avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Activitate PREDUS ADRIAN

Activitate PREDUS ADRIAN

As vrea sa stiu si eu ce pot face in legatura cu factura la regie, mai exact luna trecuta dupa spusele administratorului s-a spart o teava la subsol.Nu ar fi o problema daca pierderile ar fi repartizate in mod egal la toti locatarii, dar unii printre care si eu au 200 ron, altii 80, adica el, altii 100, 150 etc. Cerandu-i o explicatie mi-a raspuns ca nu el a calculat ci contabila. Care contabila? Mi-a raspuns ca o plateste din buzunarul lui. Cam asta ar fi problema in mare, pe langa faptul ca acum ceva timp in urma s-au facut reparatii la subsol dar bineinteles ca de obicei cu niste ,, carpaci,, mai exact acesta fiind modul de remediere al problemelor de catre administrator- orice defectiune sau ma rog lucrare nu se face cu firma, deci fara chitanta dar are grija sa vina sa bata la usa si sa te anunte cat a facut lucrarea si ca trebuie achitata.Din discutiile purtate cu ceilalti locatari am inteles ca a mai avut reclamatii facute la primarie dar fara nici o rezolvare, de aceea v-as ruga sa ma sfatuiti cui sa ma adresez.









LA MINE A DURAT APROX.3 LUNI. ABIA ACUM CATEVA ZILE AM PRIMIT RASPUNSUL
Am si eu o problema: pe 27.05.2009 am fost lovit din spate de un cetatean bulgar. La fata locului a venit un echipaj de la politie care a facut constatarea. Acesta intelegea romaneste si a fost de acord cu despagubirea mea prin RCA-ul lui. Am trimis copiile de pe procesul verbal, autorizatie reparatie si RCA bulgar la Bucuresti la firma care coopereaza cu firma din Bulgaria. Acestia au trimis un inspector de daune de la Omniasig pe care el il autorizasera pentru Severin, acesta a facut constatarea si a trimis dosarul la Bucuresti( la firma AVUS). Am dus masina la service, s-a facut un deviz de reparatie si l-am trimis la AVUS Bucuresti, acestia trimitandu-l la randul lor in Bulgaria. M-au dus cu vorba vreo 2 saptamani ca nu au primit raspuns din Bulgaria ca dupa aceea sa-mi spuna ca bulgarul a facut plangere la firma de asigurari in Bulgaria ca nu este de acord cu despagubirea mea si ca acestia au solicitat de la politie copii de pe declaratia mea si a bulgarului si de la etilotest, iar ei au solicitat asta la IPJ Mehedinti printr-o adresa scrisa. Dupa vreo 3 saptamani de asteptat si telefoane date primeam acelasi raspuns- ca nu au primit nimic de la IPJ MH. Am mers la politie ca acolo sa constat ca nici ei nu primisera nimic,am cerut sa se trimita un fax cu adresa catre IPJ,iar dupa ce acestia au trimis copiile acestea nu mai ajungeau la Bucuresti.In cele din urma am luat eu copiile cu stampila de la politie si le-am trimis la Bucuresti. Acestia sustin ca le-au trimis in Bulgaria dar nu au primit raspuns nici pana acum. Ce pot face sa imi repar masina, e greu fara ea si nu imi permit sa o repar din banii mei( devizul este de 13000)?