avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate ccosmins

Activitate ccosmins

salutare.am si eu o intrebare.de fapt as dori si un sfat.eram pe un drum national ce leaga amara de slobozia intr-o marti pe la ora 16.ma apropii de 2 treceri de cale ferata.pe strada numai era nimeni.incetinesc la prima trecere de cale ferata.....ma asigur si trec.dupa 20-30 metrii urmeaza a 2-a.repet operatiunea. :D si imi continui drumul.dupa aproximativ 2 km apare masina politiei in spatele meu.ma opreste si politistul imi cere permisul,buletinul si talonul masinii.i le dau si il intreb care este problema.dansul imi spune ca am trecut pe rosu la a 2-a trecere peste calea ferata imi spune ca m-a pozat si imi suspenda permisul de conducere pentru 90 de zile plus amenda.fara drept de a mai conduce din momentul respectiv.ma ameninta ca va vorbi cu ceilalti colegi ai lui si ca daca continui sa conduc ma vor retine si ma incadrez la penal.nu semnez procesul verbal. cand am trecut calea ferata geamurile le aveam inchise,muzica nu era prea tare,soarele imi batea in fata....nu am auzit nimic iar semnalul rosu daca a fost nu l-am vazut.poate am fost eu neatent dar nu cred.era o cale ferata industriala.cand am trecut cred ca aveam 5 km/ora.m-am uitat in stanga si in dreapta.nu am vazut nici un tren sau orice alceva pe o raza de cel putin 2 km.trecerile respective sunt undeva in camp.masina politiei nu am vazut-o.el ca sa imi faca mie poza cand eu treceam pe rosu trebuia sa fie in spatele meu sau undeva unde sa ma pozeze pe mine si semaforul respectiv ceea ce era imposibil.masini pe langa mine nu erau.martori nu erau.el era singur in masina.eu singur.am facut poze la semaforul respectiv si zona.este murdar si nu se disting prea bine culorile.cand mi-a luat permisul el mi-a dat o dovada fara drept de circulatie.eu nu sunt acasa acum dar m-a sunat mama si mi-a spus ca a venit PV acasa.si acolo era trecut si un martor.probabil l-a trecut el dupa aceea cand a vazut ca nu vreau sa semnez.in momentul cand el mi-a dat amenda si mi-a retinut permisul eram doar noi 2.acum ce fac cu martorul pe care l-a trecut in PV politistul. contestatia aveti idee cat dureaza pana se judeca?am inteles ca in perioada asta judecatorii iau vacanta.deci s-ar putea judecat si pe la sf lui septembrie.ceea ce mi-ar acorda mie ragazul de care aveam nevoie sa imi rezolv problemele pe care le am cu masina.daca plec din tara ma poate reprezenta alcineva?daca pierd trebuie sa platesc cheltuielile de judecata?daca da aveti idee la cat se pot ridica cheltuielile de judecata? multumesc