avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate NATHAN HATIEGAN

Activitate NATHAN HATIEGAN

domnu avocat, tot respectul pentru profesionalism, dar se vede ca gramatica limbii romane va cade greu la stomac("v-a" pentru formarea viitorului?). Vorbesc despre L30, evident
Buna ziua. Va solicit o clarificare in legatura cu un subiect care intereseaza in acest moment cel putin 100 000 de Romani aflati in Spania. Toti acestia au contractat credite ipotecare pe care acum le platesc din ce in ce mai greu. Foalte multi au fost deja executati silit aici sau se afla in proces cu banca creditoare. O curiozitate a contractelor de imprumut pentru cumpararea de locuinte de aici este faptul ca, pentru rambursarea creditului, imprumutatul raspunde "cu toate bunurile prezente si viitoare". Asta inseamna ca in situatia in care, dupa vanzarea la licitatie de catre banca a bunului imobil executat nu se recupereaza integral datoria, banca cere si judecatorul decide si executarea altor bunuri, chiar daca acestea nu au constituit garantii in momentul acordarii imprumutului. Intrebarea este daca exista mecanismele necesare pentru ca o banca din Spania sa ajunga sa execute silit o locuinta din Romania, in vederea recuperarii prejudiciului creat de debitor. Se poate vorbi aici de exequator? In scurt timp se vor inmulti aceste cazuri, iar daca este posibil acest lucru, zeci de mii de locuinte din Romania ar putea intra in posesia unor banci lacome din occident, care au acordat credite discretionare, fara garantii reale, doar din dorinta maximizarii profitului pe termen scurt. Va multumesc
Răspuns la discuția dificultati intabulare
Tocmai asta m-a mirat. Cum se poate pierde un proces atat de simplu. Totul s-a facut legal, la notar, vanzatorii fiind proprietari de drept. S-a optat pt instanta deoarece o terta persoana avea drept de uzufruct viager asupra terenului acordat de proprietari. Acum insa ma trimite avocatul la topograf pt intocmirea doc. cadastrale si finalizarea intabularii.
Buna ziua. In data de 3.05.2006 am cumparat un teren cu o suprafata de 500 mp, la a carui intabulare proprietarul a consimtit in momentul semnarii contractului de vanzare cumparare. Dat fiind faptul ca era necesara o dezmembrare a terenului, am apelat la un avocat pentru a intenta proces in vederea intabularii. Cauza a fost admisa la data de 27.11.2007, instanta dispunand dezmembrarea si, ulterior, intabularea terenului. OCPI Cluj a facut recurs la aceasta decizie, asa incat, in data de 25.11.2008, aceeasi instanta(Judecatoria Turda) a respins plangerea mea impotriva incheierii de carte funciara. Nu s-a mai facut apel din cauza depasirii termenului de 15 zile de la formularea sentintei. Avocatul imi spune ca este posibila totusi intabularea in acest moment in urma apelului facut de nu stiu ce alta intitutie. Ma trimite la un topograf autorizat pentru intocmirea documentatiei cadastrale, spunandu-mi ca acesta va finaliza totuil, dandu-mi extrasul C.F. Precizez ca la baza hotararii Tribunalului de respingere a cererii de intabulare a stat faptul ca nu s-a prezentat la primul termen al procesului documentatia cadstrala.
Banuiesc ca am fost foarte confuz. Va rog, totusi, sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in aceasta situatie.

Va multumesc pt amabilitate