avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate stafie sorinel gigel

Activitate stafie sorinel gigel

Răspuns la discuția accident cu victima
Buna seara,
Sunt pe cale de a ajunge la un compromis cu persoana vatamata, sunt deacord sa-i platesc o suma de bani.Am inteles ca se poate face o hartie prin notariat prin care persoana respectiva specifica ca nu doreste sa faca plingere si nici sa se constitue parte civila in proces. Pt asta ar trebui sa deplasez persoana vatamata la notar, lucru care e aproape imposibil deoarece are ghips .Doctorul care a operat victima spune ca daca noi ne intelegem pe cale amiabila va incerca sa duca nr de ingrijiri medicale pina in 60 de zile.Cum sa prodcedez sa nu ma trezesc si cu dosar penal de vatamare corporala grava si cu banii dati victimei.Mentionez inca odata ca in cel mai rau caz ar fi culpa comuna, nicidecum doar culpa mea.Va multumesc
Răspuns la discuția accident cu victima
partea vatamata a fost externata din spital dupa 7 zile , este la domiciliu dumneaei , are piciorul in ghips pt 30 de zile.Am fost si am vorbit cu dansa, insa stupoare si-a schimbat pozitia cu 180 de grade.Daca initial de fata cu toata lumea recunostea ca e vinovata si nu vroia ajutor material, acum pledeaza nevinovata, sustine ca se afla pe trecerea de pietoni{lucru infirmat de masuratori si de procesul verbal intocmit la fata locului , care specifica ca se afla in apropierea trecerii de pietoni ,precum si distantele fata de indicatoarele trecere pietoni}. A afirmat ca a cheltuit pt cele 7 zile de spitalizare suma de 35 milioane si ca mai urmeaza sa mai cheltuie probabil inca pe atat.{in fapt a suferit doar o interventie chirurgicala pt fractura din treimea superioara a tibiei}.deocamdata nu a fost audiata de politie si nici nu a depus vreo plingere.Am avut un schimb de replici cu dinsa pe tema vinovatiei, pt ca am spus ca sunt dispus sa platesc in masura vinovatiei , lucru care a deranjat.sunt dispus sa o despagubesc , insa nu mi se pare corecta atitudinea dansei, precum si suma avansata , la care binenteles se adauga spitalizarea, victima a traversat neregulamentar , indiferent ca se afla in apropiere trecerea de pietoni{trebuia sa o foloseasca }!astept pareri:(
Răspuns la discuția accident cu victima
am sa fac o schita pe care o voi posta. victima accidentului nu se afla pe trecerea de pietoni, poate asta nu s-a inteles, traversa neregulamentar pe mijlocul unei intersectii!:(:(:(
Răspuns la discuția accident cu victima
impactul nu a fost puternic , victima s-a dezechilibrat si a cazut cu picorul sub ea, rezultand fractura. multumesc
buna ziua,
in data de 01.03.2010, am produs un accident rutier in urma caruia a rezultat o victima ce a suferit o fractura de tibie in treimea superioara.accidentul s-a produs cam in felul urmator; ma aflam intr-o intersectie y nesemaforizata semnalizata cu indicatoare rutire.perpendicular pe punctul de intalnire a celor 2 artere ale y-ului, in partea dreapta cum privim se afla o alee cu sens unic spre care intentionam sa ma indreptintersectia arata de genul[ -y ] am efectuat virajul la dreapta, pe coltul intersectiei aflandu-se indicatorul trecere pietoni, care are corespondent pe partea opusa acelasi indicator , insa distanta dintre axele lor este de circa 7-8 metri, fiind deci o trecere de pietoni oblica {nu exista marcaj pietonal], perpendicular pe indicatorultrecere pietoni din intalnirea strazilor in y se afla aleea pe care ma indreptam deci in coltul y-ului ma aflu chiar la limita trecerii de pietoni , cucat avansez in intersectie trecerea se distanteaza catre dreapta mea. cand am intrat in respectiva intersectie am claxonat pt a avertiza pietonii care se aflau in afara trecerii de pietoni si am inceput deplasarea cu viteza 1-a catre alee, trecand peste linia de tramvai, in tot acest timp in partea dreapta , o persoana a mers in lateral dreapta fata de masina pe care o conduceam la circa 1 metru.a inceput traversarea pe trecerea de pietoni , dar nu a urmat oblicitatea ei ci a incercat sa se deplaseze tot catre inainte pe directia aleii spre care ma indreptam si eu. pe o distanta de aproximativ 3-4 metri s-a deplasat in lateral dreapta cu vreo 10=20 cm in fata masinii pe care o conduceam, am ezitat sa o mai claxonez odata de teama sa nu o sperii sa sara in fata masinii. la un moment dat dupa ce am trecut de mijlocul intersectiei strazii din stg y-ului cu aleea , am incercat sa maresc viteza . in acel moment victima a facut un pas spre stg ei , dreapta mea , a pus mana pe aripa masinii in derptul rotii dreapta fata , s-a impins catre inapoi si a cazut in sezut.in cadere si- fracturat tibia stg.pe piciorul stg pe partea dinspre masina nu exista niciun semn ca ar fi fost lovita , masina nu a avut niciun semn.la masuratorile facute de politisti a rezultat ca locul impactului se afla la circa 6 metri fata de trotuarul din spatele meu{strada are 11m}pe coltul acestuia se afla indicatorul trecere pietoni , distanta fata de axa acestuia este de 2, 5 metri , iar fata de axa celui aflat vis a vis este de 6,5 metri. persoana vatamata a vrut la momentul acela sa scurteze travesarea prin centrul intersectiei! sunt cercetat pt comiterea unui accident rutier grav{nu inteleg de ce l-au incadrat grav , deoarece in procesul verbal intocmit se precizeaza ca accidentul a avut loc in zona trecerii de pietoni nu pe trecere, nu se consemneaza vina vreuneia din parti , ci faptul ca va fi determinta in urma cercetarilor,nu se poate aprecia la acest moment nr de zile de ingrijiri de care are nevoie victima}, permisul mi-a fost ridicat si mi s-a dat dovada de 15 zile cu prelungire la procuror{din discutiile purtate ulterior cu alti politisti de la rutiera reise ca nu trebuia sa mi se ridice permisul!}.martori asistenti la producerea accidentului sunt ocupantii autoturismului meu, respectiv sotia si mama acesteia. persoana vatamata a recunoscut in fata celor aflati la fata locului ca a traversat neregulamentar si ca s-a asigurat stg-dpt dar din spate a omis a se asigura vctima a fost operata fixandui-se tibia cu o placa cu suruburi, piciorul fiindu-i imobilizat cu o atela, pe care o va tine cateva zile.problema mea este ca sunt militar si ma gandesc ca s-ar putea sa am probleme daca voi fi invinuit pt vatamare corporala grava{in cazul in care primeste peste 60zile ingrijiri, perioada de recuperare se considera tot zile de ingrijiri?pot obtine permisul inapoi?pot contesta faptul ca accidentul a fost catalogat grav?masina la momentul la cre persoana s-a dezechilibrat era oprita.victima nu a depus si nu doreste sa depuna plingere, mi-a refuzat ajutorul material , pe motiv ca vina ai apartine in mare parte!credeti ca va primi mai mult de 60 de zile de ingrijiri{nu a fost fractura deschisa!}victima pur si simplu s=a izbit de masina cu mana!la ce distanta in jurul trecerii de pietoni se considera ca ar fi tot pe trecere pietonul?astept safturile si comentariile dumneavoastra, toata stima!:(
Buna ziua, parintii nostri au arenadat o suprafata de teren unui arendas.Dupa decesul ambilor parintieu si sora mea am dezbatut mostenirea si de 3 ani am beneficiat de produsee in cota parte din partea arendasului.La momentul actual noi dorim sa arendam suprafata respectiva unui alt arendas, care ne ofera o cantitate superioara de produse.Arendasul cu care suntem in litigiu in momentul acesta spune ca are un contract incheiat cu parintii nostri si ca el se intinde pe un numar de ani{precizez ca eu nu am gasit niciun contract de arendare in casa parintilor}.Eu in calitate de nou proprietar al acelei suprafete de teren il pot arenda unui arendas pe care sa il aleg eu?Daca parintii mei au decedat contractul de arenda dintre ei si arendas produce efecte pt mine?Calea legala pt incetarea acestiu contract care ar fi?Poate arendasul sa nu-mi dea cota parte din produse tinand cont ca eu nu am direct cu el un raport contractual?Va multumesc anticipat