avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Activitate miky3110

Activitate miky3110

Buna seara, As dori sa stui daca mai primesc stimulentul de insertie daca imi dau dau demisia pentru a-mi schimba locul de munca. Va multumesc.
Buna seara. As dori sa aflu daca in timpul unui proces pentru custodia unui copil in varsta de 5 ani aflat la mama, tatal poate sa refuze plata alocatiei pe motiv ca este pe numele lui iar plata pensiei alimentare sa o plateasca atunci cand doreste.Multumesc.
Buna ziua. As dori sa stiu si eu care ar putea fi motivele pentru ca un angajator sa nu vrea sa-si bage angajatul in somaj. Eu sunt insarcinata , m-a bagat in concediu fara plata din luna februarie si firma nu mai are activitate. Ce as putea face eu in aceste conditii pentru a nu pierde concediul de maternitate pentru ca indemnizatia este pierduta oricum.Multumesc.
Sunt angajata la aceasta firma din data de 04.02.2011 pana in prezent ,cu cu precizarea ca din luna februarie sunt in concediu fara plata(fara aprobarea mea,nici macar nu am stiut acest lucru pana saptamana aceasta),intrebarea mea este in cazul in care angajatorul o sa doreasca sa ma bage in somaj pentru ce perioada trebuie sa-mi dea adeverinta necesara depunerii dosarului? Multumesc.
Buna ziua. Pentru a putea primi somaj care sunt conditiile ? Patronul meu nu a mai platit contributiile la stat de ceva vreme. MULTUMESC.
Buna ziua. Daca accept concedierea cu art.65(1) si intru in somaj lunile in care am fost in concediu fara plata nu-mi afecteaza primirea indemnizatiei de crestere a copilului? Multumesc.
Are vreo importanta daca va spun ca in luna februarie toti angajatii au fost bagati in concediu fara plata si firma nu are activitate momentan?Colegilor mei li s-au incheiat contractele de munca. Multumesc.
Credeti ca as mai putea avea vreo sansa pentru a putea primi indemnizatia de crestere a copilului ,as putea sa mai fac ceva ? Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Buna ziua. Sunt angajata la o firma din data de 04.02.2011,acum sunt insarcinata in 28 de saptamani iar din luna februarie sunt acasa fara salariu. Seful meu mi-a spus ca nu-mi va incheia contractul de munca pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului insa astazi in momentul cand am sunat sa anunt ca de luna viitoare o sa intru in concediu prenatal mi s-a spus ca sunt in concediu fara plata. Intrebarile mele sunt : mai pot intra in concediu prenatal si mai pot primi indemnizatia de crestere a copilului? Va multumesc.
Buna ziua. Ce se poate face in situatuatia in care firma nu mai are activitate din luna februarie iar eu sunt insarcinata in 5 luni , ce poate face angajatorul pentru ca eu sa pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului sau ce pot face eu tinand cont k este greu sa gasesc ceva de munca in aceste conditii(sarcina)? Va multumesc.