiintare de primire sau sa le depun personal?
Buna ziua.Intr-o seara am mers sa scot bani de la un atm.Intamplarea a facut ca acel atm sa nu functioneze normal (lucru pe care l-am aflat a doua zi de la banca apartinatoare) la modul ca opera tranzactia dar nu imi dadea banii desi acestia dispareau din cont.Nestiind ce se intampla am tot insistat cerand chitante si punandu-mi singur intrebari cu voce tare .Lucrul acesta i-a atras pe agentii de paza din zona atm-ului care m-au interpelat:'Bai,prostule,nu vezi ca nu ai bani pe card?Pleaca de aici....etc.'Am incercat sa le explic insa asta i-a iritat si mai tare si au chemat o patrula de politie.Politistul fara sa ma bage in seama si pe baza 'explicatiilor' date de agenti m-a invitat la sectia de politie.Aici am primit o amenda pentru 'tulburarea linistii publice si adresarea de cuvinte jignitoare agentilor de paza' in valoare de 500 lei fara specificatia de a plati in 48 de ore jumatate (de fapt spatiul unde se specifica lucrul acesta nu e completat).Mentionez ca nu am semnat procesul-verbal.La cateva zile l-am primit acasa prin posta semnat si de un martor care avea trecut numele si cnp-ul (probabil ca e unul dintre agentii de paza).Martori ca a fost cum zic eu si nu cum zic ei nu am(totul s-a petrecut la ora 22 cand nu prea mai era nimeni pe strada).Vreau sa va intreb daca as putea macar sa incerc sa demonstrez ca procesul-verbal intocmit este nul invocand faptul ca nu a fost trecut organul la care se depune plangerea(og.nr.2/2001,art.16,alin.1) si nerespectarea prevederilor art.16,alin.7,og.nr.2/2001(obiectiunile nu au fost consemnate la rubrica 'alte mentiuni').Intrevedeti vreo sansa de reusita?Multumesc.