avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate wildrainbow

Activitate wildrainbow

Poate ar fi bine sa nu va grabiti cu afirmatii gratuite si cu acuze. Societatea este serioasa, acuze aduce toata lumea tuturor societatilor de asigurare... e adevarat, sunt poate multe sincope in instrumentarea dosarelor, insa este normal in conditiile in care tentativele de frauda s-au inmultit ca societatile de asigurare sa fie precaute sau suspicioase.
Multumesc, insa pe site-ul CSA nu este publicata aceasta circulara. Voi incerca s ale trimit un mail, insa fiind o circulara, nu stiu daca ma vor ajuta.
Multumesc oricum!
Buna seara!
Ma poate ajuta cineva cu textul Circularei CSA nr. VI.22945/07.11.2007 sau vreun link? Am tot cautat pe net dar nu am gasit nimic.
Va multumesc!
cristi.talos a scris:

Cum voi plati daca nu am bani?
Am lovit o persoana pe trecere. Culpa este comuna pentru ca a traversat pe rosu. Abia acum pleaca dosarul spre instanta, dupa 3 ani. Familia fetei vrea 800.000 euro despagubire la 100 zile de spitalizare. Intr-adevar a fost lovita rau. S-ar putea sa ramana cu un oarecare handicap. Cum voi plati eu aceasta suma? Sau nu va trebui sa o platesc? Mi se va lua din salariu? Se va hotara oare o suma mai decenta?
Ma va ajuta polita RCA pe care o aveam la momentul respectiv in 2006?
Va multumesc anticipat



Potrivit art.3 din D. nr.167/1958, termenul de prescriptie este de 2 ani in materie de asigurari si incepe sa curga de la data la care se naste dreptul la actiune, conform art.10 alin.1 din acelasi act normativ, respectiv de la data producerii evenimentului asigurat.
Calculati in functie de data la care s-a produs evenimentul rutier 2 ani de zile si daca au trecut mai mult de atunci, atunci dreptul la actiune impotriva asiguratorului RCA s-a prescris, soc. de asigurari nu va putea fi obligata, in calitate de asigurator, la plata despagubirilor.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
La grila 2 de la penal special, mie mi se par corecte raspunsurile a si b
Faceti o cerere adresata I.P.J -ului de care apartineti - S.P.R. ( IPJ = Inspectoratul de Politie Judetean - Serviciul Politiei Rutiere) prin care solicitati eliberarea permisului de conducere si atasati o copie dupa comunicarea pe care o aveti de la parchet.
Multumesc, dislexic!
Din cate stiu eu, am trecut prin asta de curand, contractul de inchiriere incheiat de o pers fiz, in calitate de proprietar, si un SRL, in calitate de chirias, se incheie pe un formular tipizat de la Adm. Fin, care se inregistreaza la Adm. fin. respectiva.
Cu privire la un contract de inchiriere intre 2 SRL-uri, nu va de ce un SRL, proprietar al unui spatiu, sau chirias, daca in contractul dintre el si proprietarul spatiul este permisa clauza sublocatiunii, n-ar putea sa inchirieze sau sa subinchirieze spatiul sau excedentul de spatiu... la urma urmei este vorba despre un venit(profit) pe care-l obtine. Obligatia de a declara la Adm. Fin. inchirierea revine proprietarului spatiului.
Multumesc ptr. raspunsuri si indrumari.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
cauta ciobanu la proc civila sau boroi